Reklama

Niedziela Wrocławska

Sybiracy świętowali we Wrocławiu

17 września wspominamy agresję Związku Radzieckiego wobec Polski. Pamiętamy w naszym modlitwach o ofiarach II wojny światowej. Jest to także Międzynarodowy Dzień Sybiraka, który we Wrocławiu obchodzono m.in. w kościele św. Bonifacego, gdzie Mszy św. przewodniczył ks. Abp Józef Kupny.

Redakcja

Podczas uroczystej Eucharystii homilię wygłosił ks. Jerzy Żytowiecki, proboszcz parafii. Przypomniał on historię odzyskiwania jednej ze świątyń w Rosji, która wcześniej została zamieniona przez władze na magazyn. Opowiedział też o żołnierzu Armii Czerwonej bezczeszczącym świątynię.

– Najpierw ochlapał czerwoną farbą obraz Maryi, potem zrzucił z wieży krzyż. – Już nie będziesz taka ładna – mówił do Maryi. Po latach i interwencji w Moskwie, gdy została przywrócona funkcja budynku i znów mógł być świątynią, młody kapłan przysłany do pracy przy renowacji zaprosił do prac miejscowych wiernych. Wśród nich pojawił się również czerwonoarmista. Ksiądz zaproponował mu pracę przy prostowaniu gwoździ, niezbędnych do odbudowy. Po kilku godzinach pracy ludzie przybiegli do księdza, przerażeni, z informacją, że mężczyzna nie powinien już pracować, bo jego ręce są całe w ranach. Ksiądz ruszył na pomoc i zobaczył żołnierza z uniesionymi rękami. – One na to zasłużyły… - mówił. Wskazywał na istotę przebaczenia, które jest darem i ściśle łączy się z przylgnięciem do Boga. – Bez Boga trudno jest przebaczyć, zwłaszcza taką krzywdę, jaką zadano wam, ludziom, którzy byli na Nieludzkiej Ziemi.

Reklama

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości zgromadzili się przy Pomniku Zesłańców Sybiru, by oddać hołd obrońcom Ojczyzny oraz upamiętnić cierpienie i śmierć tysięcy mieszkańców Kresów Wschodnich.

- Aby przebaczyć, musimy wiedzieć komu – mówił Andrzej Drogoń, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu

Wręczono także medale "Pro Bono Poloniae" i "Pro Patria" osobom zasłużonym za kultywowanie tradycji patriotycznych. Wśród nagrodzonych był ks. kpt. Maksymilian Jezierski, kapelan z Wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych, który otrzymał medal “Pro Patria”

Po Apelu Poległych i salwie honorowej przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, delegacje organizacji społecznych i kombatanckich, harcerze i poczty sztandarowe szkół złożyli pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów. Uroczystości uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

2020-09-17 22:49

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Marcin Kowalski, biblista KUL: Słowo Boże to siła i przewodnik w świecie pełnym problemów

2021-04-17 15:37

[ TEMATY ]

tydzień biblijny

Adobe.Stock.pl

Wszyscy, nawet ci, którzy nie nazywają siebie ludźmi wierzącymi, w Biblii mogą znaleźć wartości miłości, wolności oraz wzajemnego poszanowania, na których budować możemy nasze życie społeczne - mówi ks. dr hab. Marcin Kowalski, z Sekcji Nauk Biblijnych KUL oraz Papieskiej Komisji Biblijnej. Podkreśla, że Biblia to siła i przewodnik w świecie pełnym problemów i wyzwań. Jutro w Polsce obchodzony będzie XIII ogólnopolski Tydzień Biblijny oraz V Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Jest to zarazem inauguracja Tygodnia Biblijnego.

Tydzień Biblijny, obchodzony pod hasłem „Zgromadzeni na świętej Wieczerzy”, potrwa od 18 do 24 kwietnia. - W tym roku zastanawiamy się nad ścisłym związkiem, jaki istnieje między słuchaniem Słowa Bożego oraz życiem wspólnoty - tłumaczy ks. Marcin Kowalski. Zaznacza, że zarówno teksty Starego jak i Nowego Testamentu powstały z myślą o wspólnocie wierzących, tworzone były we wspólnocie i zawsze dla niej.

CZYTAJ DALEJ

Premiera: "Wyrok na niewinnych" - film demaskujący metody aktywistów aborcyjnych!

2021-04-18 08:56

[ TEMATY ]

aborcja

Wyrok na niewinnych

Materiał prasowy

Zrobiono wiele, by ten film nie powstał. Skuteczne naciski na członków ekipy, aby zrezygnowali z udziału w nim, odmowy możliwości realizacji zdjęć w wybranych lokalizacjach, nawet „aresztowanie” sprzętu filmowego w trakcie przerwy na lunch. Twórcy kończyli dzieło w konspiracji, pod fałszywym tytułem.

To drugi po „Nieplanowanych” film w ostatnich miesiącach, który nie pasuje do ideologicznych standardów Hollywood, za to zgodnie z liberalnymi standardami spotyka się z dyskryminacją i próbą blokady. Czy jest lepsza rekomendacja, żeby go zobaczyć?

CZYTAJ DALEJ

Premier: Powstanie w getcie warszawskim to jeden z wielkich heroicznych aktów niezgody na zło

2021-04-19 18:21

[ TEMATY ]

premier

getto

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki/Facebook

Powstanie w getcie warszawskim to jeden z wielkich heroicznych aktów niezgody na zło - podkreślił w poniedziałek, w 78. rocznicę powstania w getcie warszawskim premier Mateusz Morawiecki .

W poniedziałek przypada 78. rocznica Powstania w getcie warszawskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję