Reklama

Uroczystość św. Antoniego

Niedziela podlaska 28/2010

W niedzielę 13 czerwca Drohiczyn przeżywał uroczystość odpustową, połączoną z imieninami bp. Antoniego Dydycza. Wieczorem tego dnia w kościele pofranciszkańskim, gdzie znajduje się łaskami słynący obraz św. Antoniego, Ksiądz Biskup celebrował Eucharystię, która poprzedził obrzęd poświęcenia figury Świętego w kapliczce przy głównej ulicy miasta. Homilię podczas tej Mszy św. wygłosił ks. dr Roman Szmurło - kustosz sanktuarium maryjnego w Ostrożanach. Przypomniał w niej postać św. Antoniego, który może być szczególnym wzorem do naśladowania w służbie kapłańskiej. Mówił o tym w kontekście zakończonego Roku Kapłańskiego, a także medialnych ataków na kapłanów, którym trzeba się przeciwstawić, aby nie utracić prawdziwego spojrzenia na cel, do którego Chrystus powołuje tych ludzi, czyli pomocy w uświęceniu i zbawieniu innych. Mówił, że na te jednostkowe słabości niewielu, medialnie rozdmuchiwane, należy patrzeć przez pryzmat ogromnej rzeszy wspaniałych, prostych kapłanów, z którymi mamy na co dzień do czynienia.
Przypominając zaś osobę Solenizanta, mówił, że „dziękując Bogu za św. Antoniego, dziękujemy za tego, który jest naszym pasterzem - bp. Antoniego Pacyfika Dydycza. Nasz pasterz (...), jak jego patron, obdarzony jest niezwykłą pamięcią i zdolnością umysłu. (…) Oddany całkowicie posługiwaniu słowa, szafowaniu sakramentów świętych i niestrudzony świadek Chrystusa. Szczere podziwiamy aktywność Księdza Biskupa. Dzięki jego posłudze zewnętrznej nasza maleńka diecezja jest znana i podziwiana, czego dowodem jest obecność współbraci kapłanów z zaprzyjaźnionych, sąsiednich diecezji. Jest on zatroskany o powołania kapłańskie i nasze Wyższe Seminarium Duchowne. Wspiera też z radością i udziela błogosławieństwa każdej inicjatywie duszpasterskiej na polu parafialnym czy też katechetycznym. Jest otwarty na edukację i permanentną formację zarówno kapłanów, jak i świeckich. Gorący patriota, miłujący ojczyznę, przywiązany do narodowych tradycji, świadomy faktu, że nie można budować nowej Polski bez odwołania się do świetlanych dziejów naszej ojczyzny i narodu - «Polonia et Ecclesia semper fidelis». Niezwykle gościnny i życzliwy wobec ludzi. Dla nas, kapłanów, ale też i ludzi świeckich ta gościnność jest znana szeroko i podziwiana”.
Obecność przybyłych na uroczystość jest dziękczynieniem Bogu za takiego pasterza i ojca, a także wyrazem modlitwy w intencji wsparcia w różnorakich przedsięwzięciach dla dobra Kościoła powszechnego i drohiczyńskiej wspólnoty - mówił ks. Szmurło. Zakończył słowami: „My, kapłani i wierny lud drohiczyński, jesteśmy zawsze z Tobą!”.
Na uroczystości z życzeniami przybyli kapłani z wielu diecezji i zakonów, parlamentarzyści, władze samorządowe, siostry zakonne, służby mundurowe oraz przedstawiciele różnych środowisk. Oficjalne życzenia w imieniu duchowieństwa złożyli: ks. kan. Stanisław Żeleźnik, ks. inf. Kazimierz Korszniewicz z diecezji siedleckiej oraz rektor WSD w Drohiczynie ks. prał. prof. dr hab. Tadeusz Syczewski.
Bp Antoni podziękował za życzenia i wszelkie oznaki dobra, które jest czynione w diecezji. Dziękując zaś za przybycie sekretarzowi generalnemu Caritas Polska, wyraził wielką radość i podziw z pomocy, która została zebrana dla powodzian w parafiach. Prosił również o dalszą modlitwę, aby mógł pełnić owocnie swoje pasterskie posługiwanie. Polecił też diecezję i miasto Drohiczyn, które od wieków szczególnie czci św. Antoniego, wstawiennictwu Świętego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję