Reklama

Każdy potrzebuje rekolekcji

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Edycja podlaska 11/2008

W dniach 22-23 lutego członkowie parafialnych zespołów Caritas z diecezji drohiczyńskiej przeżywali rekolekcje wielkopostne, które tradycyjnie zorganizowano w Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim. Rekolekcje prowadził ks. Andrzej Witerski. Kapłan ten od dawna związany jest z Caritas, przez kilka lat był dyrektorem Domu Miłosierdzia w Sokołowie, obecnie jest diecezjalnym duszpasterzem służby zdrowia, duszpasterzem akademickim i kapelanem chorych, posługę kapłańską pełni w parafii pw. Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim.
Rekolekcje rozpoczęły się od konferencji, której towarzyszyły słowa: „Wtedy Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła” (Mt 4, 1). Zebrani rozważali te słowa w kontekście filmu pt. „Diabeł”, którego projekcja odbyła się w trakcie konferencji. Każdy jest kuszony przez diabła, także pracujący w Caritas muszą strzec się podszeptów złego, by pomagać ubogim w sterze materialnej i duchowej - mówił ks. Witerski. Następnie zebrani wzięli udział w Drodze Krzyżowej, dzień zakończono Apelem Jasnogórskim.
W sobotni poranek wszyscy zgromadzili się w kaplicy Matki Bożej Różańcowej i dzień rozpoczęto modlitwą o właściwe przeżycie rekolekcji. Kolejnym punktem dnia była konferencja, którą otworzyło rozważanie słów: „Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących. Żaden nie nazywał swoim tego, co posiadał, ale wszystko mieli wspólne” (Dz 4, 32). Inspiracją do dalszych rozważań były słowa Pisma: „Niech każdy ma na oku nie tylko swoje własne sprawy, ale też i drugich. To dążenie niech was ożywia; ono też było w Chrystusie Jezusie” (Flp 2, 4-5). Słowa te, jak i komentarz Księdza Rekolekcjonisty poruszyły wszystkich zebranych. Każdy potrafił odnieść je do własnego życia i codziennej posługi na rzecz ubogich i potrzebujących. Po konferencji wszyscy wzięli udział w liturgii Mszy św. sprawowanej przez ks. Witerskiego i dyrektora Caritas diecezjalnej ks. Krzysztofa Kisielewicza.
Dwudniowe rekolekcje zakończyły się spotkaniem roboczym. Przedstawiciele poszczególnych zespołów Caritas opowiadali o swojej pracy, codziennych doświadczeniach. Parafialne grupy wolontariuszy wypracowały swoje własne wzory działań, każda z grup w podobny, ale nieco odmienny sposób pomaga potrzebującym, dzięki wymianie doświadczeń można uczyć się od innych i przejmować sprawdzone już sposoby działania. Podczas ożywionej dyskusji wspólnie poszukiwano rozwiązania problemów pojawiających się w codziennej pracy. Od s. Barbary wszyscy dowiedzieli się, na czym polega praca szkolnych kół Caritas i jak realizowany jest program Skrzydła.
Praca w parafialnych zespołach Caritas jest pracą trudną i odpowiedzialną, daje wiele radości, ale naraża też na codzienne ciężkie próby. Dlatego w każdej parafii ciągle potrzebne są nowe osoby.
Rekolekcje to czas duchowego wzmocnienia ludzi wierzących, umocnienie to potrzebne jest też wolontariuszom, którzy na co dzień włączeni są w różne akcje charytatywne prowadzone przez Caritas. Wielki Post jest także tym szczególnym okresem, w którym trzeba się zastanowić zwłaszcza nad zrozumieniem istoty jałmużny, aby nie była ona tylko zwykłą filantropią niemającą duchowego znaczenia, ale wyrzeczeniem i rezygnacją z dozwolonych przyjemności na rzecz innych, którzy sami nie są w stanie zapewnić godziwego bytu swoim rodzinom.
Pracownicy Caritas wyjechali z Sokołowa umocnieni i pokrzepieni, nikt nie żałował spędzonych razem chwil. Kolejne spotkanie parafialnych zespołów Caritas zaplanowano na maj, kiedy to ma odbyć się wspólna pielgrzymka do sanktuarium w Łagiewnikach, by od św. s. Faustyny - apostołki Bożego Miłosierdzia zaczerpnąć sił i mądrości.

Reklama

Liberalny dziennik portugalski: chrześcijaństwo najbardziej zwalczaną religią na świecie

2019-04-24 20:27

mz (KAI/Publico) / Lizbona

Liberalny dziennik lizboński "Público" zwraca uwagę, że chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej zwalczaną religią na świecie. Nawiązując do wielkanocnych zamachów na Sri Lance gazeta podkreśla, że choć terroryzm dotyka głównie wyznawców islamu, to jednak celowe prześladowania ze strony decydentów politycznych uderzają dziś w wyznawców chrześcijaństwa.

Bożena Sztajner/Niedziela

"Najwięcej aktów terrorystycznych, w których giną ludzie, dokonuje się w państwach muzułmańskich. Z kolei zaplanowane zwalczanie religii prowadzone jest z największą siłą wobec chrześcijaństwa. Programowo zwalczają je liczące się kraje świata, jak Arabia Saudyjska czy Chiny" – odnotował dziennik.

W tym kontekście wskazał na Afrykę i Azję jako kontynenty, na których chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowani. "Wielu dyktatorów, a także radykalnych organizacji atakuje tam chrześcijan, postrzegając ich niekiedy jako przedstawicieli świata zachodniego" – czytamy w gazecie.

Według najnowszych ustaleń w wyniku przeprowadzonych w Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia zamachów w Sri Lance zginęło co najmniej 359 osób, w większości chrześcijan a ponad 500 zostało rannych. W obu tych grupach było prawie 40 cudzoziemców. Terroryści-samobójcy dokonali serii ataków na dwa kościoły katolickie i jeden protestancki oraz na cztery luksusowe hotele. Po zamachach władze kraju oskarżyły o ich przeprowadzenie miejscową organizację islamistyczną National Thowheeth Jana'ath (NTJ), wskazując, że sprawcy korzystali z pomocy zagranicznej siatki terrorystycznej. 23 bm. odpowiedzialność za ataki wzięło na siebie Państwo Islamskie (IS).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Ryś o kard. Dziwiszu: zawsze mogłem na niego liczyć

2019-04-26 14:22

maj / Łódź (KAI)

- Jako krakowski biskup pomocniczy, wiedziałem, że zawsze mogę na niego liczyć, że w każdej sytuacji znajdę w nim oparcie– tak o współpracy z kard. Dziwiszem w Krakowie mówi abp Grzegorz Ryś. Zwraca też uwagę, że kard. Dziwisz jest nieocenionym źródłem wiedzy o Janie Pawle II i jak nikt inny potrafi mówić o tym, jaki był i jak przeżywał wiarę. Jutro, 27 kwietnia, kard. Stanisław Dziwisz kończy 80 lat.

BP KEP

- Ten rodzaj wiedzy, jaki Ksiądz Kardynał ma o Ojcu Świętym Janie Pawle II jest jakimś niezwykłym bogactwem. 40 lat spędzili ze sobą. Kard. Dziwisz potrafi, jak nikt inny, pokazywać papieża jako osobę, od strony jego prywatnie przeżywanej wiary, modlitwy osobistej – zwraca uwagę abp Ryś.

W tym kontekście wspomina, że to, co ze świadectw kard. Dziwisza najbardziej zapadło mu w pamięć to relacja, że Jan Paweł II przez całe życie nie opuścił Godziny Świętej, czyli, że w każdy czwartkowy wieczór spędzał godzinę na modlitwie myślnej przy Panu Jezusie.

Metropolita łódzki wyraża nadzieję, że kard. Dziwisz jeśli chodzi o wspomnienia o Janie Pawle II nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Przypomniał o oczekiwanej, obiecanej przez niego publikacji Dzienników 27 lat pontyfikatu.

Apb. Ryś wspomina też kard. Dziwisza jako jego współpracownik – mianowany przez niego na rektora seminarium w Krakowie a następnie z jego inicjatywy – na biskupa pomocniczego krakowskiego.

- „Wierność Księdza Kardynała” – to pierwsze słowa, które przychodzą mi na myśl na opisanie tej współpracy. Miałem pewność, że zawsze mogę na niego liczyć, ze zawsze znajdę w nim oparcie. To dla biskupa pomocniczego, zwłaszcza początkującego – jest niesłychanie ważne – mówi abp Ryś.

- Robiliśmy w Krakowie różne rzeczy. Nie wszystkie były jakoś powszechnie akceptowane, jak np. Echo Asyżu, mocno krytykowane przez wielu publicystów katolickich. – Wielu z nich „harcowało” wtedy po mnie. Pamiętam wtedy taką wypowiedź Księdza Kardynała: „proszę nie harcować po biskupie Rysiu. Ja jestem biskupem w Krakowie i to ja jestem patronem Echa Asyżu. Beze mnie to się nie dzieje” – wspomina abp Ryś.

- Tak było zawsze. Jako biskup miałem ogromne poczucie oparcia o biskupa diecezji . Co nie oznacza, że nie było między nami jakichś różnic zdań, czy nawet czasami sporów. Tym bardziej budzi mój ogromny szacunek, że przy tych różnicach mieliśmy absolutne poczucie wspólnej pracy i jedności w działaniu. A ja miałem poczucie takiego oparcia, jakiego każdemu życzę – podkreśla metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem