Reklama

Na pograniczu Beskidów i Podhala

Turystom, którzy lubią łączyć podziwianie górskich krajobrazów z poznawaniem historycznej przeszłości, warto polecić odwiedzenie Wysokiej k. Jordanowa.

Ślady patriotycznego poświęcenia

Wioska była miejscem bohaterskiego oporu żołnierzy polskich i ludności cywilnej w walce z najeźdźcą hitlerowskim w pierwszych dniach września 1939 r. Tam 10. Brygada Kawalerii Zmotoryzowanej pod dowództwem płk. S. Maczka, 12. pułk piechoty i KOP, wspierane przez mieszkańców Wysokiej, przez kilkadziesiąt godzin odpierały atak nacierającego od strony Słowacji niemieckiego korpusu pancernego gen. Kleista. Miażdżąca przewaga militarna niemieckich agresorów złamała bohaterski opór obrońców Wysokiej, ale została okupiona znacznymi stratami (m.in. zniszczono 50 niemieckich czołgów). Niemcy w odwecie za napotkany opór i poniesione straty zbombardowali i spalili prawie całą wioskę. Ze 150 zabudowań mieszkalnych ocalało 6 budynków. Poległym 49 obrońcom Wysokiej postawiono po wojnie monumentalny pomnik. To świadectwo patriotycznego poświęcenia Polaków w obronie Ojczyzny. Każdego roku 1 września pod pomnikiem odbywają się patriotyczno-religijne uroczystości w hołdzie poległym.Długo trwało odbudowywanie wioski po wojennych zniszczeniach i przywracanie w niej normalnego życia. Dziś po tragicznych zniszczeniach nie ma śladu. Piękno krajobrazu z właściwie wkomponowaną zabudową czynią to miejsce godnym polecenia turystom.

Koncerty staropolskiej muzyki

Reklama

Jest jeszcze inny powód, dla którego do Wysokiej warto przyjechać. W wiosce znajduje się renesansowy dwór szlachecki z końca XVI wieku. Zaniedbywany przez lata, w okresie powojennym ulegał postępującej ruinie. Zabytek został uratowany dzięki Annie i Antoniemu Pilchom. Znana z kultywowania gry na lutni krakowska rodzina zakupiła zabytkowy budynek w 1988 r. i dzięki wieloletnim trudom i niemałym kosztom wyremontowała dworek, który stał się ich stałym miejscem pobytu. Starania właścicieli przyczyniły się do powstania Stowarzyszenia Bractwo Lutniowe, które popularyzuje grę na dawnym instrumencie. Dla miłośników staropolskiej muzyki rodzina Pilchów organizuje cykliczne koncerty.

Młoda, prężna parafia

Od 2007 r. Wysoka ma swoją parafię. Dzięki staraniom proboszcza Jordanowa ks. Franciszka Grygi świątynia w Wysokiej powstała pod koniec lat 80. minionego wieku, a konsekrowana została w 1990 r. Jednak Wysoka należała do parafii w Jordanowie. - Akt erygowania parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny 20 maja 2007 r. przez kard. Stanisława Dziwisza to ukoronowanie wieloletnich starań mieszkańców i uznanie dla ich religijności i wierności Kościołowi - mówi ks. Mariusz Flanek, od dwóch lat miejscowy proboszcz. - Dają temu wyraz licznym uczestnictwem w niedzielnej Eucharystii oraz innych nabożeństwach odprawianych w roku liturgicznym. Czuję duże wsparcie parafian dla inicjatyw, które podejmujemy dla umocnienia życia duchowego. Przy kościele istnieje 12 róż różańcowych, w tym 4 męskie. Jak na parafię liczącą zaledwie 800 osób - jest się czym pochwalić! W służbie liturgicznej posługuje 18 ministrantów. Nabożeństwa upiększa śpiewem schola, którą prowadzę razem z licealistką Beatą Polak. Ten zespół młodych śpiewaczek ma osiągnięcia w konkursach regionalnych. W 2009 r. dziewczyny zajęły np. II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Maryjnych w Osielcu. Aktualnie jesteśmy na etapie powoływania kółka charytatywnego, gdyż ludzi, w tym i dzieci, którym należy pomagać, u nas nie brakuje. Cenię ofiarność i zaangażowanie parafian w upiększanie kościoła i poprawę stanu materialnego naszej świątyni, w której uzupełniliśmy wyposażenie. W ostatnich latach wykonaliśmy remont zadaszenia, zainstalowaliśmy ogrzewanie gazowe, została oddzielona część kościelna od mieszkalnej oraz przeprowadziliśmy prace adaptacyjne w podpiwniczeniu, gdzie powstają salki dla ministrantów i scholi. Bardzo dobrze układa się również współpraca z miejscowym Zespołem Szkół Ogólnokształcących. Uczniowie z gronem pedagogicznym uczestniczą w nabożeństwach oraz czynnie biorą w nich udział, na przykład prowadzą Drogę Krzyżową, nabożeństwa różańcowe. - mówi ks. Mariusz Flanek, który także uczy religii wspólnie ze Zbigniewem Bednarczykiem - świeckim katechetą.

Ksiądz Proboszcz zaprasza!

Ksiądz Proboszcz organizuje też pielgrzymki dla parafian, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Są to przeważnie wyjazdy do Kalwarii Zebrzydowskiej i sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie. Jak przystało na potomka znanego piłkarza krakowskiej Wisły (jest jego wnukiem), bierze udział ze swoimi ministrantami w turniejach piłki nożnej dla młodzieży służb liturgicznych (ministranci i lektorzy) na terenie dekanatu.
- Jest moją chrześcijańską i patriotyczną powinnością współorganizować i celebrować Mszę św. w uroczystościach 1 września przy pomniku poległych w walce z hitlerowskim najeźdźcą - dodaje Proboszcz parafii.
Już dziś ks. Mariusz Flanek zaprasza do wzięcia udziału w tegorocznych uroczystościach pod pomnikiem, a także do odwiedzenia interesującej i pięknie położonej, na pograniczu Beskidów i Podhala, parafii.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Rok szkolny w Europie w czasach pandemii: testy, maseczki, kary dla niezaszczepionych nauczycieli

2021-09-18 08:57

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich/Niedziela

W większości regionów Unii Europejskiej rozpoczął się nowy rok szkolny. W niektórych krajach, np. we Francji i w Czechach w szkołach przeprowadza się testy. W Hiszpanii zmniejszono wymagany dystans społeczny do 1,2 metra. Z kolei w Szwecji nie wprowadzono żadnych dodatkowych restrykcji.

We Francji prawie 12,3 mln uczniów wróciło do szkół 2 września i od tego dnia około 3 tys. klas zostało zamkniętych z powodu Covid-19, w tym 545 w minionym tygodniu. Tygodniowo przeprowadza się około 600 tys. testów w szkołach. Nauczyciele i dzieci powyżej 6. roku życia noszą maseczki przez cały czas nauki z wyjątkiem zajęć sportowych. Szczepienia dla dzieci powyżej 12 lat organizowane są również w szkołach od 2 września i wymagana jest zgoda rodziców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję