Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Każda Msza św. jest zwróceniem się do Boga. Jubileusz celebracji Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego

Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego celebrowana 20 czerwca w kościele św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich zwieńczyła uroczystości związane z jubileuszem 10-lecia celebracji Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w diecezji bielsko-żywieckiej i 10-lecia duszpasterstwa wiernych związanych z tradycyjną liturgią w diecezji bielsko-żywieckiej.

[ TEMATY ]

trydencka

Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego

Robert Karp

Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego sprawowana 20 czerwca w kościele św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich

Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego sprawowana 20 czerwca w kościele św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich

Każda Msza św. jest zwróceniem się do Boga – do Boga Ojca przez Chrystusa w Duchu Świętym, ale w tej starszej formie jest to bardzo wyraźnie zobrazowane. Choćby przez to, że kapłan i wszyscy wierni zwróceni są w jednym kierunku. W tej starszej formie co chwila przypominane jest to, że jesteśmy przed Bogiem, że na Niego jesteśmy ukierunkowani – mówił w kazaniu proboszcz parafii w Mikuszowicach Krakowskich, a zarazem moderator i opiekun grup wiernych związanych z łacińską tradycją Kościoła w diecezji bielsko-żywieckiej, ks. dr Grzegorz Klaja.

Z okazji jubileuszu przygotowano okolicznościowe pamiątki: świecie i porcelanowe filiżanki, w które wierni mogli zapatrzeć się po Mszy św. i które otrzymały również osoby zaangażowane w duszpasterstwo grup związanych z łacińską tradycją Kościoła w diecezji bielsko-żywieckiej. Ks. dr Grzegorz Klaja wydał również specjalną książkę pt.: „Msza Święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego”, która była dostępna dla zainteresowanych.

Reklama

Na obchody jubileuszowe złożyły się również inne okolicznościowe wydarzenia odbywające się w parafii św. Barbary w Bielsku-Białej Mikuszowicach Krakowskich. Wśród nich między innymi 12 czerwca odbyło się spotkanie autorskie ks. dr. Grzegorza Klai o książce pt.: „Msza Święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego”. Miały miejsce także 3-dniowe rekolekcje „przebłagania, dziękczynienia i błagania”

Pierwszy ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej biskup Tadeusz Rakoczy w kwietniu 2010 r. wyraził zgodę na celebrację Mszy św. według Mszału papieża bł. Jana XXIII na terenie tutejszej diecezji.

Pierwsza publiczna Msza św. w klasycznym rycie rzymskim w diecezji bielsko-żywieckiej została odprawiona przez ks. Grzegorza Klaję 20 czerwca 2010 roku o godz. 15.15 – w kaplicy domu katechetycznego przy parafii św. Maksymiliana w Bielsku-Białej Aleksandrowicach.

Reklama

W „Kronice duszpasterstwa wiernych liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego diecezji bielsko-żywieckiej” została opisana pierwsza Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, jaka została odprawiona na terenie diecezji bielsko-żywieckiej:

20 czerwca miało miejsce długo wyczekane wydarzenie w naszej diecezji – inauguracja celebracji Mszy św. w klasycznym rycie rzymskim. Uroczystość została poprzedzona serią wykładów naszego księdza celebransa i zarazem opiekuna ks. dr Grzegorza Klai, które poruszały kilka istotnych kwestii pomocnych w odpowiednim przygotowaniu się do przeżywania tej formy rzymskiej Liturgii. Po spotkaniach osoby, które wyraziły taką chęć, miały okazję nauczyć się ministrantury. Msza św. została odprawiona w kaplicy kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Bielsku-Białej o godzinie 15.15. We Mszy św. uczestniczyło ok. 60 wiernych, co dobrze rokowało na przyszłość duszpasterstwa. W czasie kazania nasz duszpasterz przyrównał Liturgię do sieci, w którą Kościół na polecenie Chrystusa łowi tysiące dusz. Wezwał nas także, aby wierni pozwolili porwać się Bogu. Po Mszy odbyło się spotkanie na którym można było wymienić myśli, a także lepiej się poznać”.

O jubileuszu pisaliśmy również w papierowej "Niedzieli" w artykule: "Łacińska różnorodność".


2020-06-22 14:51

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: środowiska tradycjonalistów rozczarowane po ograniczeniu Mszy trydenckich

[ TEMATY ]

trydencka

Msza trydencka

Michał Firlej/www.missa.pl

Smutek, niezrozumienie i oburzenie wyrażają zwolennicy tradycyjnej Mszy św. w Europie po ogłoszeniu 16 lipca motu proprio Franciszka “Traditionis Custodes”, które bardzo poważnie ogranicza możliwości jej sprawowania w Kościele katolickim.

“Jest to tekst bardzo obraźliwy i bardzo brutalny” – ocenia ks. Paul-Joseph, przełożony okręgu francuskiego Bractwa św. Piotra (FSSP).

CZYTAJ DALEJ

Maryjny wrześniowy tydzień

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 24-25

[ TEMATY ]

Maryja

Bożena Sztajner/Niedziela

Być może dla wielu ludzi – nawet żarliwych chrześcijan – tytuły Maryjne to tylko „inne nazwy tego samego” albo, co gorsza, jakiś przerost gorliwości czcicieli. Tymczasem to coś zupełnie innego. Mamy do czynienia z niezwykłym teologicznym zjawiskiem.

Matka Boża jest jedna, ale ma Ona wiele sanktuariów; w setkach liczymy też Jej święta. Jest wciąż ta sama, a co chwilę inna – Niepokalana, Różańcowa, Fatimska, Jasnogórska... Nawet w swych objawieniach wciąż przychodzi inaczej. Bywa czarnolica albo jasnowłosa, ubrana w szaty ciemne jak nocne niebo albo odziana w słoneczną biel... Wciąż inna, bo niewypowiedziana, nieskończona w swej tajemnicy. Ma w sobie coś z... Boga i podobnie jak On jest dla nas niepojęta. Krótko wyjaśnił to św. Maksymilian: „Maryja jest nie tylko «Matką» – Ona jest Matką «Bożą». Bóg, który jest nieogarniony i nawet wszystkie ludzkie słowa nie są w stanie oddać Jego tajemnicy, jest owocem Jej żywota! Stąd i Maryja pozostaje dla nas wielką świętą tajemnicą.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję