Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Każda Msza św. jest zwróceniem się do Boga. Jubileusz celebracji Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego

Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego celebrowana 20 czerwca w kościele św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich zwieńczyła uroczystości związane z jubileuszem 10-lecia celebracji Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w diecezji bielsko-żywieckiej i 10-lecia duszpasterstwa wiernych związanych z tradycyjną liturgią w diecezji bielsko-żywieckiej.

[ TEMATY ]

trydencka

Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego

Robert Karp

Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego sprawowana 20 czerwca w kościele św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich

Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego sprawowana 20 czerwca w kościele św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich

Każda Msza św. jest zwróceniem się do Boga – do Boga Ojca przez Chrystusa w Duchu Świętym, ale w tej starszej formie jest to bardzo wyraźnie zobrazowane. Choćby przez to, że kapłan i wszyscy wierni zwróceni są w jednym kierunku. W tej starszej formie co chwila przypominane jest to, że jesteśmy przed Bogiem, że na Niego jesteśmy ukierunkowani – mówił w kazaniu proboszcz parafii w Mikuszowicach Krakowskich, a zarazem moderator i opiekun grup wiernych związanych z łacińską tradycją Kościoła w diecezji bielsko-żywieckiej, ks. dr Grzegorz Klaja.

Z okazji jubileuszu przygotowano okolicznościowe pamiątki: świecie i porcelanowe filiżanki, w które wierni mogli zapatrzeć się po Mszy św. i które otrzymały również osoby zaangażowane w duszpasterstwo grup związanych z łacińską tradycją Kościoła w diecezji bielsko-żywieckiej. Ks. dr Grzegorz Klaja wydał również specjalną książkę pt.: „Msza Święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego”, która była dostępna dla zainteresowanych.

Na obchody jubileuszowe złożyły się również inne okolicznościowe wydarzenia odbywające się w parafii św. Barbary w Bielsku-Białej Mikuszowicach Krakowskich. Wśród nich między innymi 12 czerwca odbyło się spotkanie autorskie ks. dr. Grzegorza Klai o książce pt.: „Msza Święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego”. Miały miejsce także 3-dniowe rekolekcje „przebłagania, dziękczynienia i błagania”

Pierwszy ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej biskup Tadeusz Rakoczy w kwietniu 2010 r. wyraził zgodę na celebrację Mszy św. według Mszału papieża bł. Jana XXIII na terenie tutejszej diecezji.

Pierwsza publiczna Msza św. w klasycznym rycie rzymskim w diecezji bielsko-żywieckiej została odprawiona przez ks. Grzegorza Klaję 20 czerwca 2010 roku o godz. 15.15 – w kaplicy domu katechetycznego przy parafii św. Maksymiliana w Bielsku-Białej Aleksandrowicach.

W „Kronice duszpasterstwa wiernych liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego diecezji bielsko-żywieckiej” została opisana pierwsza Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, jaka została odprawiona na terenie diecezji bielsko-żywieckiej:

Reklama

20 czerwca miało miejsce długo wyczekane wydarzenie w naszej diecezji – inauguracja celebracji Mszy św. w klasycznym rycie rzymskim. Uroczystość została poprzedzona serią wykładów naszego księdza celebransa i zarazem opiekuna ks. dr Grzegorza Klai, które poruszały kilka istotnych kwestii pomocnych w odpowiednim przygotowaniu się do przeżywania tej formy rzymskiej Liturgii. Po spotkaniach osoby, które wyraziły taką chęć, miały okazję nauczyć się ministrantury. Msza św. została odprawiona w kaplicy kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Bielsku-Białej o godzinie 15.15. We Mszy św. uczestniczyło ok. 60 wiernych, co dobrze rokowało na przyszłość duszpasterstwa. W czasie kazania nasz duszpasterz przyrównał Liturgię do sieci, w którą Kościół na polecenie Chrystusa łowi tysiące dusz. Wezwał nas także, aby wierni pozwolili porwać się Bogu. Po Mszy odbyło się spotkanie na którym można było wymienić myśli, a także lepiej się poznać”.

O jubileuszu pisaliśmy również w papierowej "Niedzieli" w artykule: "Łacińska różnorodność".


2020-06-22 14:51

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: biskupi przeznaczyli jedną miesięczną pensję na pomoc księżom

2022-09-24 17:36

[ TEMATY ]

Włochy

Karol Porwich/Niedziela

Członkowie Rady Stałej Włoskiej Konferencji Biskupiej przekazują swoje miesięczne wynagrodzenie na pomoc księżom w ich kraju. Według deklaracji końcowej z niedawnego spotkania w Materze, pieniądze trafią do Centralnego Instytutu Wspierania Duchowieństwa i są przeznaczone na pracę duszpasterską księży diecezjalnych.

Członkowie Rady zaapelowali też do wszystkich biskupów o podjęcie podobnej decyzji. Podkreślili, że jest to „mały znak solidarności” z księżmi, którzy, jak wielu innych, muszą żyć ze skutkami inflacji i wzrostu cen energii. Biskupi planują też nowe przeliczenie uposażenia dla księży w nadchodzącym roku.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Folkowanie dla pokoju

2022-09-25 13:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Młodzi artyści z sześciu krajów świata apelowali o pokój na całym świecie podczas jednego z dni 12. Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Młodych „Folkowe Inspiracje”. Szczególnie apel skierowany był w kierunku Ukrainy, gdzie od ponad pół roku trwa wojna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję