Reklama

Wiadomości

Prezydent: Korfanty większość życia poświęcił, aby przywrócić polski Śląsk Polsce

Wojciech Korfanty to wielki syn śląskiej ziemi, który większość swojego życia poświęcił na to, aby przywrócić polski Śląsk Polsce - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda, który złożył kwiaty pod pomnikiem Korfantego w Warszawie w 99. rocznicę wybuchu trzeciego powstania śląskiego.

Prezydent podkreślił, że w sobotę obchodzimy Święto Flagi RP, a także obchodzimy 99. rocznicę wybuchu trzeciego powstania śląskiego, na czele którego stał Wojciech Korfanty.

"Wielki syn śląskiej ziemi, który większość swojego życia poświęcił na to, aby przywrócić polski Śląsk Polsce, tak można to powiedzieć" - zaznaczył Andrzej Duda. Jak dodał, Korfanty akcentował bardzo mocno, że Śląsk był etnicznie polski i stąd był polską ziemią, która powinna była przynależeć do Polski.

"I tak też się stało właśnie dzięki wysiłkom i politycznym, a także i tym wysiłkom militarnym, dowódczym Wojciecha Korfantego. Jesteśmy mu za to ogromnie wdzięczni" - mówił prezydent.

Reklama

Podkreślił, że w czasach II RP Korfanty był wielkim, znaczącym politykiem i większość swojego życia poświęcił Polsce. "I cieszę się ogromnie, że w tym dniu 2 maja (...) mogę złożyć hołd w imieniu całego polskiego narodu właśnie Wojciechowi Korfantemu" - powiedział Duda. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/

2020-05-02 12:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent po Radzie Gabinetowej ws. Ukrainy: polscy obywatele mogą czuć się bezpiecznie

[ TEMATY ]

prezydent

Screenshot prezydent.pl

Z przekonaniem chcę powiedzieć, że polscy obywatele mogą czuć się bezpiecznie. W każdym przypadku będzie odpowiednia reakcja - mówił prezydent Andrzej Duda po Radzie Gabinetowej ws. sytuacji na Ukrainie.

Podczas briefingu po Radzie Gabinetowej prezydent Duda podkreślał, że "z całą pewnością można mówić o tym, że jest reakcja ze strony polskich władz, bardzo adekwatna do tego, jaki potencjalny może być rozwój sytuacji na Ukrainie".

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję