Reklama

Nowi kanonicy Kapituły Archikatedralnej

Niedziela łódzka 28/2010

Archikatedralna Kapituła Łódzka stanowi kolegium kapłanów, wypełniających zadania wyznaczone kapitułom przez prawo kanoniczne i zlecone przez Arcybiskupa łódzkiego. Do zadań Kapituły - wynikających z prawa powszechnego - należy sprawowanie bardziej uroczystych celebracji liturgicznych w bazylice archikatedralnej i troska o zapewnienie wiernym stałej posługi sakramentalnej związanej z urzędem kanonika penitencjarza. Metropolita łódzki zlecił także Kapitule szczególne zadania: troskę o kult Eucharystii - związany zwłaszcza z codziennym wystawieniem Najświętszego Sakramentu w bazylice archikatedralnej oraz z Archidiecezjalnym Świętem Eucharystii, odpowiedzialność za organizowanie w bazylice archikatedralnej konferencji poświęconych dokumentom papieskim i Stolicy Apostolskiej, pogłębianie kultu św. Józefa, patrona archidiecezji łódzkiej i św. Stanisława Kostki, patrona bazyliki archikatedralnej oraz wspieranie Arcybiskupa łódzkiego radą.
Archikatedralną Kapitułę Łódzką tworzy dwunastu kanoników gremialnych, których mianuje Arcybiskup łódzki. Kanonicy Kapituły ze swojego grona wybierają dziekana, teologa, kustosza, penitencjarza i sekretarza. Po osiągnięciu 75. roku życia kanonik gremialny składa rezygnację z urzędu. Ostatnio uczynili to ks. Bogdan Dziwosz i ks. Bogdan Nowacki. Zgodnie z prawem archidiecezjalnym zostali oni kanonikami-seniorami.
W ostatnim czasie Metropolita łódzki włączył do grona kanoników gremialnych Archikatedralnej Kapituły Łódzkiej dwóch kapłanów: ks. prał. Bartłomieja Rurarza - kapelana Księdza Arcybiskupa oraz ks. prał. Zygmunta Łukomskiego - proboszcza parafii pw. św. Alberta Chmielowskiego w Łodzi i dziekana dekanatu Łódź-Widzew. Nowo nominowanym składamy serdeczne gratulacje.
Obecnie w skład Kapituły wchodzą: bp Adam Lepa, bp Ireneusz Pękalski, ks. Andrzej Dąbrowski, ks. Józef Fijałkowski, ks. Stanisław Grad, ks. Grzegorz Jędraszek, ks. Stanisław Kaniewski, ks. Ireneusz Kulesza, ks. Jerzy Świątek, ks. Piotr Rycerski, ks. Zygmunt Łukomski, ks. Bartłomiej Rurarz, kanonicy-seniorzy: ks. Jan Sobczak, ks. Bogdan Dziwosz, ks. Bogdan Nowacki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Masz gorszy czas? Te modlitwy mogą ci pomóc!

2021-09-28 08:59

[ TEMATY ]

modlitwa

modlitewnik

Adobe Stock

Cierpienie, ból, życiowe zawirowania i trudności - kto z nas ich nie zna? Próbowałeś już wszystkiego i nic nie pomaga? Może najwyższy czas poprosić o pomoc Stwórcę?

Jezus obiecał: "O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię." Nie masz pomysłu w jaki sposób rozpocząć modlitwę do Boga w twoich utrapieniach? Prezentujemy zbiór skutecznych modlitw w potrzebie.

CZYTAJ DALEJ

Film „Fatima” w kinach od 1 października

2021-09-09 10:15

[ TEMATY ]

film

Fatima

Materiał prasowy

Już 1 października do kin w całej Polsce trafi portugalsko-amerykański film „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach maryjnych, które dały siłę milionom chrześcijan. Według recenzentów ten obraz to jak dotąd najbardziej przekonująca adaptacja tej wyjątkowej historii.

Jest rok 1917. Świat pogrążony jest w mrokach I wojny światowej. Do małej portugalskiej wioski Fatimy, podobnie jak do tysięcy miejscowości w całej Europie płyną dramatyczne wieści o tysiącach zabitych. Do domów wracają okaleczeni i pozbawieni nadziei weterani. W takich chwilach łatwo o zwątpienie i załamanie. Właśnie w tych okolicznościach troje dzieci z Fatimy - Franciszek i Hiacynta Marto oraz Łucja dos Santos - doświadcza niezwykłego spotkania. Ich oczom ukazuje się Matka Boża, by przekazać im przepowiednie dla świata. Relacje dzieci z tego wydarzenia spotykają się z wielkim sceptycyzmem zarówno osób świeckich jaki i przedstawicieli Kościoła. Nikt nie traktuje poważnie dziecięcych opowieści. A jednak wieść o cudownych wydarzeniach w Fatimie roznosi się coraz dalej. Tysiące pielgrzymów przybywają do wioski, a cud fatimski zaczyna odmieniać ich losy, wywierając przemożny wpływ także na instytucję Kościoła i na cały świat.

CZYTAJ DALEJ

Bp Tadeusz Lityński: Pielgrzymka jest dla wielu kotwicą duchowego ratunku

2021-09-28 20:24

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Rokitno

Kęszyca Leśna

Pielgrzymka na Jasną Górę

Karolina Krasowska

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

- Boża miłość nigdy się nie poddaje! Ale zawsze daje człowiekowi tyle czasu ile on potrzebuje. Zawsze próbuje, bo nie rezygnuje z nikogo! - mówił bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w rokitniańskiej bazylice sprawowanej dziś w intencji kierowników pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, którzy po raz pierwszy przybyli do naszej diecezji z całej Polski.

Od 27 do 29 września w domu rekolekcyjnym w Kęszycy Leśnej odbywa się spotkanie kierowników pielgrzymek z całej Polski. Dziś nawidzili oni diecezjalne sanktuarium w Rokitnie, gdzie spotkał się z nimi bp Tadeusz Lityński. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję