Reklama

Niedziela Częstochowska

Muzycznie i po chrześcijańsku

Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej 1 marca działalność zainaugurowała Jasnogórska Niepubliczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II Stopnia w Częstochowie.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

szkoła muzyczna

Maciej Orman

– Opatrzność Boża pozwala nam kontynuować wspaniałą edukację, nawiązując do tradycji kapeli jasnogórskiej, która przez ponad 450 lat była jedynym miejscem, gdzie muzycznie mogli kształcić się mieszkańcy Częstochowy, a której działalność przerwała I wojna światowa. Dziękujemy Bogu za dzieło, które podejmuje Stowarzyszenie Jasnogórska Szkoła Chóralna, organ prowadzący placówkę – powiedział „Niedzieli” o. Nikodem Kilnar, kapelan Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej i krajowy duszpasterz muzyków kościelnych. – Szkoła II stopnia jest kontynuacją działalności placówki, która już 9. rok podejmuje działania edukacyjne, kulturalne i oczywiście te najważniejsze, duchowe, realizowane z podwójnym zaangażowaniem, bo to wynika z wiary – dodał.

Zobacz zdjęcia: Muzycznie i po chrześcijańsku

Prezesem Stowarzyszenia Jasnogórska Szkoła Chóralna jest Rafał Jasiński. – Szkoła II stopnia to wspaniała możliwość kontynuacji nauki bez zmiany warunków kształcenia. To też szkoła, która przede wszystkim ma na celu wychowanie w duchu wartości chrześcijańskich – podkreślił. Rafał Jasiński dodał, że warunki rekrutacji będą ogłoszone już w marcu.

Reklama

Homilię podczas Mszy św. inaugurującej działalność szkoły wygłosił o. Dariusz Cichor, przeor klasztoru paulinów we Włodawie, współinicjator powstania na Jasnej Górze szkoły muzycznej I stopnia. – Szkoła wchodzi w nowy etap rozwoju. To jest dynamizowanie naszego życia dla Boga i rozwoju edukacji młodego pokolenia –zaznaczył.

Nowo powstała szkoła będzie kształcić w cyklu 6-letnim w zakresie szkoły muzycznej II stopnia i jednocześnie w zakresie szkoły ogólnokształcącej. W zakresie szkoły muzycznej II stopnia utworzone zostaną dwie specjalności: instrumentalistyka i wokalistyka.

W zakresie szkoły ogólnokształcącej klasy I i II odpowiadają programowo klasie VII i VIII szkoły podstawowej ogólnokształcącej, a klasy III-VI odpowiadają programowo klasom I-IV średniej szkoły ogólnokształcącej.

Reklama

Kształcenie w klasie I rozpoczyna się po ukończeniu VI klasy szkoły podstawowej oraz jednocześnie VI klasy szkoły muzycznej I stopnia lub klasy IV szkoły muzycznej I stopnia cyklu 4-letniego. O przyjęcie do szkoły mogą się ubiegać również kandydaci, którzy nie kształcili się w szkołach muzycznych I stopnia, a posiadają umiejętności muzyczne na poziomie wymaganym w szkole muzycznej II stopnia. O przyjęciu do szkoły decyduje egzamin wstępny.

Kształcenie kończy się egzaminem dyplomowym z gry na instrumencie lub ze śpiewu i egzaminem maturalnym.

Szkoła jest szkołą niepubliczną z uprawnieniami szkoły publicznej, tzn. posiada identyczne jak państwowe ogólnokształcące szkoły muzyczne II stopnia obowiązki, uprawnienia i ramowe plany nauczania, określone dla publicznych szkół artystycznych. Ponadto niektóre przedmioty mogą być realizowane w ilości większej, niż przewiduje to ramowy plan nauczania szkół publicznych.

Szkoła jest częściowo finansowana ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Szczegółowe informacje o warunkach rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej organu prowadzącego: www.jsch.pl , pod adresem mailowym: biuro@jsch.pl lub w sekretariacie szkoły przy al. Jana Pawła II 126/130 w Częstochowie.

2020-03-01 21:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Maksymilian Maria Kolbe – Rycerz Niepokalanej

Niedziela podlaska 31/2018, str. VII

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

Z pewnością większości kojarzy się przede wszystkim z obozowym pasiakiem i oddaniem życia za współwięźnia, jednak jego męczeńską śmierć poprzedziło wiele lat równie heroicznej walki, aby zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną

Dwie korony

CZYTAJ DALEJ

Ivan Rupnik autorem obrazu na 10. Światowe Spotkanie Rodzin

2021-07-29 13:17

[ TEMATY ]

obraz

obraz

spotkanie rodzin

Światowe Spotkanie Rodzin

www.diocesidiroma.it

W Watykanie zaprezentowano oficjalny obraz, który będzie towarzyszył Światowemu Spotkaniu Rodzin 2022 w Rzymie. Namalowane farbami winylowymi dzieło zatytułowane „To wspaniałe misterium” przedstawia kilka scen z biblijnego wesela w Kanie Galilejskiej. Jego autorem jest Marko Ivan Rupnik, ksiądz i artysta ze Słowenii.

10. Światowe Spotkanie Rodzin będzie przebiegać pod hasłem "Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”. Spotkanie, w którym weźmie udział także papież, zaplanowano na 22-26 czerwca 2022 i ma stanowić zamknięcie ogłoszonego przez papieża Franciszka w marcu „Roku Rodziny Amoris-laetitia”. Początkowo miało się ono odbyć w tym roku, zostało jednak przesunięte na 2022 ze względu na pandemię koronawirusa.

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania/ Rząd: szczepienia zapobiegły 60 tys. zgonów i 22 mln zakażeń

2021-07-29 20:29

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich/Niedziela

Dobowa liczba nowo wykrytych przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii znów przekroczyła 30 tys., jednak jak podała w czwartek rządowa agencja Public Health England, w samej tylko Anglii szczepienia zapobiegły ok. 60 tys. zgonów i 22 mln zakażeń.

W ciągu ostatniej doby wykryto 31 117 zakażeń, co jest drugim dniem ze znaczącym - o prawie 3400 w stosunku do poprzedniego dnia - wzrostem, mającym miejsce po rekordowej serii siedmiu kolejnych dni ze spadkami dobowych statystyk zakażeń. Nadal jednak łączny bilans z siedmiu ostatnich dni - 204,7 tys. - jest wyraźnie, bo o 37 proc., niższy od tego z poprzednich siedmiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję