Reklama

By robotników było więcej

- Niech ten dom służy formacji ludzkiej, duchowej i intelektualnej przyszłych prezbiterów - mówił kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego przy Stolicy Apostolskiej, święcąc nową kaplicę w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Świdnickiej i gmach WSD. - Niech alumni wychodzą stąd jako gorliwi pasterze.

Niedziela świdnicka 50/2010

To było wyjątkowe święto dla całej diecezji świdnickiej. W piątek 26 listopada gościł w Świdnicy kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego przy Stolicy Apostolskiej. Przyjechał do nas specjalnie, by poświęcić seminarium i modlić się za powołania oraz kleryków.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w świdnickiej katedrze. W Eucharystii uczestniczyli m.in.: kard. Henryk Gulbinowicz, abp Henryk Gołębiewski, bp Stefan Cichy, bp Jan Tyrawa i bp Marek Mendyk. Obok ordynariusza świdnickiego biskupa Ignacego Deca i biskupa pomocniczego Adama Bałabucha stanęli kanonicy Świdnickiej Kapituły Katedralnej i Wałbrzyskiej Kapituły Kolegiackiej, aby modlić się w intencji seminarium i diecezji.
W homilii kard. Grocholewski mówił o Duchu Świętym jako o Świetle i Mocy, wspominał św. Maksymiliana Marię Kolbego i modlił się za Kościół świdnicki. Powiedział, że Jezus Chrystus przedstawił Ducha Świętego jako Światło i Moc. Światło, ponieważ prowadzi głosicieli Słowa Bożego do wszystkich ludzi wszystkich czasów; Moc, ponieważ daje siłę do tego, aby być nieugiętym krzewicielem wiary. Za przykład takiej postawy Eminencja ukazał św. Maksymiliana Marię Kolbego. Na koniec wezwał też Ducha Świętego, aby odmienił serca alumnów, by mogli oni razem z Nim wytrwale działać na żniwie Pańskim.
- Problemów świata nie rozwiąże się polityką, partiami politycznymi, wyborami, mnożeniem praw, przepisów, jeżeli najpierw nie zmieni się człowiek - podkreślił kard. Zenon Grocholewski.
Po Mszy św. w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego rozpoczęła się uroczysta akademia inaugurująca rok akademicki, poprzedzona obrzędem poświęcenia gmachu seminarium, a także nowo wybudowanej kaplicy seminaryjnej.
Na początku w nowej kaplicy, która od tej pory stała się kaplicą główną, miała miejsce Liturgia Słowa, na zakończenie której kard. Zenon Grocholewski dokonał poświęcenia seminarium świdnickiego. Przez ostatnie bowiem lata budynek rozbudowywano i remontowano, aby mogli w nim mieszkać klerycy.
Wchodząc do kaplicy w świdnickim seminarium, duchowni nie ukłonili się przed ołtarzem, w procesji wejścia nie było przyklęknięcia. Na ołtarzu nie było świec. Dopiero po tym, jak gość ze Stolicy Apostolskiej - kard. Zenon Grocholewski - poświęcił kaplicę, można było używać tu zwrotów: „Oto Słowo Boże” i „Oto Słowo Pańskie”. Dopiero po poświęceniu nowa kaplica seminaryjna stała się Domem Bożym.
W kaplicy, która od dziś jest kaplicą główną, nie ma chrzcielnicy ani miejsca na paschał. Nie będą się tu bowiem odbywać chrzty ani uroczystości Triduum Paschalnego. Ołtarz zdobi krzyż z mozaiki, posadzka wykonana jest z marmurów sprowadzanych z Brazylii, Indii i Hiszpanii.
Także w piątek uroczyście zainaugurowano nowy rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Świdnickiej.
- Tylko w jedności z Chrystusem możemy stawać się kapłanami i tylko w Jego imieniu możemy spełniać naszą posługę kapłańską - wskazywał prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, który w wykładzie inauguracyjnym mówił o naturze kapłaństwa Chrystusowego. - Seminarium duchowne jest najważniejszą inwestycją, sercem każdej diecezji. W nim bowiem dokonuje się edukacja o największym znaczeniu dla Kościoła, gdyż przygotowuje się tutaj kleryków do wspaniałej posługi kapłańskiej. W auli chór seminaryjny odśpiewał „Gaude Mater, Polonia”, po czym przemówienie powitalne wygłosił ks. prał. Tadeusz Chlipała, rektor WSD. Podkreślił on, że wydarzenia, których jesteśmy świadkami w świecie, zwłaszcza liczne znaki sprzeciwu wobec Chrystusa i Jego Ewangelii, stają się dla Kościoła szczególnym wezwaniem. Mają mu sprostać przede wszystkim kapłani, którzy wzorując się na św. Janie Vianneyu, staną się świętymi specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem.
Następnie ks. prof. Waldemar Irek, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, poprowadził immatrykulację studentów pierwszego roku. Było też przemówienie przedstawiciela młodzieży oraz wręczenie nagród najlepszym studentom w roku akademickim 2009/2010.
Wyższe Seminarium Duchowne powołał biskup świdnicki Ignacy Dec w 2004 r. Podjęto wówczas prace adaptacyjne budynków po byłym szpitalu przy ulicy Wojska Polskiego 2 w Świdnicy, który zakupiono od Starostwa Powiatowego. Uczelnia w tym miejscu funkcjonuje od 2005 r. Obecnie w świdnickim seminarium filozofię i teologię studiuje 74 kleryków.

Prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej kard. Zenon Grocholewski specjalnie dla „Niedzieli Świdnickiej”:

Reklama

- Udział w uroczystości inauguracji roku akademickiego i poświęcenia odbudowanego gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej jest dla mnie wielką radością przede wszystkim z dwóch powodów.

Po pierwsze, dla kierowanej przeze mnie Kongregacji najważniejszą edukacją w Kościele jest przygotowanie kapłanów. Oni mają być nauczycielami. Od nich będzie bowiem zależała nie tylko przyszłość Kościoła, apostolstwo świeckich, ale i realizacja życia konsekrowanego. Dlatego też nasza Kongregacja zawsze, kiedy biskupi składają Ojcu Świętemu tzw. wizytę „ad limina”, na pierwszym miejscu stawia działalność seminarium duchownego, formację przyszłych kapłanów. Drugi motywem mojej radości jest to, że w tej młodej, bo zaledwie sześcioletniej diecezji świdnickiej zauważyłem wspaniałą wartość, jaką jest właśnie seminarium duchowne. Bardzo się cieszę, że tak prężnie działa tutaj Towarzystwo Przyjaciół Seminarium Duchownego. Jego członkowie nie tylko modlą się, ale i wspierają różnymi działaniami waszą katolicką uczelnię. Wyrażam wielką radość z faktu, że Świdnickie Seminarium Duchowne ściśle współpracuje nie tylko z Papieskim Wydziałem Teologicznym we Wrocławiu, ale i z wieloma innymi dolnośląskimi uczelniami kościelnymi i świeckimi, i władzami samorządowymi różnych szczebli. Wypowiedzi i opinie, które dzisiaj słyszałem, były pełne entuzjazmu i przyjaźni dla Seminarium Duchownego.

Pasterzowi Kościoła świdnickiego bp. Ignacemu, jego biskupowi pomocniczemu bp. Adamowi, który był pierwszym rektorem Świdnickiego Seminarium Duchownego, obecnym władzom na czele z rektorem ks. dr. Tadeuszem Chlipałą serdecznie gratuluję tak szybkiego wykonania wszystkich prac budowlanych, których uwieńczeniem jest dzisiejsza uroczystość tak wspaniale przygotowana przez wychowawców i alumnów tej uczelni. Moim największym pragnieniem, życzeniem płynącym z tej podniosłej dzisiejszej ceremonii jest to, by Świdnickie Seminarium Duchowne naprawdę wydawało kapłanów świętych, odważnych, takich, którzy odpowiedzą na wyzwanie nowej ewangelizacji. Notował Marek Zygmunt

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

13 raperów wspólnie o Jezusie

2020-09-21 09:25

[ TEMATY ]

muzyka

świadectwo

youtube.com/freshmercy

Raperzy, którym bliskie są wartości chrześcijańskie zjednoczyli siły i stworzyli wspólny teledysk, w którym dzielą się swoją wiarą.

W projekcie "Fresh Mercy" wzięli udział raperzy z całej Polski m.in. Arkadio, Poison, Lajt, Cukier, Kolah, czy mniej znani zdolni artyści jak Bastion czy Mikser.

Utwór: Fresh Mercy Posse cut #1

Produkcja: Dan Morell 1,2,3 Cukier 4

Mix i mastering: Cukier

Rap: Emenzino, Bastion, Lajt, Arkadio, Mea, Cukier, Dajak, Chińczyk, Poison, Dan Morell, Kolah, Elmer, Mikser

Produkcja video: Paweł Krzyżoszczak KIP Studio

CZYTAJ DALEJ

Zerowy PIT dla młodych również na stażach u praktykach!

2020-09-22 20:03

PAP

Wprowadzenie zerowego podatku PIT dla osób do 26. roku życia na stażach i praktykach zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas Gali Liderów Innowacji GovTech Polska. Jak mówił, powinno to zachęcić młodych ludzi do pracy w administracji.

Zerowy PIT dla młodych na stażach i praktykach

Morawiecki przypomniał, że w 2019 r. rząd wprowadził zerowy PIT od umów o pracę, umów zlecenia dla osób poniżej 26. roku życia.

PAP

Dołożymy również zerowy PIT dla stażystów, osób, które chcą rozpocząć pracę w formie stażu, by zwiększyć ich motywację finansową do pracy w administracji publicznej — oświadczył szef rządu. Na tym rozwiązaniu stażyści mają zyskać do 900 zł miesięcznie.

Chcemy przyciągnąć młodych ludzi, młode talenty do administracji publicznej, praca w administracji może być niezwykle ciekawa — podkreślał Morawiecki.

Program Młodych Liderów

Propozycja jest częścią rządowego planu wsparcia młodzieży - Programu Młodych Liderów. Według KPRM dzięki temu programowi wybitni uczniowie i studenci mogą rozwijać swoje umiejętności i zdobywać wiedzę podczas staży w jednostkach administracji publicznej.

Program składa się z trzech komponentów: obok objęcia umów stażowych o praktyki absolwenckie zerowym podatkiem PIT (do 26 roku życia), ma to być także reforma stypendium PRM poprzez ogólnopolskie konsultacje z młodzieżą oraz stworzenie kolejnych nowoczesnych programów płatnych staży w instytucjach publicznych.

PAP

Przedstawiając elementy programu, premier zapowiedział też m.in. zmianę kryteriów rekrutacji do pracy w administracji, tak aby w ocenie uwzględniać również hobby, zainteresowania i pracę społeczną.

Wiem, że jeżeli ktoś poświęca czas na pomoc innym, działalność społeczną, na zainteresowania to jest to osoba, która ma innego rodzaju kompetencje— tłumaczył. Deklarował również, że wprowadzona zostanie „lepsza synchronizacja informacji dotyczących wszystkich staży, praktyk i możliwości wejścia do administracji publicznej”. Służyć temu ma strona internetowa, która już w tej chwili uwzględnia propozycje KPRM i Ministerstwa Finansów, a będą do niej dołączane kolejne ministerstwa.

Spotkanie z laureatami konkursów

Mateusz Morawiecki spotkał się we wtorek z laureatami konkursów stażowych organizowanych przez Ministerstwo Finansów oraz GovTech Polska, tzw. „Liderami Podatkowymi” oraz „Liderami Innowacji”. Podczas spotkania została przeprowadzona Burza Mózgów - seria warsztatów kreatywnych, podczas których młodzież szukała odpowiedzi na pytanie:

Jak zachęcić pokolenie Z do pracy w sektorze publicznym?

Jak podała KPRM, premier wręczył również zwycięzcom Programu Stażowego KPRM dyplomy.

KPRM ogłosiła także II edycję konkursu Liderzy Innowacji w ramach GovTech. 16 laureatów odbędzie płatny staż w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jak podano, rekrutacja zostaje otwarta 22 września 2020 i trwa do 30 listopada 2020 r. Regulamin i szczegółowe informacje dostępne są na stronie gov.pl/govtech.

W komunikacie kancelarii premiera zapowiedziano także VIII edycję programu Liderów Podatkowych - prowadzonego od trzech lat w Ministerstwie Finansów programu stażowego. Pierwsza edycja odbyła się w 2017 r. Łącznie, w ramach siedmiu edycji konkursu wyłonionych zostało 86 laureatów – Liderów Podatkowych.

Kolejna, ósma edycja konkursu ruszy w połowie października. Tematem pracy konkursowej będą „Podatki po pandemii”.

Jak wskazał cytowany w komunikacie wiceminister finansów Jan Sarnowski, w ramach programu co pół roku do Ministerstwa Finansów trafia 12 młodych ludzi, którzy widzą swoją przyszłość w podatkach i chcą poznać tajniki tworzenia regulacji podatkowych.

Staże w MF nie są jedynie jednorazową przygodą, to również okazja do tego, by spojrzeć na podatki dużo szerzej niż jest to udziałem branży doradczej. Dla wielu stażystów jest to początek nowej ścieżki kariery, w której centrum stoi pasja dla Polski. Po odbyciu stażu, pracę w MF znalazł co czwarty stażysta!- poinformował Sarnowski. Zaznaczył, że zainteresowanie programem jest bardzo duże, „bo od pierwszej godziny stażu młodzi ludzie lądują w centrum wydarzeń, pracują przy dużych projektach, we współpracy z nimi tworzone są regulacje upraszczające i unowocześniające system podatkowy”.

xyz/PAP

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję