Reklama

Z ludzi wzięty, dla ludzi postanowiony

Prezbiterat jest drugim stopniem sakramentu święceń. Katechizm Kościoła Katolickiego podaje, że prezbiterzy „są wyświęcani, aby głosić Ewangelię, być pasterzami wiernych i sprawować kult Boży” (por. KKK 1564)

W przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego, 26 maja, w archikatedrze lubelskiej odbyła się Msza św., podczas której - w obecności ok. 100 kapłanów - abp Józef Życiński wraz z biskupami: Ryszardem Karpińskim, Mieczysławem Cisło i Arturem Mizińskim, udzielił sakramentu kapłaństwa 20 diakonom.
Bezpośrednim przygotowaniem do przyjęcia sakramentu kapłaństwa był dla diakonów okres tygodniowych rekolekcji w Nałęczowie. Podczas tych szczególnych dni przewodnikiem duchowym kandydatów do kapłaństwa był ks. Andrzej Krasowski. Uroczystość święceń kapłańskich uświetnił występ chóru seminaryjnego pod kierownictwem Sławomira Kurczaby. Do ostatniej soboty maja wszyscy kandydaci spełniali swoje obowiązki i funkcje jako diakoni, posługując w różnych formach życia parafialnego. Od dnia święceń zostali włączeni do prezbiteratu, przyjmując na siebie obowiązek posłuszeństwa w wypełnianiu misji, powierzonej im przez ordynariusza w chwili otrzymania nominacji na podjęcie obowiązków duszpasterskich jako prezbiter konkretnej wspólnoty parafialnej. Obrzęd święceń kapłańskich rozpoczął się po uroczystym przedstawieniu Księdzu Arcybiskupowi - wobec zebranego ludu - kandydatów do stanu prezbiteratu. Każdy wezwany, imiennie stając przed Pasterzem, odpowiadał głośno: „Jestem”.
Po prezentacji kandydatów abp Życiński wygłosił homilię. Metropolita zwrócił uwagę na jednoznaczność podjętego wyboru. „Kapłan ma być dostępny dla wszystkich, a tym bardziej dla ludzi błądzących, zagubionych, pokrzywdzonych, szukających Boga” - mówił. Droga, którą podejmują nowo wyświęceni prezbiterzy, nie ma w sobie nic z „krzykliwości współczesnego świata”, bowiem „to, co krzykliwe i puste, łatwo zauważyć”. Wyświęceni prezbiterzy powinni „pozwolić się poprowadzić Chrystusowi do tej wielkiej przygody, gdzie tajemnica Wieczernika odrywa od współczesnego świata krzyku”. Wskazując na nowe zadania prezbiterów, Metropolita ukazywał konieczność wejścia w ścisłą i głęboką zażyłość z Bogiem, by „zanurzając się w Bogu, nieść pokój rozkrzyczanemu światu”.
Obrzęd święceń zawierał modlitwę słowami „Litanii do wszystkich Świętych”, w czasie której kandydaci modlili się, leżąc krzyżem na ziemi. Postawa ta wyraża najwyższy stopień uniżenia i uznania niegodności wobec daru, jakim Bóg zamierzył obdarzyć kandydatów oraz zupełne ich poddanie się woli Boga. Następnie udzielający święceń Ksiądz Arcybiskup nakładał ręce na głowę wyświęcanych, co symbolizuje przekazanie Ducha Świętego oraz autentyczne wybranie do stanu kapłańskiego. Potem wyświęceni składali przysięgę posłuszeństwa, co symbolizuje włożenie złożonych dłoni kandydata w dłonie udzielającego święceń. Przekazanie pocałunku pokoju symbolizuje autentyczne włączenie we wspólnotę kapłańską danej diecezji i całego Kościoła.
Neoprezbiterom życzymy, aby Chrystusowa radość zawsze stanowiła inspirację ich duszpasterskich inicjatyw. Niech w ich kapłańskim życiu znajdą potwierdzenie słowa św. Pawła, które 20 lat temu w Lublinie przywołał Jan Paweł II, udzielając święceń kapłańskich: „aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas” (por. 2 Kor, 4, 7).

Nowi kapłani Kościoła lubelskiego:
ks. Sebastian Dec
ks. Wojciech Derlukiewicz
ks. Maciej Domański
ks. Paweł Dumała
ks. Rafał Furtak
ks. Paweł Grzebalski
ks. Adam Jaszcz
ks. Karol Jędrusiak
ks. Mariusz Kruk
ks. Tomasz Nadbereżny
ks. Tomasz Nowaczek
ks. Grzegorz Ogorzałek
ks. Mariusz Olszka
ks. Wojciech Piłat
ks. Leszek Sałaga
ks. Waldemar Sokół
ks. Łukasz Waś
ks. Paweł Wierzchoń
ks. Marcin Zieliński
ks. Andrzej Żurawicz

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portugalia/Hiszpania: media przypominają o akcie męczeństwa o. Kolbego

2021-07-30 20:40

[ TEMATY ]

Hiszpania

Portugalia

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Portugalskie i hiszpańskie media katolickie przypominają o 80. rocznicy ofiarowania przez o. Maksymiliana Marię Kolbego swego życia za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, skazanego na karę śmierci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Odnotowują, że polski franciszkanin stał się jednym z największych świętych XX wieku poprzez ofiarę ze swojego życia. Przypominają, że od czasu pontyfikatu św. Jana Pawła II cela śmierci w bloku 11, w której 14 sierpnia 1941 r. o. Kolbe został zabity zastrzykiem fenolu, była odwiedzana przez następców pochodzącego z Polski papieża: Benedykta XVI oraz Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal olimpijski

2021-07-31 14:43

[ TEMATY ]

lekkoatletyka

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Biało-czerwoni w finale poprawili rekord Europy czasem 3.09,87. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Dominikany, a trzecie Amerykanie.

Polacy biegli w finale w składzie: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński. Ich czas jest rekordem Starego Kontynentu, a także rekordem olimpijskim.

CZYTAJ DALEJ

Abp Józef Guzdek: trzeba zwycięstwa nie tylko na wojnie, lecz także nad wojną

2021-07-31 19:46

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

bp Józef Guzdek

Karol Porwich

– Dzisiejsze spotkanie, chwila zadumy i wspólna modlitwa pozwalają wierzyć, że są ludzie dobrzy i że świat miłości, wzajemnego szacunku, dobra i pokoju jest ciągle możliwy. To zależy do każdego z nas! – mówił podczas Mszy św. na Placu Krasińskich abp Józef Guzdek, Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego. Podczas sprawowanej pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego Eucharystii modlono się w intencji uczestników zrywu z sierpnia 1944 r. Po zakończeniu Mszy św. odbył się apel pamięci i ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem.

Na początku Mszy św. abp Józef Guzdek zwracając się do kombatantów podkreślał, że kolejnym pokoleniom „potrzebni są świadkowie heroicznej walki o wolność – zwyciężeni, ale niepokonani; wierni wartościom, które nadają najgłębszy sens ludzkiemu życiu”. – Pragniemy modlić się za Was, żyjących świadków wydarzeń sprzed 77 lat. Prosimy Boga o zdrowie i potrzebne siły, abyście jak najdłużej mogli wychowywać kolejne pokolenia Polaków do wierności wartościom, które zadecydują o naszym dziś i przyszłości umiłowanej Ojczyzny – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję