Reklama

„Usłyszeć własne imię z ust Zmartwychwstałego...!”

Uroczystej Mszy św. połączonej z procesją rezurekcyjną w poranek Zmartwychwstania przewodniczył biskup płocki Piotr Libera. On też wygłosił homilię do wiernych zebranych w katedrze płockiej i radiosłuchaczy. Kaznodzieja zaprosił ich do „wspólnej medytacji na dzień Zmartwychwstania”

Niedziela płocka 14/2008

Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na to, że słowa Jezusa o męce i Zmartwychwstaniu nie były przez wielu brane na serio. Najbliżsi uciekli - bojąc się o swoje życie. „Najbardziej na serio słowa o Zmartwychwstaniu wzięli wrogowie. Dla zabezpieczenia postawili straże. Cóż za paradoks! Wrogowie czuwają, a najbliżsi przeżywają kryzys” - mówił.
Podczas swojego zamyślenia Biskup Płocki przywołał postaci świadków Zmartwychwstania. Pierwszą z nich była Maria Magdalena, którą Raban Maur nazwał „Apostołką apostołów” (Apostola apostolorum), gdyż to ona stała się pierwszym świadkiem pustego grobu - jeszcze przed Apostołami. Świadkami Zmartwychwstania byli także Szymon Piotr i Jan; pierwszy - czujący jeszcze na sobie spojrzenie Jezusa, którym objął go po jego zaparciu się Mistrza, drugi - mający „oczy, serce i duszę pełne Jezusa” jako umiłowany uczeń, który nie opuścił Go nawet pod krzyżem.
„Staję i ja dziś nad pustym grobem - mówił Ksiądz Biskup. - Stoję z księgą Ewangelii. Zauważam w dzisiejszej Ewangelii wielki pośpiech, bieganinę. Biegnie Maria Magdalena, biegną dwaj Apostołowie. Cały pośpiech i krzątanina związane są z Twoją Osobą, Panie. (...) Jest mi trochę wstyd. My też biegamy, ale koło swoich spraw, koło swojego biznesu. Inni biegają bardziej wokół jedzenia na stole aniżeli pustego grobu. Niektórzy świętowanie Zmartwychwstania sprowadzili do folkloru i do jedzenia. Jacy oni biedni! Przy pustym Twoim grobie, Panie, zazdroszczę trochę Magdalenie. Ona poznała Ciebie po głosie, gdy wezwałeś ją po imieniu. Usłyszeć własne imię z ust Zmartwychwstałego…!”
Kończąc swą rezurekcyjną homilię, Pasterz diecezji płockiej wyraził pragnienie, aby Zmartwychwstały wypowiedział imiona dzieci, młodzieży i starszych naszej diecezji, „byśmy poznali i uwierzyli”, bo - jak mocno pokreślił - tak bardzo potrzeba tej wiary Płockowi i ziemi północnego Mazowsza.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wzrasta liczba ofiar współczesnego niewolnictwa

2022-12-02 20:27

[ TEMATY ]

Watykan

niewolnictwo

PublicDomainPictures/pixabay.com

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień na rzecz Zniesienia Niewolnictwa. Papież napisał na Twitterze, że wszyscy jesteśmy wezwani, do budowania odnowionego społeczeństwa zorientowanego na wolność, sprawiedliwość i pokój, aby przezwyciężyć wszelkiego rodzaju nierówności i dyskryminację, aby żaden człowiek nie zniewalał drugiego człowieka.

W ostatnich pięciu latach znacznie wzrosła liczba wymuszonych małżeństw oraz ilość niewolniczej pracy – podkreśla Międzynarodowa Organizacja Pracy. Agenda ONZ zaznacza, że zjawisko to dotyka całego globu.

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskich rodzin: angażujcie się w budowanie prorodzinnej polityki

2022-12-02 16:25

[ TEMATY ]

rodzina

Włochy

papież Franciszek

Stock.Adobe

Ojciec Święty przyjął na audiencji członków włoskiego Forum Stowarzyszeń Rodzinnych. Poparł ich wysiłki na rzecz tworzenia bardziej prorodzinnej polityki, której celem jest m.in. zatrzymanie demograficznej zimy, od lat boleśnie dotykającej Włochy. Mówiąc o pięknie i sile rodziny, Papież przypomniał, że współczesne społeczeństwo bardzo potrzebuje jej świadectwa.

Franciszek dziękował członkom forum za to, że pokazują siłę i radość, jaka tkwi w rodzinach. Nie oznacza to ich idealizowania i niedostrzegania trudności, które przeżywają, ale docenienie tkwiącego w nich potencjału. Papież wskazał, że rodziny potrzebują wsparcia i musi znaleźć to swe odbicie w bardziej prorodzinnej polityce Włoch, w budowanie której, jak podkreślił, aktywnie muszą angażować się także same rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba przygotowują nowe wsparcie dla Ukrainy

2022-12-03 10:40

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

pomoc dla Ukrainy

Family News Service

Rycerze Kolumba uruchamiają kolejną inicjatywę pomocy dla Ukrainy. Przed Świętami Bożego Narodzenia dotrą tam specjalne paczki pomocy przygotowane przez największą bratnią organizację katolicką na świecie. - Do tej pory udało się przekazać już 100 tysięcy paczek dla rodzin w Ukrainie. To dla nas istotny kamień milowy w tym, co możemy zrobić, by złagodzić ból mieszkańców Ukrainy – mówi Family News Service Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba.

Paczki świąteczne to jedna z najnowszych inicjatyw pomocy dla Ukrainy. Już wcześniej pomoc była niesiona nie tylko potrzebującym na terenie Ukrainy, ale również uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w innych państwach. Teraz kolejne wsparcie przygotowano w Parafii św. Klemensa na Warszawskiej Woli, gdzie działa Rada 17050 Zakonu Rycerzy Kolumba.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję