Reklama

Zjazd kapelanów szpitalnych, Biłgoraj 2010

Niełatwa posługa

Maria Szado
Edycja zamojsko-lubaczowska 13/2010

Sąniesamowicie cierpliwi, wyrozumiali, otwarci na każdego człowieka. Emanuje od nich niezwykłe ciepło. Sprawują Eucharystię, codziennie odwiedzają chorych w salach oddziałów szpitalnych, niosąc ze sobą Jezusa, pokój i otuchę. Mają czas na szczerą, serdeczną rozmowę, udzielają sakramentów św., proponują pojednanie z Bogiem i bliźnimi. Mobilizują pacjentów do życia, przywracają nadzieję, ale nigdy się nie narzucają i do niczego nie namawiają. To kapelani szpitalni.
27 lutego br. w biłgorajskim szpitalu odbył się zjazd kapelanów szpitali i domów opieki społecznej z diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Księża przyjechali, by wspólnie wypraszać potrzebne łaski, wymienić doświadczenia, podzielić się świadectwami, zastanowić się, jak skuteczniej i gorliwiej pomagać ludziom chorym i osamotnionym w cierpieniu. Spotkanie modlitewne zaszczycił swoją obecnością bp Wacław Depo. Uczestniczył w nim także ks. kan. Florian Fornal, który przez 16 lat sprawował funkcję kapelana w biłgorajskim szpitalu, oraz wieloletni kapelan szpitalny senior, ks. kan. Eugeniusz Tatarczak. Obecni byli również księża pracujący w parafii pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, na której terenie znajduje się szpital, dziekan - ks. Witold Batycki i wikariusze - ks. Marcin Zaburko i ks. Dariusz Bajwoluk. Kapelan biłgorajskiego szpitala i gospodarz zjazdu ks. Grzegorz Kawa przedstawił historię tej placówki, liczącej już ponad 80 lat, i podkreślił olbrzymi wkład pracy ludzi zaangażowanych w jej rozwój, niesienie pomocy i opieki chorym oraz wysoki poziom świadczonych usług.
W Mszy św., sprawowanej w intencji tych, którzy tworzyli historię szpitala, obecnie pracujących oraz chorych, uczestniczyli pacjenci szpitala i przedstawiciele personelu wraz z dyrektorem Andrzejem Jarzębowskim. Na Eucharystię przybyli też wierni z parafii, którzy często uczestniczą w Mszach św. i nabożeństwach odprawianych w szpitalnej kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego. O oprawę muzyczną sprawowanej Eucharystii zadbał organista z parafii pw. św. Marii Magdaleny, Ireneusz Pietrzniak.
Zwracając się do zebranych, którzy na co dzień są świadkami miłości Boga, pochylającego się nad tajemnicą ludzkiego życia i cierpienia, Ksiądz Biskup powiedział: „To spotkanie jest darem obecności i działania Boga, który imperatyw miłości bliźniego wpisał w naszą ludzką naturę. Człowiek nie może żyć bez miłości. Nie zrozumie siebie”. Mówiąc o cierpieniu i tajemnicy Boga, stwierdził: „Tajemnica cierpienia jest wpisana w naturę ludzką od samego początku”. Przestrzegał przed odejściem od krzyża, bo człowiek nie może żyć bez Boga, poza Bogiem jest bestią i ludobójcą. Bp Wacław Depo powiedział również: „Służenie Bogu w ludziach nie jest łatwe, doświadczają tego sprawujący posługę lekarze czy pielęgniarki, jak również kapelani szpitalni”.
Po Mszy św. kapłani odbyli konferencję, podczas której podzielili się swoimi doświadczeniami w posłudze sakramentalnej wśród chorych. Kapelan szpitala z Hrubieszowa ks. Antoni Kot, po spotkaniu powiedział: „Cieszę się, że można było porozmawiać z kolegami kapłanami, którzy podobnie jak ja, każdego dnia stają wobec ogromnych ludzkich dramatów”.
Dotychczasowe zjazdy kapelanów szpitalnych odbyły się w Zamościu i Tomaszowie Lubelskim. Zaplanowane jest już kolejne spotkanie, które w przyszłym roku odbędzie się w Lubaczowie.

Reklama

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w Wieluniu i Warszawie

2019-07-19 20:40

prezydent.pl

Tegoroczne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się w Wieluniu.

Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Wieluń, 1 września 1939 r.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Prezydentem Republiki Federalnej Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem o godz. 4.40 wezmą udział w upamiętnieniu pierwszych ofiar II wojny światowej, mieszkańców Wielunia, którzy zginęli w wyniku celowego bombardowania przez niemieckie lotnictwo obiektów cywilnych, w tym miejscowego szpitala.

Druga część obchodów będzie miała miejsce w Warszawie.

Na te uroczystości zostali zaproszeni wszyscy przywódcy państw NATO, UE oraz państw członkowskich Partnerstwa Wschodniego. Potwierdzenia sukcesywnie napływają do KPRP. Pełna lista zostanie przedstawiona po 15 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Biskupi wzywają do "integralnego nawrócenia ekologicznego"

2019-07-20 10:55

kg (KAI/OR) / Manila

O nawrócenie się na ekologię integralną "dla dobra naszego wspólnego domu" zaapelowali katoliccy biskupi Filipin w liście pasterskim. Po raz kolejny zwrócili w nim uwagę na alarmującą przyszłość środowiska naturalnego swego państwa, położonego na licznych wyspach Oceanu Spokojnego, potępiając szczególnie to, co nazwali "ciągłym niszczeniem" przyrody. Wezwali wszystkich do "troski o ziemię i o ubogich", wyrażając przy tym przekonanie, że "ekologia integralna jest nierozłączna od społeczeństwa integralnego".

annca/pixabay.com

"Nasze umiłowanie ubogich pobudza nas do uznania za priorytet tych, którzy są najbardziej dotknięci [problemami środowiska] a naszym obowiązki4em moralnym jest udzielenie odpowiedzi na te cierpienia" – napisali biskupi w 9-stronicowym dokumencie, dostępnym na ich stronie internetowej w kilka dni po zakończeniu ich zgromadzenia plenarnego w Manili.

Podkreśliwszy, że wszyscy ludzie są wezwani do pilnego udzielenia odpowiedzi na obecny kryzys klimatyczny, zaznaczyli zarazem, że mają oni głębszy powód, by zająć się klimatem, jest to bowiem "dobro wspólne", jak to ujął Franciszek w swej encyklice "Laudato sì’". Dlatego "nasze wysiłki w walce z ociepleniem globalnym i nasze działania zbiorowe na rzecz pomagania innym w przystosowaniu się do nowej sytuacji, powstałej w wyniku zmian klimatycznych, mogą być uznane za akt poprawy za nasze grzechy ekologiczne" – czytamy w liście pasterskim. W tym sensie trzeba "wyjść poza dominujące dotychczas znaczenie poprawy tak, aby włączyć w nie odszkodowanie za szkody wyrządzone przyrodzie" – stwierdzili autorzy dokumentu.

Poprosili ponadto o "nowy paradygmat" w sprawie nawrócenia ekologicznego, aby "przywrócić naszą świętą więź z naturą". Paradygmat ów winien "wprowadzać nową świadomość, iż matka-ziemia potrzebuje nie tylko znaku ochrony i troski o środowisko, ale także sprawiedliwości". Krzyk matki-ziemi jest równie palący jak wołanie biednych o sprawiedliwość społeczną – głosi dokument episkopatu.

Na zakończenie zapowiedziano utworzenie "sekcji ekologicznej" w każdym ośrodku diecezjalnym, która w centrum swych działań umieści zagadnienia przyrody i środowiska. "Mamy moralny nakaz wspólnego działania w sposób zdecydowany" – zakończyli swój list pasterski biskupi filipińscy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem