Reklama

Niedziela Łódzka

Papież, który lubił pływać kajakiem

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

święty Jan Paweł II

święty Jan Paweł II

Współczesna młodzież nie pamięta już człowieka, dla którego najważniejsi byli właśnie oni – młodzi. „Lubił jeździć na nartach i pływać kajakiem” - mówi 12-letni Michał, bo choć z lekcji religii o Janie Pawle II zapamiętał niewiele, nietypowe dla papieża sportowe pasje wyraźnie mu zaimponowały. Początek kwietnia 2005 roku, sobota. Jeszcze przed 22 ludzie modlą się na Placu Świętego Piotra w Rzymie o zdrowie papieża. Nikt jeszcze nie wie, że już za chwilę cały świat będzie żyć jedną godziną – 21:37. Już za chwilę telewizja przerwie planowane transmisje a redakcje wszystkich gazet przygotują wydania specjalne – te które niektórzy do dziś mają w swoich domach. „Dziennik Polski”, „Gazeta Wyborcza”, „Gala” - bez względu na profil – wszystkie będą pisały o tym samym.

Co o Janie Pawle II wiedzą dzieci? Michał długo zastanawia się nad odpowiedzią. ”Ktoś próbował zrobić zamach. Papież przyszedł do niego do więzienia i mu wybaczył” - mówi i po chwili dodaje: „był łaskawym człowiekiem”. To właśnie wtedy świat zamarł po raz pierwszy, żeby znów zatrzymać się ponownie w dniu, w którym usłyszeliśmy słowa wypowiedziane przez arcybiskupa Leonarda Sandriego „Nasz Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca”. Odszedł oddany swojej ojczyźnie i światu. Mimo, że ciało papieża spoczęło w Watykanie, a jego serce nie wróciło do kraju - ono tak naprawdę nigdy kraju nie opuściło.

Reklama

Nie bał się mówić o tym, o czym w czasach krępującej życie społeczne i religijne kontroli, bali się mówić inni. Mówił także do tych – tak nam dalekich – wyznawców innych religii. „Byłam na Djerbie, w małym miasteczku nazwanym przez przewodniczkę miejscem na końcu świata. Na niskim murku siedział stary muzułmanin – pochmurny, niechętnie nastawiony do turystów. Zapytał skąd jesteśmy, potem rozpromienił się i powiedział – to od was był papież, to był dobry człowiek” - wspomina Lucyna. „To było tydzień po jego śmierci” - dodaje.

Całe życie zawierzył Tej, którą wielbił najbardziej – Matce Boskiej. To właśnie w tym trudnym czasie każdego dnia modlą się do Niej wierni zgromadzeni na Jasnej Górze na mszy o ustanie epidemii. „Kiedyś podczas mszy figurze Matki Boskiej podobno „kij” [berło] się wyślizgnął i Jan Paweł II go złapał” - opowiada Michał. Mimo, że nie potrafi oddać tego zdarzenia słowami, dorośli wiedzą, co ma na myśli – zdarzenie z 1963 roku, które miało miejsce w ludźmierskim sanktuarium podczas uroczystości ukoronowania Matki Boskiej, prowadzonej przez biskupa Karola Wojtyłę. To ważny symbol zwiastujący to, co nastąpiło 15 lat później – przyjęcie przez Jana Pawła II zwierzchnictwa nad całą światową wspólnotą kościelną, które zgodnie ze swoją wolą sprawował w myśl słów „Totus Tuus”.

Dziś - w 2020 roku, ustanowionym przez Sejm rokiem Jana Pawła II, kiedy w oknach wielu z nas, tak jak wtedy, 2 kwietnia zapłoną świece, nie powinniśmy ze smutkiem myśleć o jego odejściu, a z radością świętować także zbliżający się jubileusz. 18 maja będziemy obchodzić 100 rocznicę narodzin papieża i za jego pośrednictwem powinniśmy powierzyć los naszego kraju Tej, którą on sam uczynił Królową.

2020-04-02 15:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Z tradycją i wartościami

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Szkoły

Rozmowę z dyrektorem Szkół OO. Bernardynów o. Juwenalisem Andrzejczakiem OFM przeprowadziła Marlena Bączak.

o. Juwenalis Andrzejczak: W latach 30. XX wieku bł. o. Anastazy Pankiewicz założył Prywatne Męskie Gimnazjum – na zakupionej ziemi na Dołach w Łodzi wybudował kościół i szkołę. Otwarcie szkoły nastąpiło w rok po wmurowaniu kamienia węgielnego. Ojciec Anastazy zatrudnił nauczycieli, którzy oprócz wiedzy mieli zagwarantować formację chrześcijańską. Już w drugim roku działalności szkoła liczyła ponad 200 uczniów!

CZYTAJ DALEJ

Szef MSWiA: będę rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej

2021-09-27 12:48

[ TEMATY ]

Białoruś

PAP/Radek Pietruszka

KONFERENCJA PRASOWA

KONFERENCJA PRASOWA

Sytuacja na granicy białorusko-polskiej jest niezwykle napięta; dochodzi do masowych prób łamania integralności granicy - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak poinformował, od sierpnia tego roku doszło do 9,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy.

W poniedziałek w siedzibie Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie zorganizowano wspólną konferencję prasową ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, szefa resortu obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz komendanta głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasza Pragi w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią. Podczas konferencji dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego KPRM Stanisław Żaryn pokazał prezentację dotyczącą osób zatrzymanych przez polskie służby.

CZYTAJ DALEJ

Tomaszów Mazowiecki: Niezwykłość muzycznych form

2021-09-27 13:34

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Paulina Dębiec

Miesiąc wrzesień tradycyjnie skłania nas do licznych wspomnień bohaterskich walk II Wojny Światowej, do ponownego odkrycia znaczenia fundamentalnych słów "Bóg, Honor, Ojczyzna".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję