Reklama

Spotkanie w domu pełnym miłości i dobra

W prowadzonym przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim jest miejsce dla każdego. Ludzie chorzy, samotni, niepełnosprawni, dzieci, samotne matki, zapomniani przez rodziny dziadkowie - każdy znajdzie schronienie pod tym dachem

Niedziela podlaska 3/2010

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy nikt nie powinien być sam, dlatego w Domu Miłosierdzia nie mogło zabraknąć spotkania przy wspólnym stole i łamania się opłatkiem. 22 grudnia zorganizowano więc przedświąteczne spotkanie opłatkowe przyjaciół placówki i przyjaciół Caritas. Na zaproszenie gospodarza domu ks. Piotra Arbaszewskiego na spotkanie przy pachnącym choinkowym drzewku przybyły osoby niepełnosprawne i przedstawiciele instytucji, które przez cały rok służą im pomocą. W kolędowaniu wzięli udział podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej - towarzyszyła im kierownik warsztatów Bożena Stępniak-Świątek. Byli też podopieczni Domu Samopomocy z ul. Kosowskiej oraz osoby znajdujące się pod opieką Miejskiego Centrum Pomocy Socjalnej.
Honorowym gościem spotkania był biskup drohiczyński Antoni Dydycz. Duchowieństwo reprezentowali również: kanclerz Kurii ks. Zbigniew Rostkowski, dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ks. Krzysztof Kisielewicz, asystent diecezjalny Akcji Katolickiej ks. Andrzej Lubowicki, ks. inf. Jan Sobechowicz i proboszcz parafii konkatedralnej ks. Andrzej Krupa. Przy wspólnym stole zasiedli włodarze Sokołowa - przedstawiciele władz powiatu i miasta. Przybyli: starosta sokołowski Antoni Czarnocki ze swoim zastępcą Janem Romańczukiem, zastępca burmistrza Jerzy Maksjan, komendant Powiatowej Komendy Policji Wiesław Rogulski z zastępcą Wiesławem Nasiłowskim. Nie zabrakło przedstawicieli sokołowskich szkół i instytucji oraz dobrodziejów wspierających Dom Miłosierdzia.
Szanownych i wielce oczekiwanych gości powitał ks. Piotr Arbaszewski. Zaraz potem z jasełkami wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sokołowie Podlaskim, nad ich występem czuwała katechetka Katarzyna Ździebiorska.
Z życzeniami świątecznymi zwrócił się do wszystkich dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Kisielewicz. „Maleńki Jezus ze żłóbka przez swoje ubóstwo chce nam powiedzieć o godności człowieka. Rodząca się w stajence Boża Dziecina pokazuje nam, że bez względu na to, czy jesteśmy ubodzy, czy bogaci, zdrowi, czy chorzy, jesteśmy jednakowi w oczach Boga. W betlejemskiej stajence narodził się ubogi człowiek - Bóg” - mówił kapłan.
Głos zabrał też Ksiądz Biskup, który przypomniał historię powstania Domu Miłosierdzia, podziękował jego pracownikom i wolontariuszom oraz osobom wspierającym to dzieło, w tym przedstawicielom instytucji i dobroczyńcom. Po błogosławieństwie Pasterza diecezji wszyscy obecni przełamali się opłatkiem, składając świąteczne i noworoczne życzenia. Nieodłącznym elementem opłatkowych spotkań jest przykryty białym obrusem wigilijny stół. Panie kucharki zadbały, by na stole tym nie zabrakło tradycyjnych wigilijnych potraw, by każdy mógł przeżyć tu choć namiastkę prawdziwej wieczerzy wigilijnej, a także by nikt nie wyszedł ze spotkania głodny. Dopełnieniem świątecznego nastroju było wspólne kolędowanie.
Dom Miłosierdzia to niezwykle miejsce, to żywy pomnik Jana Pawła II - wielkiego Polaka, który kochał wszystkich ludzi. Dlatego dom ten jest pełen miłości i dobra. 22 grudnia przy jednym stole zasiedli kapłani, włodarze, prominenci, a także niepełnosprawni i ubodzy, którzy mają tutaj swój dom. Śpiewając „Wśród nocnej ciszy”, wszyscy byli sobie równi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. prof. zw. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Epicentrum trzęsienia, które nastąpiło w poniedziałek o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego ok. 2 mln mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych; najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję