Reklama

Niedziela Legnicka

Księża, siostry i klerycy wspierają jeleniogórski ZOL

[ TEMATY ]

Caritas

Jelenia Góra

ZOL

ks. Piotr Kot

personel 3 oddziału

personel 3 oddziału

W zakładzie przebywa ponad 70 pacjentów wymagających całodobowej opieki medycznej i rehabilitacyjnej. W większości są to osoby w podeszłym wieku, schorowane, z problemami neurologicznymi. Sytuacja w ośrodku dramatycznie się zmieniła, kiedy przed świętami wielkanocnymi u jednej z pacjentek stwierdzono zakażenie koronawirusem. Testy zrobione na całym oddziale 3 dały więcej wyników pozytywnych. W sumie zakażeniu uległo 29 osób, pacjentów i personelu. Cały oddział został zamknięty. Na pomoc ruszyli duchowni i wolontariusze świeccy.

Opieka na 3 oddziale została zapewniona przez silną grupę składającą się z 4 sióstr zakonnych z przygotowaniem medycznym (siostry franciszkanki, siostra klaryska i magdalenka). Dołączył do nich rektor legnickiego seminarium duchownego ks. Piotr Kot oraz troje wolontariuszy świeckich. Również pozostałe oddziały zakładu zostały wzmocnione przez 5 kleryków legnickiego seminarium oraz wolontariuszy świeckich.

Sytuacja w ZOL powoli zmienia się na lepsze. Po wykonaniu testów na oddziale 1 i 2 stwierdzono obecność wirusa u dwojga pacjentów. Poza tym nikt inny nie został zakażony. Również na oddziale 3 – izolacyjnym widać światło nadziei. Troje pacjentów już wyzdrowiało, od pozostałych pobrano kolejne wymazy do analizy. Wszyscy czują się dobrze. To czas, aby dać odpocząć personelowi. Z oddziału 3 do kwarantanny przeszły 2 siostry zakonne, na ich miejsce przybyło 3 ojców franciszkanów z legnickiej parafii św. Jana Chrzciciela. Na oddziale pozostał jeszcze ks. Piotr i jedna wolontariuszka świecka.

Do pomocy zgłosili się kolejni wolontariusze. Na miejsce kleryków, którzy wrócili do Legnicy, na oddział 1 i 2 oraz do pracy pomocniczej przybyły 2 siostry prezentki z Jeleniej Góry, jeden ojciec z zakonu Pijarów, o. Piotr Różański – rektor Kolegium Zakonu Pijarów w Cieplicach oraz 2 kleryków z krakowskiego seminarium ojców Pijarów. Wsparli oni personel ośrodka, w którym pracują również siostry franciszkanki Rodziny Maryi.

Reklama

Obecnie 12 osób duchownych podjęło się opieki nad pacjentami jeleniogórskiego ZOL-u. Jak widać na fotografiach, mimo trudnej i wyczerpujące pracy, wszystkim dopisuje dobry nastrój. Jak podkreślają wolontariusze, siłę i nadzieję czerpią z codziennej modlitwy, odprawianej Mszy św. i rozważanego Słowa Bożego. Z jeleniogórskiego ZOL-u przesyłają pozdrowienia oraz prośbę o modlitwę.

Galeria zdjęć


2020-05-07 16:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wigilijna świeca zapłonęła

Niedziela toruńska 50/2014, str. 7

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

Archiwum Caritas

Głównym elementem spotkania było zapalenie wigilijnej świecy

Głównym elementem spotkania było zapalenie wigilijnej świecy

W tym roku Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom trwa pod hasłem „Dziecko sercem rodziny”. Dzieło zainaugurowano 28 listopada na toruńskim lodowisku Tor-Tor

Głównym elementem spotkania było zapalenie ogromnej wigilijnej świecy. Odbyło się to w obecności 3 tys. młodych oraz dostojnych gości, w tym bp. Andrzeja Suskiego. Uczniom podczas inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zapewniono łakocie, rewię na lodzie, program artystyczny oraz wizytę św. Mikołaja.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Szlachetna Paczka: jeszcze ponad 1100 rodzin czeka na wsparcie

2022-12-07 14:56

[ TEMATY ]

szlachetna paczka

Materiał prasowy

W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się Weekend Cudów Szlachetnej Paczki. Na wsparcie w ramach akcji wciąż czeka ponad 1100 rodzin w potrzebie.

- Wolontariusze Szlachetnej Paczki dotarli do tysięcy osób, dla których głód, osamotnienie, chłód, strach o jutro są chlebem powszednim. Ponad 14300 rodzin otrzyma pomoc, ale ponad 1100 wciąż na nią czeka. To ostatni moment, kiedy można wybrać rodzinę na www.szlachetnapaczka.pl - mówi Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję