Reklama

Jeden z najnowocześniejszych

Starania o uzyskanie funduszy na budowę specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego z kompleksem sportowym dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej trwały blisko trzy i pół roku. 1 października br. bp Grzegorz Kaszak poświęcił plac budowy i rozpoczęto przygotowywanie terenu pod budowę placówki

Koszt budowy ośrodka to niebagatelna kwota 63 mln zł, za to placówka ma być jedną z najnowocześniejszych w kraju. Drugie tyle trzeba będzie wydać na wyposażenie. Do ośrodka będą uczęszczać nie tylko dzieci i młodzież z Dąbrowy Górniczej, ale również ze Śląska i Małopolski. Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej powstanie na powierzchni 5 ha, u zbiegu ulic Gwardii Ludowej i Swobodnej w Dąbrowie Górniczej. Zostanie podzielony na 3 części. Pierwsza przeznaczona dla dzieci słabo widzących i niewidzących, składać się będzie z internatu, szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego, zespołu rewalidacyjnego, szkoły podstawowej i gimnazjum. Część druga przeznaczona będzie dla dzieci niepełnosprawnych. Znajdować się w niej będzie przedszkole rewalidacyjne, szkoła podstawowa, gimnazjum, sala do rehabilitacji i wf-u. Trzecia część obiektu, łącząca pozostałe, obejmie zespół rehabilitacyjno-sportowy z basenem. Tam też znajdzie się biblioteka i centrum szkoleniowe dla osób pracujących z niepełnosprawnymi. Przeniosą się tu wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 5. Budynki, które dziś zajmują, są przestarzałe, ciasne, nie nadają się do remontu. W nowym ośrodku znajdzie się miejsce dla ponad 400 uczniów. Zespół Szkół Specjalnych obejmie opieką dzieci od 2. miesiąca życia do 24 lat. Będzie rehabilitacja i wczesne wspomaganie rozwoju dla dzieci najmłodszych.
„Ośrodek ma wspierać rozwój dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, przygotowując ich do samodzielnego udziału w życiu społecznym. Ma służyć poprawie warunków kształcenia i prawidłowego rozwoju na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, a co z tym związane, zwiększyć aktywność zawodową wśród osób niepełnosprawnych” - powiedziała Wioletta Trzcina, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych.
Zadowolenia z rozpoczęcia inwestycji nie krył Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej. „Placówka ma być centrum rehabilitacyjno-edukacyjnym na miarę XXI wieku. Będzie to także ośrodek szkoleniowo-konferencyjny dla osób pracujących z osobami niepełnosprawnymi, przygotowujący do pracy w innych tego typu placówkach. Funkcjonowanie pięciu takich ośrodków w Polsce rozwiązałoby wiele problemów niepełnosprawnych w całym kraju. Za kilka lat będziemy ten ośrodek pokazywać innym i szczycić się nim” - podkreślił prezydent.
Fundusze na budowę ośrodka będą pochodzić z budżetu miejskiego i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Miasto stara się jednak o wsparcie z budżetu centralnego. W 2008 r. i 2009 r. podczas sejmowych głosowań zabrakło do tego niewiele (ponad 20 głosów). Posłów ma teraz przekonać kolejna petycja. Zanieśli ją biegacze ze stowarzyszenia „Pogoria biega”. 10 biegaczy pokonało dystans 330 km i 5 października dotarli do Sejmu, gdzie wspólnie z młodzieżą z dwóch obecnych ośrodków z Dąbrowy Górniczej złożyli na ręce Marszałka Sejmu RP petycję i poprawkę do budżetu napisaną w języku Braille’a. Jest to pierwszy w historii polskiego parlamentaryzmu wniosek napisany w języku Braille’a!
„Nowoczesny kompleks z pewnością poprawi warunki pracy i nauczania. Dziś mamy prawie 200 wychowanków, a liczba ta stale się zwiększa. Jedna trzecia to mieszkańcy naszego miasta i okolic, a dwie trzecie pochodzą z całego województwa śląskiego, a także małopolskiego. Kilkadziesiąt z nich korzysta też z naszego internatu” - powiedziała W. Trzcina.
Plany są ambitne i dalekosiężne. Póki co teren został ogrodzony i trwają pierwsze prace gruntowe. Jeśli znajdą się fundusze, ośrodek zostanie oddany do użytku za 3 lata.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Vatican News

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Papież do młodych: na wzór Maryi nieście Chrystusa w świat

2021-08-02 14:50

[ TEMATY ]

młodzi

Franciszek

młodzież

Monika Rybczyńska/Biuro Krajowe ŚDM

Ojciec Święty zachęcił młodzież, by na wzór Maryi niosła Chrystusa w świat i czyniła ze swego życia dar dla innych. Papież pisze o tym w przesłaniu na 32. Międzynarodowy Festiwal Młodych odbywający się w Medziugoriu. Hasłem tygodniowego spotkania, w którym uczestniczy również młodzież z Polski, są słowa „Co dobrego mam czynić?”.

W swym przesłaniu Franciszek nawiązuje do historii bogatego młodzieńca, który odszedł smutny po spotkaniu z Jezusem. Papież wskazuje, że miał on odwagę stawiania słusznych pytań, zabrakło mu jednak odwagi do przyjęcia odpowiedzi Jezusa: zrezygnowania z siebie samego i swoich bogactw, by związać się z Chrystusem i dzięki tej drodze odkryć pełnię szczęścia. „Także do was Jezus mówi dziś: pójdź i naśladuj” – pisze Papież zachęcając uczestników festiwalu, by nie bali się oddać swej młodości w ręce Jezusa i podążać za Nim.

CZYTAJ DALEJ

190. rocznica rekonsekracji kościoła w Brodnicy

2021-08-03 11:53

[ TEMATY ]

franciszkanie

diecezja toruńska

Brodnica

Aleksandra Wojdyło

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz sanktuarium św. Antoniego z Padwy przeżywały 1 sierpnia uroczystość 190 rocznicy rekonsekracji świątyni. Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Śmigiel.

Ksiądz Biskup w homilii, nawiązując do bogatej historii tego miejsca, podkreślił, że „parafia powinna być miejscem schronienia dla ludzi poranionych, dawniej na ciele, a dziś duchowo”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję