Reklama

Zjazd kapelanów szpitalnych, Biłgoraj 2010

Niełatwa posługa

Maria Szado
Edycja zamojsko-lubaczowska 13/2010

Sąniesamowicie cierpliwi, wyrozumiali, otwarci na każdego człowieka. Emanuje od nich niezwykłe ciepło. Sprawują Eucharystię, codziennie odwiedzają chorych w salach oddziałów szpitalnych, niosąc ze sobą Jezusa, pokój i otuchę. Mają czas na szczerą, serdeczną rozmowę, udzielają sakramentów św., proponują pojednanie z Bogiem i bliźnimi. Mobilizują pacjentów do życia, przywracają nadzieję, ale nigdy się nie narzucają i do niczego nie namawiają. To kapelani szpitalni.
27 lutego br. w biłgorajskim szpitalu odbył się zjazd kapelanów szpitali i domów opieki społecznej z diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Księża przyjechali, by wspólnie wypraszać potrzebne łaski, wymienić doświadczenia, podzielić się świadectwami, zastanowić się, jak skuteczniej i gorliwiej pomagać ludziom chorym i osamotnionym w cierpieniu. Spotkanie modlitewne zaszczycił swoją obecnością bp Wacław Depo. Uczestniczył w nim także ks. kan. Florian Fornal, który przez 16 lat sprawował funkcję kapelana w biłgorajskim szpitalu, oraz wieloletni kapelan szpitalny senior, ks. kan. Eugeniusz Tatarczak. Obecni byli również księża pracujący w parafii pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, na której terenie znajduje się szpital, dziekan - ks. Witold Batycki i wikariusze - ks. Marcin Zaburko i ks. Dariusz Bajwoluk. Kapelan biłgorajskiego szpitala i gospodarz zjazdu ks. Grzegorz Kawa przedstawił historię tej placówki, liczącej już ponad 80 lat, i podkreślił olbrzymi wkład pracy ludzi zaangażowanych w jej rozwój, niesienie pomocy i opieki chorym oraz wysoki poziom świadczonych usług.
W Mszy św., sprawowanej w intencji tych, którzy tworzyli historię szpitala, obecnie pracujących oraz chorych, uczestniczyli pacjenci szpitala i przedstawiciele personelu wraz z dyrektorem Andrzejem Jarzębowskim. Na Eucharystię przybyli też wierni z parafii, którzy często uczestniczą w Mszach św. i nabożeństwach odprawianych w szpitalnej kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego. O oprawę muzyczną sprawowanej Eucharystii zadbał organista z parafii pw. św. Marii Magdaleny, Ireneusz Pietrzniak.
Zwracając się do zebranych, którzy na co dzień są świadkami miłości Boga, pochylającego się nad tajemnicą ludzkiego życia i cierpienia, Ksiądz Biskup powiedział: „To spotkanie jest darem obecności i działania Boga, który imperatyw miłości bliźniego wpisał w naszą ludzką naturę. Człowiek nie może żyć bez miłości. Nie zrozumie siebie”. Mówiąc o cierpieniu i tajemnicy Boga, stwierdził: „Tajemnica cierpienia jest wpisana w naturę ludzką od samego początku”. Przestrzegał przed odejściem od krzyża, bo człowiek nie może żyć bez Boga, poza Bogiem jest bestią i ludobójcą. Bp Wacław Depo powiedział również: „Służenie Bogu w ludziach nie jest łatwe, doświadczają tego sprawujący posługę lekarze czy pielęgniarki, jak również kapelani szpitalni”.
Po Mszy św. kapłani odbyli konferencję, podczas której podzielili się swoimi doświadczeniami w posłudze sakramentalnej wśród chorych. Kapelan szpitala z Hrubieszowa ks. Antoni Kot, po spotkaniu powiedział: „Cieszę się, że można było porozmawiać z kolegami kapłanami, którzy podobnie jak ja, każdego dnia stają wobec ogromnych ludzkich dramatów”.
Dotychczasowe zjazdy kapelanów szpitalnych odbyły się w Zamościu i Tomaszowie Lubelskim. Zaplanowane jest już kolejne spotkanie, które w przyszłym roku odbędzie się w Lubaczowie.

Rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe śp. prof. Jana Szyszki

2019-10-16 07:13

W środę 16 października odbędą się uroczystości pogrzebowe prof. Jana Szyszko, byłego ministra środowiska i wieloletniego posła. W wydarzeniu zaplanowano udział najwyższych rangą urzędników państwowych.

MK
MK

Ceremonia rozpocznie się o godz. 11.00 Mszą św. w Parafii Rzymskokatolickiej Najświętszego Serca Pana Jezusa (Warszawa - Stara Miłosna, ul. Borkowska 1). Następnie zaplanowany jest przemarsz konduktu żałobnego na Cmentarz Rzymskokatolicki (ul. Gościniec 2, Warszawa - Stara Miłosna) gdzie odbędzie się ceremonia pogrzebowa. Prosimy o przybycie na uroczystości pogrzebowe do godz. 10.30.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Franciszek: nie stawiajmy przeszkód dziełu Boga

2019-10-16 10:52

st (KAI) / Watykan

„Ewangelizator nie może być przeszkodą w dziele stwórczym Boga, który «pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni» (1 Tm 2, 4), ale człowiekiem sprzyjającym spotkaniu serc z Panem” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież kontynuował cykl katechez na temat Dziejów Apostolskich i mówił o powszechność zbawienia ukazanej w dziele Piotra, który otrzymawszy wizję, włącza do wspólnoty chrześcijańskiej pogan nie należących do ludu Izraela. Słów Franciszka na placu św. Piotra wysłuchało dziś około 17 tys. wiernych.

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty podkreślił, że chrześcijanie są wezwani do wyjścia ze swoich ograniczeń i otwarcia się na innych, do życia bliskością, tym stylem życia wspólnego, który przekształca każdą relację międzyosobową w doświadczenie braterstwa. Nawiązał do wizji Księcia Apostołów, która mówiła mu, że obowiązujące w judaizmie kategorie czystości rytualnej straciły swą ważność w chrześcijaństwie, a Jezus Chrystus jest Panem wszystkich.

Dlatego Piotr godzi się wejść do domu ludzi nieobrzezanych i jeść razem z nimi. „Jego wizyta nie ma charakteru kurtuazyjnego, ale jest zaniesieniem słowa zbawienia tym, którzy go jeszcze nie usłyszeli” – zauważył papież.

Franciszek przypomniał, że w tym domu Piotr głosi Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego oraz przebaczenie grzechów każdemu, kto w Niego wierzy. Wówczas Duch Święty zstąpił na Korneliusza i jego rodzinę. I Piotr ochrzcił ich w imię Jezusa Chrystusa. Spotkało się to jednak z negatywną reakcją innych członków wspólnoty chrześcijańskiej. Jednak Piotr zaczyna rozumieć, że „wybór Izraela nie jest nagrodą za zasługi, lecz znakiem bezinteresownego powołania, aby był pośrednikiem Bożego błogosławieństwa pośród ludów pogańskich”.

„Nauczmy się od Księcia Apostołów, że ewangelizator nie może być przeszkodą w dziele stwórczym Boga, który «pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni» (1 Tm 2, 4), ale człowiekiem sprzyjającym spotkaniu serc z Panem” – powiedział Ojciec Święty. Zachęcił zgromadzonych, by nie stawiali przeszkód Bożej kreatywności, ale rozpoznali i sprzyjali wciąż nowym drogom, poprzez które Chrystus Zmartwychwstały wylewa swego Ducha na świat i przyciąga serca, dając się poznać jako «Pan wszystkich» (Dz 10,36)”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem