Reklama

Płótno Pankiewicza na jubileusz

Muzeum Mazowieckie w Płocku, które od 40 lat szczyci się bogatą kolekcją secesji, przeżywa w tym roku 185-lecie swojego powstania. Z tej okazji otrzymało od marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika cenny dar w postaci obrazu pędzla wybitnego polskiego impresjonisty i symbolisty Józefa Pankiewicza. Jego przekazanie miało miejsce 21 września.

Niedziela płocka 44/2006

Początki Muzeum Mazowieckiego w Płocku sięgają 1821 r. Powstało ono z inicjatywy członków Towarzystwa Naukowego Płockiego i było z nim ściśle związane do połowy XX wieku. W blisko dwuwiekowej działalności zaznacza się spora luka - od 1836 r., kiedy jego działalność całkowicie zamarła, do 1907 r., kiedy to Muzeum zostało reaktywowane. W początkach XX wieku placówka posiadała stale rozrastające się zbiory geologiczne, przyrodnicze, archeologiczne i historyczne, dokumentujące dzieje Mazowsza. Badania nad regionalizmem od początku wyznaczały jej tożsamość. W 1968 r. został ponownie określony profil Muzeum i do dotychczasowej specjalności została dodana nowa specjalność - badania nad secesją. Muzeum posiada dziś jedną z największych kolekcji secesji w Europie, prezentowanej we wnętrzach kamienicy przy Tumskiej 8. Od 1993 r. siedzibą działu etnografii Muzeum jest Spichlerz. Muzeum jest w fazie rozbudowy.
(AM)

Płótno, które wzbogaciło muzealne zbiory malarstwa, nosi tytuł „Kobieta z wachlarzem” i przedstawia artystkę Ernestynę Kirszrotową - uczennicę Pankiewicza. Jak wyjaśniła kierownik działu sztuki Iwona Korgul-Wyszatycka, obraz powstał ok. 1900 r., w okresie fascynacji przyszłego impresjonisty twórczością Velazqueza - najwybitniejszego malarza hiszpańskiego XVII wieku. Ogromne wrażenie wywarły na Pankiewiczu zwłaszcza portrety autorstwa Hiszpana, które oglądał w galeriach Wiednia.
To nie jedyny prezent dla Muzeum na jego 185-lecie. Prezydent Płocka Mirosław Milewski przekazał placówce kolekcję 74 akcesoriów mody i stroju kobiecego z przełomu XIX i XX wieku. Ten bogaty zbiór stał się częścią muzealnego działu rzemiosła artystycznego. Natomiast zbiory dokumentujące historię Płocka zasiliła seria starych pocztówek dotyczących miasta. Na ręce dyrektora placówki Leonarda Sobieraja przekazał ją Zbigniew Kruszewski, prezes Towarzystwa Naukowego Płockiego - korporacji, która przed blisko 200 laty w ramach swoich struktur dała początek Muzeum.
Jubileusz stał się też okazją do uhonorowania Muzeum za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego oraz kultywowania tradycji i folkloru regionu Mazowsza. Od 21 września placówka szczyci się złotym medalem Gloria Artis, otrzymanym od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Samorząd Płocka odznaczył Muzeum medalem „Laude Probus”, a fundacja „Piękniejsza Polska” uhonorowała placówkę statuetką. Muzeum przygotowało na uroczystość specjalne jubileuszowe plakiety i medale, które zostały wręczone przedstawicielom instytucji i osobom indywidualnym, zasłużonym dla jego rozwoju. Srebrne plakiety otrzymał m.in. Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta Płocka, uhonorowano też Muzeum Diecezjalne i Archiwum Diecezjalne.
Z okazji obchodów jubileuszu Muzeum przygotowało wystawę czasową poświęconą malarstwu portretowemu. W sali wystaw czasowych na parterze kamienicy przy Tumskiej 8 zostały wyeksponowane portrety pędzla artystów tworzących w okresie Młodej Polski, natomiast na I piętrze budynku znalazły się najwartościowsze dzieła, w tym malarzy flamandzkich.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka odpowiedzią na prośbę Mahometa

2021-09-18 22:40

Norbert Polak

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

    W kościele Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach 17 września odbył się odpust parafialny i przywitanie wicekomisarza Ziemi Świętej, o. Dariusz Sambora.

    Na początku wydarzenia franciszkanie świeccy, rada parafialna i seminarzyści złożyli podziękowania na ręce jubilata. Następnie przemówienie wygłosił proboszcz świątyni, o. proboszcz Eligiusz Dymowski. Duchowny zauważył, że Krzyż Jerozolimski i stygmaty św. Franciszka z Asyżu łączą się ze sobą w sposób szczególny. - Dzisiaj dwa miejsca szczególne łączą się ze sobą — miejsce w Jerozolimie, bazylika Bożego Grobu, Góra Kalwaria i drugie miejsce w Europie, we Włoszech, góra La Verna. Dwa miejsca związane ze znakiem Zbawienia, jaki każdego dnia czynimy poprzez znak Krzyża. Tam, w Jerozolimie, Chrystus oddał swoje życie za każdego człowieka. Na górze La Verna Swojego wiernego ucznia, św. Franciszka z Asyżu obdarzył darem stygmatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję