Reklama

Niedziela Łódzka

Święty Marek był uczniem, synem, towarzyszem, sługą i przełożonym

- Święty Marek. Ten, który jest synem, może być ojcem. Ten, który jest uczniem, może być nauczycielem. Ten, który jest sługą, może być przełożonym. Tacy ludzie budują Kościół – mocny, dynamiczny! – zauważył metropolita łódzki.

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

homilia

ks. Paweł Kłys

W święto św. Marka ewangelisty podczas porannej Mszy świętej ksiądz arcybiskup Grzegorz modlił się w intencji dzisiejszych solenizantów. - Chcę tę Eucharystię odprawić w intencjach księdza biskupa Marka Marczaka – pomocniczego biskupa naszej diecezji, ale pomyślałem także o księdzu biskupie Marku Izdebskim - pomódlmy się także za niego. – mówił we wstępie do liturgii celebrans.

- Nowy Testament pokazuje nam świętego Marka jako ucznia.

Podziel się cytatem

To jest pierwsza ważna lekcja. Nauczycielem dla innych może być ten, który potrafi być uczniem. Marek był uczniem Piotra i Pawła. W obu przypadkach to uczniostwo miało różny charakter, i co innego pokazywało. W stosunku do Piotra – uczniostwo było synostwem, a w przypadku Pawła uczniostwo Marka było posługą. – podkreślił w homilii łódzki pasterz.

Reklama

- W Marku piękne jest to, że on był zarówno przy Piotrze jak i przy Pawle, kiedy oni odchodzili. Marek był pewnie świadkiem ich męczeństwa. Pismo Święte pokazuje nam Marka blisko tych apostołów, kiedy są na ostatniej prostej do śmierci. Taka wierność przy człowieku umierającym, który jest odrzucony, osądzony, zabity potępiony. Marek był przy nich! – dodał kaznodzieja.

Przed błogosławieństwem ksiądz arcybiskup zaapelował o to, by jutro uczestniczyć w transmisjach niedzielnej Mszy świętej, a w miarę możliwości i przy zachowaniu wszelkich przepisów bezpieczeństwa – uczestniczyć w liturgii w swojej parafii. Jutro transmisja Mszy św. z kaplicy arcybiskupa Grzegorza o godz. 10:00 na antenie TVP3Łodzi, Telewizja TOYA, kanał YouTube Archidiecezja Łódzka oraz na stronie www.archidiecezja.lodz.pl.

2020-04-25 11:31

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

abp Ryś: Jesteśmy wszyscy tacy sami! Nie ma bogatych i biednych

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

bezdomni

ks. Paweł Kłys

Przyjaciele, pracownicy, wolontariusze i podopieczni Towarzystwa Przyjaciół im. Brata Alberta świętowali dziś w katedrze łódzkiej 30 –lecie swojej działalności. Jubileuszowemu dziękczynieniu przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, który w czasie liturgii wygłosił do zgromadzonych swoje słowo.

- Jesteśmy wszyscy tacy sami! Nie ma bogatych i biednych, nie ma chorych i zdrowych. To, co mamy do zaofiarowania Bogu, to jesteśmy my sami i świątynia, w której to ofiarujemy Bogu - to jesteśmy my sami! - tłumaczył łódzki pasterz.

CZYTAJ DALEJ

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem. Ona też wzajemnie nas zbliża i jednoczy. Jest również u podstaw wielkiej kultury. Niestety, całościowe wizje bardzo się od siebie różnią, a to rodzi głębokie podziały, walki i wojny – w rodzinach, w większych społecznościach i między narodami. W Piśmie Świętym poznajemy Bożą wizję ludzkiego życia. Trzeba ją coraz bardziej uwewnętrzniać i często stawiać przed oczami, by mieć duchowy dom, w którym będziemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Słuchając Boga i kontaktując się z Nim na modlitwie oraz w sakramentach świętych, znajdujemy wszystko, co najważniejsze: właśnie bezpieczny dom, pożywny chleb, życiodajną wodę i światło, które rozjaśnia wnętrze i drogę przez czas i przestrzeń. W doli i niedoli, „w słabości i w bojaźni”.

CZYTAJ DALEJ

Praga: rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne

2023-02-06 07:53

[ TEMATY ]

zebranie

Episkopat News

W Pradze rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne. Potrwa ono do 12 lutego. Inaugurującej je Mszy św. przewodniczył miejscowy arcybiskup Jan Graubner, przewodniczący Czeskiej Konferencji Biskupiej.

W bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kompleksie klasztornym norbertanów na Strahowie zgromadzili się katolicy z całej Europy. W koncelebrze uczestniczyli przewodniczący konferencji biskupich państw naszego kontynentu, w tym abp Stanisław Gądecki z Polski. Mszę odprawiali także dwaj kardynałowie z Watykanu: Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, i Marc Ouellet, prefekt Dykasterii ds. Biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję