Reklama

Diecezja dla wiernych

Oprac. Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 12/2007

Diecezja sosnowiecka to m.in. kapłani, wspólnoty parafialne. Ale w ramach struktur Kościoła partykularnego działa również szereg instytucji, które niosą pomoc socjalną, edukacyjną, wychowawczą czy medyczną.

Opieka socjalna

W tej dziedzinie prym wiedzie diecezjalna Caritas. Dom dla bezdomnych Caritas w Będzinie-Łagiszy (ul. Energetyczna 10, tel. 32-267-19-46) zapewnia wyżywienie oraz dysponuje bogatym zapleczem mieszkalnym, jest otwarty 24 godz. na dobę. Świadczy pomoc 35-45 osobowej grupie bezdomnych. Dom dla bezdomnych Caritas w Dąbrowie Górniczej Ząbkowicach (al. Zwycięstwa 6, tel. 32-268-92-69) oprócz noclegu zapewnia również wyżywienie, posiada też specjalnie przystosowane pokoje do terapii zajęciowej; kilka razy w roku przeprowadza kursy dla bezdomnych z zakresu profilaktyki antyalkoholowej, aktywizacji bezrobotnych i poradnictwa pracy; otwarty jest 24 godz. na dobę, docelowo opieką obejmuje grupę 47 bezdomnych. Noclegownia Caritas w Dąbrowie Górniczej (ul. Komuny Paryskiej 3A, tel. 32-268-89-82) czynna jest codziennie od 19 do 7, a w przypadku dużych mrozów - cały dzień; dysponuje 22 łóżkami. Noclegownia „Spokojna noc” w Sosnowcu (ul. Kaliska 25, tel. 32-266-22-26) czynna jest cały tydzień od 19 do 7, posiada ok. 60 miejsc noclegowych, oferuje wyżywienie, odzież, środki czystości oraz leki. Caritas wydała w 2006 r. 84 315 posiłków w placówkach dla bezdomnych, świetlicach, jadłodajni w Olkuszu i in., średnio dziennie 231 osób otrzymywało ciepły posiłek.
Punkt Aktywizacji Bezrobotnych w Sosnowcu (ul. Kaliska 25, tel. 32-293-50-30) otwarty jest codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, jego oferta skierowana jest do osób bezrobotnych, a także bezdomnych lub zagrożonych bezdomnością. Caritas prowadzi również projekt pn. „Indywidualne ścieżki kariery zawodowej szansą dla osób niepełnosprawnych” (Sosnowiec, ul. Korczaka 5, tel. 32-360-34-20), którego celem jest wsparcie osób o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności na rynku pracy. Natomiast w programie „Dostarczanie żywności dla najuboższej ludności UE 2006” uczestniczą parafialne zespoły Caritas za pośrednictwem których dystrybuowana jest żywność najbardziej potrzebującym; w 2006 r. z pomocy skorzystało ponad 18 tys. osób, rozdane zostało 406 t żywności, program kontynuowany jest w 2007 r. Ponadto w Jaworznie działa Chrześcijański Dom Modlitwy i Życia z Bezdomnymi prowadzony przez Stowarzyszenie „Betlejem”.

Rodzina i zdrowie

Diecezjalne Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu (ul. Skautów 1, tel. 032-269-51-70) świadczy nieodpłatną pomoc małżeństwom, rodzinom i poszczególnym osobom w zakresie: pomocy psychologicznej, pedagogicznej, logopedycznej, prawnej; udziela informacji nt. adopcji, świadczy pomoc w zakresie terapii uzależnień, w problemach duchowych małżeństw, rodzin i młodzieży; wolontariusze Centrum pomagają w zakresie metod naturalnego planowania rodziny, a także prowadzą konsultacje z narzeczonymi; przy Centrum działa również Biuro Pośrednictwa Pracy. Na rzecz rodziny działają: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych. Stacja Opieki Caritas i wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego w Sosnowcu (ul. Korczaka 5, tel. 32-293-44-29) prowadzi usługi w zakresie długoterminowej opieki pielęgnacyjnej osób starszych, rehabilitacji, prowadzi gabinet profilaktyki zdrowia; na miejscu istnieje możliwość uzyskania bezpłatnej porady, zmierzenia poziomu cukru i ciśnienia krwi oraz odpłatnego wypożyczenia sprzętu medycznego; stacja czynna jest codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.

Reklama

Wychowanie i edukacja

Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży „Kana” w Sosnowcu (ul. Legionów 10, tel. 32-363-10-30) szczególną troską otacza młodzież z rodzin ubogich i zaniedbanych, a także dotkniętych bezrobociem, prowadzi: kursy językowe, dziennikarskie, informatyczne, przygotowujące do matury, prócz tego Ambitne Kino Studyjne, klub wolontariusza czy siłownię fitness. Centrum Młodzieżowe „Tlen” w Wojkowicach (ul. Sobieskiego 125) kieruje swoją działalność głównie do dzieci i młodzieży zamieszkującej teren i okolice Wojkowic; szczególną opieką obejmuje grupę tzw. dzieci ulicy, prowadząc dla nich świetlicę socjoterapeutyczną. Wypoczynek dla dzieci organizuje Caritas - co roku na kolonie i zimowiska wyjeżdża ok. 900 dzieci. Placówka „Dzieciniec Miłości” w Sosnowcu (ul. Kościelna 1) obejmuje opieką dzieci i młodzież, do których kieruje różne formy pomocy i edukacji pozaszkolnej, m.in. pomoc przy odrabianiu lekcji, zajęcia z logopedą czy psychologiem; zapewnia podopiecznym i ich rodzinom co tydzień pomoc żywnościową. „Skrzydła” - to program stypendialny dla dzieci i młodzieży; w naszej diecezji korzysta z niego 48 osób. Natomiast Caritas wypłaciła stypendia socjalne i zapomogi 5 studentom, w tym studentom polonijnym: polonistyki z Taszkentu w Uzbekistanie, Akademii Ekonomicznej spod Irkucka i 2 studentom z Dąbrowy Górniczej i Mierzęcic. Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej RP w Sosnowcu prowadzi działalność sportowo-wychowawczą wśród dzieci i młodzieży, posługując się systemem prewencyjnym św. Jana Bosko; działa przy parafii św. Rafała Kalinowskiego w Sosnowcu. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży z kołami działającymi w kilkunastu parafiach prowadzi formację i edukację młodych, zwłaszcza uwrażliwiając ich na pomoc niepełnosprawnym.

Szkoły i formacja

W diecezji działają: Katolickie Liceum im. św. Jana Bosko w Sosnowcu i Katolickie Niepubliczne Gimnazjum nr 5 (ul. Mariacka 18, tel. 32-266-36-10); Szkoła Katolicka im. Brata Alberta w Dąbrowie Górniczej: LO, Gimnazjum i SP (ul. Łańcuckiego 10, tel.32-262-31-44); Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie (ul. Bernardyńska 3, tel. 12-422-31-44); Studium Społeczno-Pastoralne Instytutu Akcji Katolickiej w Sosnowcu (ul. Jagiellońska 2a); Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna Ignatianum w Krakowie - Oddział w Sosnowcu (ul. Gospodarcza 14a, tel. 32-291-82-29).

Podajemy datę i miejsce beatyfikacji kard. Wyszyńskiego!

2019-10-21 13:06

Damian Krawczykowski/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz na specjalnie zwołanym briefingu poinformował o dacie i miejscu beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego
„Miłość jest niejako dowodem osobistym naszego pochodzenia z Boga-Miłości, jest znakiem rozpoznawczym naszego synostwa Bożego” – kard. Stefan Wyszyński

Briefing, na który zapraszał ks. Przemysław Śliwiński rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej rozpoczął się o godz. 13.00 w Sali Konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich. Kard. Nycz ogłosił na nim, że beatyfikacja kard. Wyszyńskiego odbędzie się: 07.06.2020 r. w Warszawie na Placu Piłsudskiego.

Jego działanie i sposób bycia Kościołem, jego miłość do Kościoła i Matki Najświętszej, miłość do ojczyzny, jest aktualna i ponadczasowa. - mówił już przy okazji informacji o zakończeniu procesu beatyfikacyjnego kard. Nycz.


Logo beatyfikacyjne

Archidiecezja warszawska uruchomiła jednocześnie stronę internetową poświęconą uroczystości pod adresem Zobacz.

Jak dodał: Niektóre wymiary jego osobowości i świętości, może mniej znane ale wydobyte w Positio, są bardzo aktualne także dziś. Chciałbym podkreślić bardzo mocno jego miłość do wszystkich, aż do miłości nieprzyjaciół. To był prymas, biskup, ksiądz, człowiek, który na serio brał Ewangelię i współcześnie dziś bardzo wiele od niego możemy się nauczyć, zwłaszcza kiedy przychodzi nam pokusa etykietowania i dzielenia w duchu dobry - zły. Bo w tym jesteśmy dość dobrzy. Natomiast trzeba wczytać się w Prymasa i zobaczyć, co on mówił wtedy, kiedy naprawdę miał wokół siebie ludzi, którzy wcale nie byli mu życzliwi, byli jego prześladowcami, wrogami, więzili go, ale nigdy nienawistnego słowa do nich i o nich nie mówił.

Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia na etapie diecezjalnym rozpoczął się 20 maja 1989 r. a zakończył 6 lutego 2001 r. Watykańska część procesu beatyfikacyjnego rozpoczęła się 7 czerwca 2001 r. oficjalnym otwarciem akt beatyfikacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kampania #KtoTyJesteś zachęcająca do nauki języka polskiego

2019-10-23 11:50

Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” poprzez prowadzoną kampanię społeczną #KtoTyJesteś zachęca do nauki języka polskiego dzieci mieszkające poza granicami kraju, pokazując radość płynącą z odkrywania swoich korzeni. Organizatorzy akcji udostępnili drugi spot promujący kampanię.

Kampania #KTOTYJESTEŚ prowadzona przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” skierowana jest do Polaków mieszkających poza granicami kraju oraz do ich krewnych i przyjaciół w Polsce. Ma na celu uświadomienie rodzicom dzieci żyjących poza Polską, jak ważne jest przekazywanie młodemu pokoleniu języka ich przodków oraz edukacja w języku polskim.

Wraz z grupą ekspertów promujemy zalety wzrastania w dwujęzyczności i obalamy związane z tym mity oraz błędne przekonania.

Podpowiadamy też jak wspierać dzieci dwujęzyczne, aby w przyszłości mogły w pełni wykorzystać swój potencjał intelektualny i poznawczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem