Reklama

Animatorzy trzeźwości

Ludzie zgłaszają się do parafii z różnymi problemami. Najczęściej dotyczą one życia rodzinnego. Proszą o modlitwę, ale także o konkretną radę w sytuacjach trudnych. Nie zawsze taka pomoc jest możliwa, ponieważ parafia nie jest ośrodkiem terapeutycznym. Parafie uczestniczą natomiast w istniejącym w Kościele polskim od ponad pół wieku programie walki o trzeźwość narodu - zwłaszcza, jeśli chodzi o profilaktykę wychowania do trzeźwości dzieci i młodzieży. W wielu miejscach dobrze układa się współpraca parafii z miejskimi lub gminnymi komisjami ds. przeciwdziałania problemom alkoholowym. Są też kapłani, którzy szczególnie poświęcają się sprawie trzeźwości. Aby zapewnić im kompetentną pomoc osób świeckich, stworzono Studium Animatorów Trzeźwości.

Niedziela łódzka 45/2006

Przede wszystkim profilaktyka

1 sierpnia 2005 r. abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki, erygował Studium Animatorów Trzeźwości Archidiecezji Łódzkiej, które we współpracy z Krucjatą Wyzwolenia Człowieka i Stowarzyszeniem AGAPE w Łodzi ma przygotowywać osoby zdolne do prowadzenia w parafiach działań informacyjno-konsultacyjnych i profilaktycznych w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych wśród dorosłych młodzieży i dzieci. Kierownictwo Studium tworzą ks. dr Piotr Kulbacki, ks. Jan Cholewa i psycholog Agnieszka Borowicz. Patronem Studium jest sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki.
Agnieszka Borowicz podkreśla, że zarówno ilość osób zgłaszających się do Studium, jak ich udział w proponowanych zadaniach, dają pewność, że w parafiach jest miejsce i potrzeba, aby wychodzić do ludzi w obszarze ich codziennych, domowych kłopotów. Wielu nie jest w stanie szukać pomocy w innych instytucjach, dlatego pierwszą pomoc powinni otrzymać właśnie we wspólnocie parafialnej. Studium wyposaża słuchaczy w pewne umiejętności i kompetencje, a także wskazuje im kierunki rozwijania wiedzy. Ważne jest także świadectwo animatorów trzeźwości jako parafian zaangażowanych w przeciwdziałanie ludzkiej krzywdzie. Przykład czynnej postawy może mobilizować tych, którzy pozostają bierni.

Nie zamykać się w czterech ścianach

Reklama

Pani Helena szukała w Studium pogłębienia i uporządkowania wiedzy o problemie uzależnienia od alkoholu, z którym zetknęła się w najbliższej rodzinie. Modliła się za swoich bliskich, pragnęła im pomóc, ale z braku wiedzy doświadczyła bezradności i obawy, że źle pomagając, może zaszkodzić. Dzięki kontaktom nawiązanym na jednej z dorocznych pielgrzymek do grobu bł. Rafała Chylińskiego w Łodzi-Łagiewnikach, uzyskała pomoc terapeutyczną dla siebie, rozpoczęła także posługę w poradnictwie parafialnym. Wraz z innymi utworzyła grupę wsparcia dla kobiet „Nadzieja”. Studium spełniło jej oczekiwania. Warsztaty i ćwiczenia pomogły zobaczyć problemy, z którymi jeszcze się nie uporała. Nauczyła się rozróżniać, jakiej pomocy potrzebują ludzie zgłaszający się do poradni; czy należy skierować ich do księdza czy do psychologa. Zobaczyła, jak ważne są: profilaktyka, modlitwa, podejmowane wyrzeczenia i życie sakramentalne. Utwierdziła się w przekonaniu, że nikt nie powinien zamykać się ze swoim bólem w czterech ścianach, że trzeba szukać wsparcia we wspólnocie Kościoła.

Wspólne działania drogą do sukcesu

Izabela Potempa ze Stowarzyszenia Wspierania Dzieł Ewangelizacji AGAPE, działającego od 14 lat w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Łodzi, potwierdza, że Studium jest kuźnią dobrych współpracowników dla Stowarzyszenia i jest przekonana, że odnajdą się oni nie tylko w posłudze parafialnej, ale również w samorządowych i pozarządowych jednostkach, z którymi AGAPE stale współpracuje.
Mówiąc o współpracy Studium z władzami lokalnymi w obszarze profilaktyki antyalkoholowej, ks. Piotr Kulbacki przywołuje przykłady wspólnych starań zminimalizowania nocnej sprzedaży alkoholu lub zlikwidowania powszechnej dostępności napojów alkoholowych w akademikach łódzkich.
Abp Władysław Ziółek, gość specjalny uroczystego rozdania dyplomów pierwszej grupie absolwentów Studium, wyraził wdzięczność ks. Piotrowi Kulbackiemu i jego współpracownikom za inicjatywę założenia Studium i zaangażowanie w jego rozwój. Przypomniał, że ks. Kulbacki, krajowy moderator Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, był przed laty pomysłodawcą dorocznej pielgrzymki do grobu bł. Rafała Chylińskiego w Łagiewnikach, której zawsze towarzyszy modlitwa w intencji trzeźwości. - Chcę się pokłonić Wam wszystkim z należnym uszanowaniem - zwrócił się do dyplomowanych animatorów trzeźwości Ksiądz Arcybiskup - że wspaniałomyślnie odpowiedzieliście na zaproszenie do tego Studium. Chcę Wam zarazem pogratulować odwagi, bo nie jest to sprawa prosta i łatwa: skorzystaliście z przekazu wiedzy, by realizować pewne zadania w waszych środowiskach. Temat jest trudny, bo stworzył się teraz taki styl, że wszyscy piją. Jeśli ktoś ma odwagę przyjąć inną postawę, naraża się niekiedy na oceny bardzo krytyczne. Wierność sobie wymaga, więc determinacji wewnętrznej, a także wsparcia z wysoka.
Takim wsparciem z wysoka było dla absolwentów i nowych słuchaczy Studium specjalne błogosławieństwo udzielone przez Pasterza Kościoła łódzkiego na zakończenie pierwszego roku nauki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Tadeusz Wojda otrzymał paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2021-09-26 16:13

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 26 września podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, w imieniu papieża Franciszka nałożył abp. Tadeuszowi Wojdzie paliusz. Eucharystii przewodniczył metropolita gdański.

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski, kapłani diecezjalni i zakonni. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, siostry zakonne, klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego, reprezentanci innych religii i wyznań chrześcijańskich, rodzina i przyjaciele metropolity oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję