Reklama

Szczęśliwa rodzina to największe pragnienie młodych

Czas studiowania to nie tylko okres myślenia o nauce i przyszłej pracy, ale także czas intensywnego myślenia o rodzinie. Nic więc dziwnego, że jednym z najważniejszych punktów pracy formacyjnej w Duszpasterstwie Akademickim jest przygotowanie do życia w rodzinie. Zresztą, sami studenci najchętniej wybierają te spotkania, w których mowa jest o miłości, o chodzeniu ze sobą i budowaniu życia rodzinnego. „Nie sądziłem, że pracując ze studentami będę musiał się stać specjalistą od rodzin - stwierdza ks. Andrzej Przybylski, duszpasterz akademicki. - Od początku mojej pracy w DA zauważyłem, że najwięcej młodych zgłasza się do kapłana nie zawsze w sprawach duchowych, ale w większości przypadków, w sprawach sercowych”. Stąd wiele propozycji w parafii akademickiej dotyczy tej tematyki.

Msza św. dla rodzin z małymi dziećmi

Wiele rodzin z małymi dziećmi zadaje sobie pytania o niedzielną Mszę św. Głównie chodzi o dzieci. Ich obecność w kościele nie zawsze jest pełna spokoju i ciszy. W duszpasterstwie akademickim, już od kilku lat w każdą niedzielę odprawiane są Msze św. przeznaczone właśnie dla takich rodzin. Jest na nich jasna umowa społeczna: dzieci przychodzą razem z rodzicami i przyjęte jest to, że dzieciaki mogą czuć się swobodnie, a w czasie liturgii Słowa, często organizowane są dla nich specjalne zajęcia w tylnej części kościoła. Na zakończenie dzieci włączają się w błogosławieństwo kapłana, wspólnie śpiewają i tańczą, a także odmawiają swoje dziecięce modlitwy. Nic więc dziwnego, że Msza św. o 9.30 cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Przy okazji studenci mogą uczyć się jak wychowywać dzieci do wiary.

Kręgi rodzin - kontynuacja formacji

Dużym bogactwem DA są kręgi rodzin. Zazwyczaj tworzą je absolwenci duszpasterstwa, którzy w ten sposób kontynuują swoją formację duchową. W parafii akademickiej działają już cztery takie wspólnoty. Obok swojej formacji rodziny angażują się w życie parafii i świadczą przed studentami o pięknie życia rodzinnego. Mają swoją diakonię muzyczną, przygotowują pełną oprawę Mszy św., a często też swoim doświadczeniem życia w rodzinie dzielą się ze studentami.

Reklama

Spotkania o miłości, małżeństwie i rodzinie

W każdą środę, po Mszy św. o 19.00 odbywają się w ośrodku katechezy rodzinne. Jest to okazja to poważnego porozmawiania na temat miłości, chodzenia ze sobą, troski o czystość przedmałżeńską i przygotowania do życia w rodzinie. W pierwszej części spotkania prezentowane jest nauczanie Kościoła na temat życia rodzinnego, a w drugiej odbywają się otwarte dyskusje. Z rozmów widać wyraźnie jak bardzo ta tematyka interesuje młodych.

Weekendowe spotkania dla zakochanych

W parafii akademickiej od prawie 20 lat odbywają się kursy przedmałżeńskie. Mają one już swoją sprawdzoną markę. Pomysłodawcami programów i zajęć na kursach są Jan i Małgorzata Wilkowie. Po wielu latach kursy te wyszły już poza DA i stanowią otwartą propozycję dla wielu wspólnot i par przedmałżeńskich. Warto wspomnieć, że na tego typu kursy zjeżdżają do Częstochowy ludzie już prawie z całej Polski, a ilość kursów zwiększa się z roku na rok. Wszystkich zainteresowanych weekendowymi spotkaniami dla zakochanych odsyłamy na stronę www.narzeczeni.org
12 kwietnia br. po raz pierwszy w nowym kościele akademickim pw. św. Ireneusza odbędzie się sakrament małżeństwa pary studenckiej. Jest to wielką radością dla wspólnoty, ale jednocześnie kolejnym przypomnieniem, że dla większości studentów ciągle największym pragnieniem jest założenie szczęśliwej rodziny.

Wydarzyło się w DA „Emaus”

287 dniówek o chlebie i wodzie
W sztafecie postnej, którą przeprowadzili w tym roku członkowie wspólnoty duszpasterstwa akademickiego wzięło udział wielu studentów, nauczycieli akademickich oraz przyjaciół parafii. W sumie doliczono się 287 „dniówek” o chlebie i wodzie. Jak zawsze post miał konkretną intencję. Poszczono w intencji młodzieży i środowiska akademickiego Częstochowy.

Reklama

Droga Krzyżowa na Przeprośnej Górce i w Oświęcimiu
Po raz pierwszy studenci częstochowscy odprawili nabożeństwo Drogi Krzyżowej w sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce. Wspólnotę powitał ks. Eugeniusz Lorek, wprowadzając młodych w historię tego miejsca i fenomen świętości Ojca Pio. Następnie studenci rozważali poszczególne stacje przy figurach męki Pańskiej usytuowanych wokół kościoła. Innym, ważnym wydarzeniem wielkopostnym była pielgrzymka do Birkenau. Tam, na terenie obozu zagłady studenci odprawili Drogę Krzyżową, która zakończyła się przy ruinach byłego krematorium, w którym została zagazowana św. Edyta Stein, patronka wspólnoty.

Życzenia u Księdza Arcybiskupa
Tradycyjnie już, w Wielką Sobotę z życzeniami do Metropolity Częstochowskiego udali się przedstawiciele całego środowiska akademickiego Częstochowy. Życzenia w imieniu całego środowiska złożył prof. dr hab. Janusz Berdowski, rektor Akademii Jana Długosza oraz studentka Maria Chwalba, prezes Katolickiego Związku Akademickiego „Emaus”. W spotkaniu uczestniczyli rektorzy wyższych uczelni częstochowskich oraz reprezentacja profesorów i studentów oraz duszpasterze akademiccy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śląskie/ Chasydzi będą modlić się przy grobie słynnego cadyka z Lelowa

2023-01-27 07:41

[ TEMATY ]

Żydzi

Lelów

Karol Porwich/Niedziela

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Chasydzi z wielu krajów świata, jak co roku, przybyli do kilkutysięcznego Lelowa k. Częstochowy, by w rocznicę śmierci sławnego cadyka Dawida Bidermana modlić się przy jego grobie. Zgodnie z tradycją modlitwom będą towarzyszyć tańce i śpiewanie psalmów.

28 stycznia przypada 209. rocznica śmierci Bidermana – pierwszego cadyka chasydzkiej dynastii Lelow i jednego z najbardziej znanych ówcześnie cadyków na ziemiach polskich. Myśli Bidermana do dziś cytowane są przez chasydów na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki w "L'Osservatore Romano": trzeba mówić młodzieży o Holokauście

2023-01-27 12:25

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

"Trzeba mówić młodzieży o Holokauście”- to tytuł artykułu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, opublikowanego w piątek na portalu watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”.

W tekście, który ukazał się w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście, abp Gądecki podkreślił, że trzeba przekazywać młodym pokoleniom wiedzę o Zagładzie, „aby czas nie zatarł śladów tej tragedii”.

CZYTAJ DALEJ

UTALENTOWANY SALEZ

2023-01-27 19:07

GIO

Uzdolniona młodzież SALEZU

Uzdolniona młodzież SALEZU

Zespół Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu obchodził Dzień Patrona Szkoły. Święty Jan Bosco wyróżniony został w czasie Eucharystii, akademii, czy też Bosco Talent. To właśnie święty z Turynu, człowiek wielu, wpisanych w misję życia i powołania talentów, wciąż inspiruje i motywuje wszystkich związanych ze szkołami salezjańskim ludźmi.

Mszy świętej w kościele pw. św. Michała Archanioł przewodniczył dyrektor wspólnoty salezjanów ks. Bolesław Kaźmierczak. To na jego ręce Samorząd Uczniowski liceum złożył podziękowanie za obecność i posługę salezjanów. W czasie kazania ks. Dawid Nowak, zwracając uwagę na znaczenie i rolę rąk w życiu człowieka, mówił: - Nasza szkoła to przestrzeń, w której nasze ręce mogą stać się rękami, które tworzą, które kochają, które pocieszają, które są rękami bożego człowieka. Tak jak ksiądz Bosko! Uroczystą liturgię, modlitwę i śpiew przeżywano w duchu dziękczynienia za wspaniały dar świętego patrona. Akademia, która była kolejnym punktem, stała się okazją niestandardowego przedstawienia przez licealistów postaci ks. Bosko. Podkreślono jego relację z mamą Małgorzatą, gdzie jej mądre, dzielne i pogodne wspieranie syna dało mu świetlaną przyszłość. Następnie świętowanie skoncentrowano na teletach. Na rozpoczęcie ich prezentacji dyrektor Salezu ks. Jerzy Babiak powiedział: -To, co najpiękniejsze, to co nas wszystkich bez wyjątku łączy z ks. Bosko, to talenty. Odkrywajmy je, rozwijajmy i dzielmy się nimi nie tylko teraz, ale przede wszystkim, potem w życiu dorosłym, w pracy, w powołaniu, zawsze. W pierwszym bloku swój występ zaprezentowały dwie bardzo utalentowane tancerki. Zofia Ćwiklinska, trzykrotna Mistrzyni Świata w Tańcu Sportowym oraz Nadia Rosiak, trzykrotna Mistrzyni Świata w Tańcu Sportowym oraz Półfinalistka Mam Talent. Zaraz po nich Salez Drumiline przedstawił swój powiększony skład oraz nowy repertuar. Ostatnim pełnym emocji i radości był finał Bosco Talent. Blisko 40 wyłonionych finalistów prezentowało przed jury swoje talenty. Wśród nich przeważały muzyczne, śpiew oraz gra na różnych instrumentach, a także sportowe, filmowe, plastyczne i graficzne. Występujący uczniowie zachwycali, wzruszali i potwierdzali, jak ważne jest, aby pamiętać o talentach oraz aby nimi żyć. Dla Salezu dzień Patrona Szkoły był nie tylko czasem wspomnienia, ale także czasem promocji wartości św. Jana Bosko oraz talentów. To jeszcze bardziej potwierdziło wyjątkowość, rangę i znaczenie Salezu w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję