Reklama

10 lat kapituły katedralnej w Rzeszowie

Niedziela rzeszowska 2/2010

Kapituły katedralne są to instytucje sięgające swymi początkami starożytności chrześcijańskiej. Początkowo tworzyło je prezbiterium, czyli wspólnota kapłanów i diakonów miasta biskupiego, stanowiąca swoisty senat biskupa i wspomagająca go w spełnianiu czynności liturgicznych i w zarządzie diecezją. Z czasem ich pozycja jeszcze bardziej się umocniła. Przyczyniły się do tego przede wszystkim nadane im uprawnienia, m.in. prawo do zarządu diecezją w czasie wakansu stolicy biskupiej, udzielanie zgody na podejmowane przez biskupów decyzje, swoboda w administrowaniu majątkiem kapituły, a także - w pewnym okresie - prawo wyboru biskupów. Niestety, uprawnienia te oraz niezależność finansowa kanoników utrudniały biskupom sprawne zarządzanie diecezją. Zrodziła się więc myśl dokonania reformy samej instytucji kapituły. Zainicjował ją w XVI w. sobór trydencki. Podjęte wówczas działania, kontynuowane w ciągu wieków, doprowadziły do tego, że obecnie, na mocy Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 r., rola kapituły zredukowana została tylko do czynności liturgicznych, a jej dawne uprawnienia administracyjne przejęły: Rada Kapłańska i Kolegium Konsultorów. Mimo utraty dawnej pozycji kapituła katedralna w dalszym ciągu odgrywa w życiu diecezji znaczną rolę, zaś przynależność do jej gremium dodaje prestiżu. Z tego też względu nadal cieszy się ona wśród duchowieństwa dość dużą popularnością.
Do tej bogatej tradycji nawiązał ordynariusz rzeszowski bp Kazimierz Górny podejmując starania o powołanie Kapituły Katedralnej w Rzeszowie. Na jego prośbę została ona erygowana dekretem Stolicy Apostolskiej - Kongregacji ds. Duchowieństwa z dnia 22 lutego 1993 r. Po kilku latach, w 2000 r., decyzja ta została wprowadzona w życie. Najpierw 6 stycznia bp K. Górny powołał kolegium Kapituły, w którego gronie znaleźli się: ks. Stanisław Bełza, ks. Jerzy Buczek, ks. Ireneusz Folcik, ks. Andrzej Garbarz, ks. Władysław Jagustyn, ks. Stanisław Mac, ks. Stanisław Potera, ks. Stanisław Słowik, ks. Józef Stanowski, ks. Jan Szczupak, ks. Wiesław Szurek, ks. Stanisław Zych, a następnie 19 stycznia w uroczystość patrona diecezji rzeszowskiej, św. Józefa Sebastiana Pelczara odbyła się uroczysta instalacja wymienionych kanoników gremialnych. Wydarzenia te dały początek działalności Kapituły. Kilka lat później, 3 maja 2007 r. do jej składu powołano sześciu kanoników honorowych. Pracami Kapituły kieruje prepozyt. W Kapitule rzeszowskiej funkcję tę od początku sprawuje ks. Stanisław Mac - proboszcz parafii katedralnej.
Kanonicy rzeszowscy spośród reszty duchowieństwa wyróżniają się specjalnym strojem chórowym. Stanowi go czarna sutanna z guzikami i obszywkami koloru fioletowego, rokieta, biret z fioletowym pomponem, mantolet koloru fioletowego, łańcuch z dystynktorium w kształcie krzyża maltańskiego z podobizną św. J. S. Pelczara oraz pierścień. Strój ten obowiązuje kanoników podczas uroczystości kościelnych, zwłaszcza tych z udziałem biskupa. Od 19 stycznia 2004 r. Kapituła Katedralna zarządza diecezjalnym odznaczeniem „Bene merenti”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


Regulamin przyjmowania zleceń

Regulamin insertowania

Formaty reklam

Cennik reklam

Cennik insertów

Terminarz reklam (2020)

Materiały do pobrania

Publikacje logo o szerokości powyżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Publikacje logo o szerokości poniżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Reklama internetowa

Krzysztof Walaszczyk
Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
marketing@niedziela.pl

Cennik reklam internetowych

CZYTAJ DALEJ

Licheń: Modlitwa za rodziców dzieci utraconych

2020-07-12 08:09

[ TEMATY ]

dziecko utracone

Bożena Sztajner/Niedziela

W intencji rodziców, którzy utracili swoje dzieci, modlono się wczoraj w licheńskim sanktuarium. Według statystyk, w Polsce, co roku dochodzi do nawet 40 000 poronień. Pamiętając o przedwcześnie zmarłych dzieciach księża marianie w sobotę 11 lipca zaprosili wiernych do wspólnej modlitwy w intencji ich oraz ich rodziców.

Podczas południowej Mszy koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. Bogusława Bindy MIC, przełożonego licheńskiej wspólnoty zakonnej w bazylice, wybrzmiały słowa modlitwy: „Boże, razem z Maryją, Bolesną Matką, prosimy za rodzicami, którzy utracili przedwcześnie swoje dzieci. Niech Twoja miłość uleczy ich rany, aby mimo bólu potrafili przyjąć Twoją wolę w codziennym życiu (…) przyjmij do Swego Domu dzieci, które zmarły przed narodzinami”.

„To właśnie Matka Boża Bolesna może najbardziej ich przyjąć i zrozumieć to, co przeżywają po utracie swojego dziecka” – zauważył ks. Binda. „Wiele matek przeżywa w swoim sercu ból i smutek, nie zgadza się z tym, co się stało – pyta, dlaczego straciłam to dzieciątko. Dziś przychodzimy to tej, która jest Matką Bożą Bolesną. Ona faktycznie chce nam pomagać i robi to w sytuacjach trudnych i bolesnych.”

Kaznodzieja podkreślił, że smutek i niepogodzenie są naturalnymi uczuciami w takich sytuacjach, dodając: „Pamiętajmy, że nie zostajemy sami z tym bólem, z tym smutkiem, żałobą… Zechciejmy to dzisiaj oddać.” – zachęcał ks. Binda, zapewniając, że zebrani modlą się także za rodziców, którzy utracili swoje dzieci, a nie są obecni w licheńskiej świątyni.

Po Mszy kilkadziesiąt osób skorzystało z możliwości zapalenia świecy przy stopniach ołtarza. Gest ten był wyrazem modlitwy w intencji utraconych dzieci i ich rodziców. Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest 15 października. Również wtedy w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej pamięta się o utraconych dzieciach i ich rodzicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję