Reklama

Kościół

Ogólnoświatowa modlitwa osób konsekrowanych za chorych i ofiary koronawirusa oraz za tych, którzy ich ratują

Prawie półtorej godziny trwała ogólnoświatowa modlitwa osób konsekrowanych – mężczyzn i kobiet – za kraje i narody dotknięte koronawirusem, która odbyła się 23 lipca w systemie online.

[ TEMATY ]

modlitwa

koronawirus

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Była to inicjatywa grupy osób zakonnych z różnych krajów, które doprowadziły do niej za pomocą sieci internetowej, wsparta przez Międzynarodową Unię Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich (UISG), Konfederację Zakonników Ameryki Łacińskiej (CLAR) oraz Konferencję Przywódczą Siótr Zakonnych (LCWR). Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 15 czasu środkowoeuropejskiego.

Modlitwie towarzyszył rysunek kaktusa, wybrany w tym celu przez zakonnicę z Brazylii – jednego z państw najbardziej dotkniętych pandemią. Zaproponowała ona tę roślinę – silną i wytrzymałą, żyjącą w trudnych warunkach klimatycznych, jako symbol zdolności przeciwstawienia się i stawienia oporu w najtrudniejszej nawet sytuacji, jaką stwarza obecnie pandemia Covid-19.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Modlitwa konsekrowanych przebiegała pod znakiem solidarności z cierpiącymi z powodu obecnej zarazy, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, w wielu częściach Ameryki Łacińskiej, w Republice Południowej Afryki i w Indiach. Dlatego "wystąpiłyśmy z tą inicjatywą wspólnoty i modlitewnego współczucia za tę ludzkość, która cierpi" – wyjaśniła cel akcji s. Patrizia Morgante, odpowiedzialna za komunikację w łonie UISG. Dodała, że celem tego spotkania online było też "stworzenie klimatu głębokiej duchowości, aby wspierać te kraje, które przeżywają obecnie największe trudności z powodu pandemii, aby towarzyszyć narodom, gdyż siostry są w różnych miejscach świata, pomagając ludziom". Była to więc "modlitwa solidarna i braterska, która przełożyła się w dodawanie otuchy ofiarom Covid-19" – podkreśliła zakonnica.

Na spotkanie modlitewne złożyły się czytanie i rozważanie Słowa Bożego, przerywane fragmentami muzycznymi, zachętą do kontemplacji i słuchania, aby nawiązać kontakt ze światem cierpienia. Wysłuchano też świadectw zakonnika z CLAR-u oraz sióstr z Indii i USA. Była to okazja do objęcia myślami tych, którzy nie mogą korzystać z opieki lekarskiej, są samotni i opuszczeni, jak również tych, którzy nie mają środków na opłacenie lekarzy i służby zdrowia a państwo i społeczeństwo nie troszczą się o nich. Nie zapomniano również o lekarzach, pielęgniarkach i wolontariuszach, służących chorym. Modlitwa pozwoliła osobom konsekrowanym włączyć się w inicjatywy Kościoła, aby usłyszeć ich głos poparcia dla tej części ludzkości, która najbardziej cierpi w obecnej chwili.

Reklama

Wspólna modlitwa odbyła się za pomocą łączności internetowej na platformie zoom. Modlono się po włosku, angielsku, hiszpańsku i portugalsku z tłumaczeniami jednoczesnymi na każdy z tych języków.

Trzy organizacje, które patronowały temu przedsięwzięciu, działają w różnych częściach świata. UISG jest instytucją zatwierdzoną kanonicznie przez Stolicę Apostolską, tworząc forum międzynarodowe, pozwalające wyższym przełożonym zakonów i zgromadzeń żeńskich dzielić się doświadczeniami, wymieniać informacje i wzajemnie wzbogacać swe doświadczenia przywódcze.

CLAR został utworzony kanonicznie przez Stolicę Apostolską 2 marca 1959 jako organizacja międzynarodowa na prawie papieskim, mająca kościelną osobowość prawną nienastawiona na zysk. Obecnie do Konfederacji należą 22 krajowe i regionalne konferencje wyższych przełożonych zakonów męskich i żeńskich z Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

I wreszcie LCWR skupia liderki i przywódczynie żeńskich katolickich zgromadzeń zakonnych ze Stanów Zjednoczonych. Konferencja skupia obecnie 1350 członkiń, reprezentujących prawie 80 proc. spośród ok. 44 tys. zakonnic w tym kraju. Organizacja, powstała w 1956, pomaga swym członkiniom współpracować jako liderki w celu wspierania misji głoszenia Ewangelii w dzisiejszym świecie.

2020-07-24 09:02

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa o powołania

Ojcze, spraw, by wśród chrześcijan rozkwitały liczne i święte powołania kapłańskie, które będą podtrzymywały żywą wiarę i strzegły wdzięczną pamięć o Twoim Synu Jezusie przez głoszenie Jego słowa i sprawowanie sakramentów, przez które nieustannie odnawiasz Twoich wiernych. Daj nam świętych szafarzy Twojego ołtarza, aby byli mądrymi i żarliwymi stróżami Eucharystii, sakramentu najwyższego daru Chrystusa dla zbawienia świata. Powołuj sługi Twego miłosierdzia, którzy przez sakrament pojednania będą rozszerzać radość z Twojego przebaczenia. Spraw, Panie, by Kościół przyjmował z radością liczne natchnienia Ducha Twojego Syna i posłuszny Jego wskazaniom troszczył się o powołania do kapłaństwa i do życia konekrowanego. Wspieraj biskupów, kapłanów i diakonów, osoby konsekrowane i wszystkich ochrzczonych w Chrystusie, aby wiernie wypełniali swoje posłannictwo w służbie Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Wiara rodzi się ze słuchania

2023-12-09 09:55

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

rozważanie

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Na Placu Świętego Piotra odsłonięto szopkę i zapalono światła na choince

2023-12-09 18:10

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Na Placu Świętego Piotra odsłonięto w sobotę szopkę i zapalono światła na choince. Tegoroczna szopka nawiązuje do pierwszej, jaka powstała we włoskim miasteczku Greccio koło Rieti 800 lat temu z inicjatywy świętego Franciszka z Asyżu. Świerk przywieziono z alpejskiej gminy Macra w Piemoncie.

Na placu Świętego Piotra zgromadziły się o zmierzchu setki osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję