Reklama

Kościół warszawski 2006

Nowy Biskup w Warszawie, nowy Papież w Warszawie - te dwa wydarzenia były zdecydowanie najważniejsze dla Kościoła archidiecezji warszawskiej w roku 2006.

Niedziela warszawska 53/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Majowa pielgrzymka Benedykta XVI pokazała rangę Kościoła warszawskiego i postawiła temu Kościołowi nowe wyzwania. Wielkie znaczenie miało na pewno spotkanie z duchowieństwem w archikatedrze św. Jana, gdzie Papież apelował do księży, by byli specjalistami przede wszystkim od życia duchowego.
Katedra to pierwszy, najważniejszy kościół diecezji. To wielki zaszczyt dla diecezji, że właśnie w tym pierwszym kościele diecezjalnym po raz kolejny był sam Papież. Diecezji w Polsce jest ponad czterdzieści, a jednak tylko w dwóch katedrach był Benedykt XVI: warszawskiej i krakowskiej.

Epoka Prymasa

W przemówieniu w katedrze Benedykt XVI nie zapomniał o świętującym osobisty jubileusz kard. Józefie Glempie. - W sposób szczególny pozdrawiam kard. Józefa Glempa, arcybiskupa Warszawy i prymasa Polski, i składam mu najserdeczniejsze gratulacje z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich, która przypada właśnie dziś - mówił Ojciec Święty.
W 2006 r. kard. Glemp obchodził jeszcze jeden wielki jubileusz: 25-lecie posługi arcybiskupa warszawskiego i prymasa Polski. Właściwie przez cały rok, podczas różnych uroczystości, odbywały się pożegnania, podczas których dziękowano kard. Glempowi za wieloletnią służbę. 18 czerwca w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie bp Marian Duś, dziękując kard. Glempowi, przypomniał, że jego posługa przypadła na niezwykły okres dziejów Polski: czas stanu wojennego, pontyfikatu Jana Pawła II, przełomu 1989 r., podpisania Konkordatu. Podczas uroczystości na Ursynowie odczytano też list od prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który dziękując w imieniu Polaków, wskazał wielkie zasługi kard. Glempa dla Polski i Kościoła.
W czasie swojej 25-letniej posługi w archidiecezji warszawskiej kard. Józef Glemp wyświęcił 1210 kapłanów, erygował 119 parafii, konsekrował 61 kościołów, uczestniczył w 19 procesach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych, promował ruchy odnowy Kościoła, reaktywował Caritas Archidiecezji Warszawskiej, doprowadził do powstania w 1988 r. w Warszawie Papieskiego Wydziału Teologicznego, gdzie mogą studiować nie tylko duchowni, ale i świeccy. Jego zasługą jest też przekształcenie w 1999 r. Akademii Teologii Katolickiej w Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Materialnym symbolem prymasostwa kard. Glempa będzie powstająca w Wilanowie Świątynia Opatrzności Bożej.
Wszystkie te i inne dokonania Prymasa Polski dokumentuje wydana w październiku „Księga Jubileuszowa Archidiecezji Warszawskiej 1981 - 2006”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Nowy Arcybiskup Warszawski

Przełom w życiu Kościoła warszawskiego stanowi na pewno nominacja nowego ordynariusza. Od grudnia metropolitą warszawskim jest abp Stanisław Wielgus, chociaż do ingresu, który odbędzie się 7 stycznia, archidiecezją zarządza jeszcze kard. Glemp (tytuł prymasa zachowuje do 80. roku życia).
Zaraz po nominacji abp Wielgus przedstawił najważniejsze punkty programu duszpasterskiego, jaki chce realizować w archidiecezji warszawskiej. Wymienił m.in.: umocnienie spójności rodziny, umocnienie wiary i moralności chrześcijańskiej przez Słowo Boże oraz przez katechezę, w tym systematyczną katechezę dorosłych. Podkreślił także troskę o ubogich i inne dzieła charytatywne. Komentatorzy są zgodni co do tego, że nowy metropolita warszawski jest dobrze przygotowany do pełnienia tej funkcji.- Jest erudytą i świetnie czuje się wśród ludzi nauki. W tym względzie ma naturę trochę przypominającą obecnego Papieża Benedykta XVI - ocenia prezes KAI Marcin Przeciszewski. - Umiał się dzielić władzą. Zresztą władzę traktował zawsze jako posługę - charakteryzuje abp. Wielgusa ks. prof. Wojciech Góralski z Płocka.

Ważne nominacje

W minionym roku biskupi i kapłani z archidiecezji warszawskiej zostali powołani na ważne urzędy w Kościele. Bp Piotr Jarecki został w marcu wiceprzewodniczącym COMECE - Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, a podczas czerwcowych obrad Episkopatu został przewodniczącym Rady ds. Społecznych Episkopatu. Bp Tadeusza Pikusa wybrano na przewodniczącego Rady ds. Ekumenizmu. Z kolei we wrześniu ks. prał. Krzysztof Pawlina, rektor Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie, został przewodniczącym Ogólnopolskiej Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.

Reklama

Wielcy, którzy odeszli

Wydarzenia radosne i smutne, jak w życiu, przeplatały się w archidiecezji warszawskiej w 2006 r. 18 stycznia zmarł znany poeta, kapłan archidiecezji warszawskiej ks. Jan Twardowski.19 lutego zmarł z kolei brat Henryk Markowski, bernardyn, który przez 43 lata grał na organach w bernardyńskim kościele na Czerniakowie. Był bardzo lubiany wśród ludzi, którzy, aby posłuchać jego wspaniałej gry, przyjeżdżali z całej Warszawy. Natomiast 21 października odeszła do Pana s. Jana Płaska, urszulanka szara, która przez wiele lat pracowała w Wydziale Katechetycznym Kurii oraz przy szerzeniu kultu ks. Popiełuszki.

Uroczystości, inauguracje, wystawy

Nie brakowało w minionym roku ważnych wydarzeń religijnych. 9 marca odbyły się uroczystości przeniesienia doczesnych szczątków kard. Augusta Hlonda z podziemi archikatedry św. Jana do kaplicy w bocznej nawie świątyni. Na początku kwietnia wierni archidiecezji warszawskiej nie zapomnieli oczywiście o 1. rocznicy śmierci Jana Pawła II. Msze św., procesje, wystawy, programy artystyczne - wszystko to odbywało się w hołdzie Wielkiemu Polakowi.
1 maja przy budującej się Świątyni Opatrzności Bożej zgromadziło się kilka tysięcy wiernych na „Wielkiej Modlitwie Warszawskiej”. Podczas uroczystości powołano Instytut Papieża Jana Pawła II, a także zasadzono dąb imienia Jana Pawła II. Kilka dni później odbyły się doroczne obchody ku czci św. Andrzeja Boboli, patrona Warszawy i metropolii warszawskiej.
Od maja archidiecezja warszawska ma nowe sanktuarium - Matki Bożej Fatimskiej w Ursusie-Niedźwiadku. Uroczystej Mszy św. w sanktuarium 13 maja przewodniczył bp Tadeusz Pikus, a homilię wygłosił ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”.
Również w maju uroczyście obchodzono 25. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. 29 czerwca w bazylice Świętego Krzyża kilkudziesięciu biskupów z całej Polski modliło się i dziękowało Bogu za pierwszy rok pontyfikatu Benedykta XVI.
204 kleryków rozpoczęło 28 września nowy rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym przy Krakowskim Przedmieściu. 37 alumnów pierwszego roku otrzymało indeksy. Wśród 204 alumnów 132 to klerycy archidiecezji warszawskiej, 9 jest z Ordynariatu Polowego, 40 z Seminarium Redemptoris Mater i 23 zakonników.
Jesienią prymas Polski kard. Józef Glemp powołał „Komisję ds. lustracji duchowieństwa archidiecezji warszawskiej”. W jej skład wchodzą: ks. inf. Stanisław Kur, ks. dr Andrzej Gałka oraz dr. Tadeusz Krawczak. Prymas Polski podkreślił, że istnieje potrzeba rzetelnego zbadania materiałów zgromadzonych w archiwach IPN dotyczących tej tematyki.
W październiku archidiecezja obchodziła uroczyście kolejny Dzień Papieski. Na obchody złożyły się: Msze św., sympozja, koncerty i wystawy.
W 2006 r. na emeryturę odeszło kilku bardzo znanych kapłanów i proboszczów, m.in.: ks. inf. Zdzisław Król, ks. prał. Jan Sikorski i ks. prał. Stefan Kośnik.
W grudniu Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował też badania religijności w archidiecezji warszawskiej. Niestety, stolica wypadła tu najgorzej ze wszystkich diecezji w Polsce. Jak temu zaradzić - to będzie już zadanie dla nowego ordynariusza.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary Samulowskiej

2024-04-15 17:27

[ TEMATY ]

beatyfikacja

pl.wikipedia.org

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Archidiecezja warmińska zakończyła diecezjalny etap procesu o cud za wstawiennictwem Sługi Bożej siostry Barbary Samulowskiej – wizjonerki z Gietrzwałdu – poinformował PAP rzecznik prasowy kurii metropolitalnej w Olsztynie ks. dr Marcin Sawicki.

"Zakończenie procesu o cud kończy wszystkie działania kurii w Olsztynie związane z procesem beatyfikacyjnym siostry Barbary Samulowskiej" – powiedział PAP rzecznik kurii metropolitalnej w Olsztynie ks. Sawicki. Odmówił podania szczegółów dotyczących cudu, który miał się dokonać za wstawiennictwem gietrzwałdzkiej wizjonerki.

CZYTAJ DALEJ

Życie jest najważniejsze [Felieton]

2024-04-15 14:00

Karol Porwich/Niedziela

Temat życia i śmierci od zawsze budzi dużo emocji. I nie chodzi tylko o moment odejścia z tego świata. Każdego dnia toczy się walka o ludzkie życie, to najbardziej niewinne, a coraz bardziej rozochocona lewicowa machina próbuje udawać, że to wszystko dla dobra Polek.

Bardzo często, kiedy pojawia się temat aborcji, mam przed oczami panią w podeszłym wieku, która zapłakana chodziła po ulicach wrocławskiego Ostrowa Tumskiego. Byłem wtedy diakonem, a ona zapytała się, czy w katedrze może się wyspowiadać z zabicia swojej dwójki dzieci. I zaczęła opowiadać, że gdy w latach 60-tych dokonywała aborcji mówiono jej, że to nic takiego. “Wiedzy nie mieliśmy wtedy żadnej. Mówili, że to dla mojego dobra. A dziś po latach, gdy widzę, jaka to straszna rzecz, cały czas to do mnie wraca. Zabiłam swoje dzieci”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: troska o powołania w Kościele nie jest rekrutacją kandydatów

2024-04-16 14:17

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Episkopat News

Troska o powołania w Kościele katolickim nie jest próbą rekrutacji kandydatów do pustoszejących seminariów i nowicjatów, ale pomocą człowiekowi w odkryciu jego miejsca w świecie – powiedział delegat KEP ds. powołań bp Andrzej Przybylski.

W IV niedzielę wielkanocną, nazywaną niedzielą Dobrego Pasterza, 21 kwietnia w Kościele katolickim obchodzony będzie 61. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W Polsce rozpoczyna on tydzień modlitw o powołania do szczególnej służby w Kościele. W tym roku pod hasłem "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję