Reklama

Hospicjum im. św. Brata Alberta w Jaworznie

Współczesny świat odsuwa chorobę, cierpienie i śmierć od społeczeństwa i domu. Dąży do maksymalnej sprawności i osiągnięcia sukcesu. Chory człowiek w takiej sytuacji nie potrafi znaleźć dla siebie miejsca, czuje się niepotrzebny. Powstanie Hospicjum Domowego w Jaworznie było odpowiedzią na zapotrzebowanie na opiekę tego typu w naszym mieście. I właśnie dlatego 7 sierpnia 1997 r. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Sądzie Rejonowym w Katowicach” - powiedziała prezes Hospicjum „Homo-Homini” im. św. Brata Alberta w Jaworznie, lek. med. Maria Bryła, podczas koncertu Edyty Geppert. Koncert został zorganizowany w ramach przedsięwzięcia „Głosy dla hospicjów” i był jednocześnie podsumowaniem 10-letniej działalności Hospicjum „Homo Homini” św. Brata Alberta.
Licznie zgromadzeni w hali MCKiS w Jaworznie przyjaciele i sympatycy Hospicjum mogli oprócz wspaniałego, pełnego emocji i refleksji koncertu Edyty Geppert obejrzeć kilkunastominutowy film obrazujący działania hospicyjne.

Bezwarunkowa pomoc

„Dlaczego pomagamy ludziom umierającym? Jedni mówią o powołaniu religijnym, filozoficznym, społecznym, dla innych jest to forma samopomocy, lek na własną samotność, a dla ludzi młodych - świadczenie opieki jest drogą do zdobycia doświadczenia i nowych umiejętności. Podsumowując, opieka hospicyjna powinna szanować godność chorego. I jak mówiła prof. Krystyna de Walden-Gałuszko - krajowy konsultant ds. opieki paliatywno-hospicyjnej - dobrze realizowana opieka wzmacnia również godność osoby, która ją wypełnia” - podkreśla Danuta Chwirut, sekretarz Hospicjum.

Struktury Stowarzyszenia

Jak zawsze w takich sytuacjach - Hospicjum powstało dzięki uporowi garstki zapaleńców, którzy przez pierwsze miesiące pracowali bez żadnego wsparcia ze strony miasta, sponsorów czy NFZ. Ale z roku na rok było coraz lepiej, przybywało sponsorów, wolontariuszy, ale i pracy. Aby dobrze pomagać potrzebny jest cały zespół: lekarze, pielęgniarki, wolontariusze, psycholog. Ważnym członkiem zespołu hospicyjnego jest kapelan.

Reklama

Koszty opieki hospicyjnej

Opieka hospicyjna dla chorego i jego rodziny jest bezpłatna. Koszty opieki w części pokrywane są z NFZ. Pozostałą część środków hospicjum uzyskuje od przedsiębiorców, instytucji oraz indywidualnych darczyńców. Do opieki hospicyjnej chory może zgłosić się sam lub za pośrednictwem członków swojej rodziny. Wymagane jest natomiast skierowanie od lekarza rodzinnego lub adnotacja na wypisie ze szpitala, że dalsza opieka powinna odbywać się pod kierunkiem lekarza w hospicjum domowym.

Kto pomaga hospicjum?

Przede wszystkim wolontariusze, którzy w opiece hospicyjnej pełnią znaczącą rolę poprzez bezinteresowną pomoc ofiarowaną choremu i jego rodzinie w bezpośredniej posłudze pacjentowi, jak też poprzez wykonywanie wielu prac administracyjnych i organizacyjnych związanych ze zdobywaniem funduszy na prowadzenie tej opieki. Społeczeństwo - poprzez przekazywanie własnych środków finansowych na opiekę hospicyjną. Firmy i fundusze - przekazując środki na działalność hospicjum, dary rzeczowe, a także świadcząc nieodpłatne usługi.

Systemy wsparcia

Wsparcie w opiece hospicyjnej zajmuje szczególne miejsce ze względu na charakter pracy. Opieka, jaka realizowana jest w hospicjum, oznacza zaopiekowanie się wszystkimi sferami życia człowieka: fizyczną, psychiczną, emocjonalną i duchową. To opieka i wsparcie rodzinom, także tym, które przeżywają żałobę. „I dla nich organizujemy spotkania i wspólne wyjazdy. W czasie świątecznym zapraszamy ich do wspólnego stołu, by podzielić się opłatkiem i życzeniami. Takie spotkania przy stole są dobrą okazją, by powspominać, podzielić się smutkiem i radością, zawrzeć nową znajomość. Dla tychże rodzin osieroconych organizujemy także wiosenne lub jesienne wyjazdy w ciekawe miejsca. Byliśmy już w Kalwarii, Czernej, Wadowicach, Zakopanem. Jeszcze przed nami wiele wspólnych wyjazdów i spotkań” - wyjaśnia Danuta Chwirut.

Reklama

Poradnia Opieki Paliatywnej

Jaworznickie Hospicjum, to nie tylko wyjazdy domowe, to również Poradnia Opieki Hospicyjnej. Poradnia jest tym miejscem, gdzie przyjmowane są osoby potrzebujące zabezpieczenia przeciwbólowego. „Trafiają do nas ci, u których stwierdzono chorobę nowotworową, są w trakcie chemioterapii lub radioterapii, a także osoby, które nie radzą sobie z wszechogarniającym bólem. W poradni przyjmuje lekarz anestezjolog, profesjonalnie zajmujący się leczeniem przeciwbólowym” - wyjaśnia Maria Bryła. Poradnia mieści się w tym samym miejscu, w którym jest Hospicjum, tj. na ul. Gwarków 1. Ustalanie wizyt odbywa się telefonicznie: (0-32) 616-74-44.

Konto bankowe

Na konto bankowe Hospicjum można wpłacać darowizny pieniężne, czy nawiązki z tytułu zasądzenia. Każda otrzymana darowizna przeznaczana jest na cele statutowe i bieżącą działalność Stowarzyszenia, w tym zakup leków lub sprzętu medycznego dla podopiecznych Hospicjum. „Jesteśmy także organizacją pożytku publicznego, wpisaną do rejestru Stowarzyszeń pod nr KRS 0000008274 i można wpłacać na nasze konto 1% podatku z tytułu rozliczenia rocznego z Urzędem Skarbowym” - zachęca D. Chwirut.
Konto: Bank Zachodni WBK 1/O Jaworzno, 31 1090 2008 0000 0001 0060 4056.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zima to też Jego dzieło - Ewangelizacja na stoku

2023-02-06 11:32

Natalia Błajda

Uczestnicy ewangelizacji na stoku.

Uczestnicy ewangelizacji na stoku.

Rzepedź/Chyrowa. Na stoku narciarskim w Chyrowej odbyła się druga edycja Zimowej Ewangelizacji na stoku włączająca się w inicjatywę Bieszczady dla Jezusa.

Zima – stok – narty – taniec – radość – miłość – spotkanie – pojednanie – uwielbienie – rozmowa – Eucharystia – to elementy składowe Ewangelizacji na stoku. W niedzielę, 5 lutego ewangelizatorzy formujący się w Szkole Nowej Ewangelizacji św. Jakuba apostoła ruszyli na wspomniany stok narciarski, aby w radości mówić o Chrystusie amatorom białego szaleństwa. Okazji do rozmowy o wierze było wiele. Ekipa taneczna zapraszała do rozgrzewki narciarskiej, tam uczestnicy mogli poruszać się w rytmie proponowanych utworów muzycznych i usłyszeć orędzie Dobrej Nowiny i świadectwo życia jednego z ewangelizatorów. Narciarze wchodzący dopiero w świat zimowych aktywności mogli skorzystać z rad instruktora, a przy okazji porozmawiać o Bogu.

CZYTAJ DALEJ

Najlepszą szkołą modlitwy jest sama modlitwa

2023-02-06 07:04

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwy wschodnich Ojców Kościoła przeżywają prawdziwy renesans. Wpisują się we współczesne zainteresowanie życiem duchowym i tradycjami ascetycznymi. Przybliżają myśl chrześcijańskiego Wschodu. Są potrzebne w czasach, gdy wielu poszukuje hinduskich czy buddyjskich metod ascezy i medytacji, a nie poznaje własnego dziedzictwa duchowego.

Mimo że teksty te powstały w środowisku mnichów, nie są zarezerwowane dla zakonników, duchownych, mistyków czy specjalistów od duchowości. Przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną prowadzić autentyczne życie wiary. Przybliżają sposoby modlitwy osobistej, którą można praktykować w każdych warunkach. Pomagają lepiej i chętniej się modlić.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję