Reklama

Niedziela Częstochowska

Znamy finalistów 24. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej z archidiecezji częstochowskiej

Po niezwykle zaciętej rywalizacji i siedmiu rundach dogrywki zwyciężyła Paulina Rychlik z Zespołu Szkół w Koziegłowach. II miejsce zajęła Kamila Paluch z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie, a III Artur Kałużny z Liceum Ogólnokształcącego im. bp. Teodora Kubiny prowadzonego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w Wieluniu. To oni reprezentować będą archidiecezję częstochowską w finale ogólnopolskim.

Jasna Góra została włączona w etap diecezjalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. 2 października, tak jak w całym kraju, i tu, z udziałem uczniów szkół średnich, odbyła się część ustna zmagań, której celem było wyłonienie trzech reprezentantów diecezji na ostateczny finał konkursu. Organizowany już po raz 24. przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” konkurs ze względu na pandemię odbywa się głównie on-line.

Mszy św. na rozpoczęcie etapu przewodniczył w Kaplicy Matki Bożej bp Andrzej Przybylski. – Na początku jest słowo. Na twoje życie i uczynki przemieniają się słowa, które przyjmujesz do głowy i które w tobie pracują. Żebyś był człowiekiem Boga, naprawdę wierzącym, wszystko musi zacząć się od Biblii – przypomniał młodym. Podkreślił, że jeśli postępujemy wbrew słowu Bożemu, „idziemy w złą stronę”. – W potoku brudnej wody słów jest źródło słów, źródło wody żywej, którym jest słowo Boże – dodał.

Bp Przybylski zauważył, że obraz jasnogórski przypomina nam, że jeśli zaczniemy żyć Ewangelią, będziemy pięknymi ludźmi. – U dołu ikony jest Biblia, u góry korony, znak przejścia do królestwa Bożego, a pomiędzy są aniołowie, którzy nam dzisiaj podpowiadają: słuchaj słowa Bożego i poznawaj je jak Maryja, w której życiu wszystko się zaczęło od słuchania słowa – mówił.

Kaznodzieja podziękował Katolickiemu Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” za to, że od wielu lat podejmuje się organizacji Konkursu Wiedzy Biblijnej dla młodzieży. Zauważył, że „jest w sercach organizatorów taka intuicja, żeby zmobilizować młodzież do poznawania słowa Bożego, żeby w ich życiu, które projektują, na początku było słowo Boże”. – Wszyscy w Kościele i ojczyźnie martwimy się o młodych ludzi, tyle środowisk manipuluje młodymi, zakłamuje ich rzeczywistość, ich człowieczeństwo, tylu nieodpowiedzialnych dorosłych próbuje różnymi ideologiami zagarnąć młodych ludzi, dlatego ta inicjatywa w dzisiejszym świecie, w którym gubi się też młodzież, jest taka istotna – przyznał bp Przybylski.

Reklama

Po wspólnej modlitwie zmagania konkursowe odbyły się w Sali Papieskiej. Oceniała je specjalnie powołana komisja z przewodniczącym ks. Mariuszem Górnym z Towarzystwa Świętego Pawła, biblistą.

Jak przyznała Paulina Rychlik, zwyciężczyni, do wzięcia udziału w konkursie zachęcił ją katecheta. – Można iść górami i patrzeć na doliny albo iść dolinami i patrzeć na góry, a słowo Boże zawsze podnosi – podkreśliła.

Laureatce drugiego miejsca, Kamili Paluch udział w konkursie biblijnym przynosi wiele radości. Jak zaznaczyła, przede wszystkim zdobywa się wiedzę i zapał, by żyć słowem Bożym. Pismo Święte towarzyszy jej od 4. roku życia, kiedy to dziecięce wydanie Biblii czytała jej babcia. – Pismo Święte zawsze mnie ciekawiło – przyznała. Szczególnie zafascynowana jest św. Pawłem, także jako autorem listów. – Zaprzyjaźniłam się z nim, polubiłam jego sposób pisania. Jest dla mnie zrozumiały i logiczny, w prosty sposób przekazuje prawdę o zbawieniu, o Chrystusie – wyjaśniła.

Artur Kałużny, zdobywca III miejsca, wyznał, że „Pierwszy List do Koryntian, a zwłaszcza Hymn o miłości, jest dla niego kwintesencją chrześcijańskiego życia. – Staram się tym kierować, czytanie Pisma Świętego w mojej rodzinie jest przede wszystkim modlitwą – podkreślił.

Tegoroczna edycja konkursowa obejmuje Księgę Liczb oraz 1 List do Koryntian. To nawiązanie do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, który skoncentrowany jest na zagadnieniu Eucharystii. Lektura tych fragmentów Pisma Świętego ma pogłębiać w jego uczestnikach świadomość i wartość sakramentu Eucharystii oraz budzić pragnienie życia mocą Chleba zstępującego z nieba. W 1 Liście do Koryntian występuje najstarszy opis ustanowienia Eucharystii, który powstał ok. 55 roku. Św. Paweł odnosi do Eucharystii sformułowanie „Wieczerza Pańska”, ukazując jej wielką wartość dla wspólnoty korynckiej przeżywającej wewnętrzne konflikty i kryzysy.

Reklama

Tekstem źródłowym jest, jak zwykle, Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu Najnowszy przekład z języków oryginalnych z komentarzem (Edycja Świętego Pawła, 2011).

Corocznie na zaproszenie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” do pogłębionego studium Pisma Świętego odpowiada niemal 30 tys. uczniów z prawie 1,5 tys. szkół średnich. Liczne świadectwa wskazują, że przez ponad 20 lat konkurs biblijny uformował wiele osób, które swoje życie oparły na Ewangelii. W tym roku etap szkolny i pierwsza część etapu diecezjalnego (pisemna) odbywały się wyjątkowo na platformie on-line.

Organizatorom Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej przyświeca papieskie wezwanie, by „poczuć radość Ewangelii”. W specjalnym liście do uczestników konkursu papież Franciszek wzywa wszystkich młodych, by w duchu przyjaźni z Jezusem stawali się w swoich środowiskach apostołami Bożego słowa. W adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium” Ojciec Święty zapewnia, że „radość Ewangelii jest tym, czego nic i nikt nie zdoła nam odebrać”.

Eliminacje konkursowe przebiegają w trzech etapach: szkolnym, diecezjalnym i ogólnopolskim. Najlepsi mają szansę na podjęcie studiów w trybie dziennym (bez konieczności rekrutacji) w wielu renomowanych uczelniach wyższych, na kilkunastu kierunkach kształcenia. Czekają na nich również atrakcyjne nagrody, w tym zagraniczne pielgrzymki i cenne upominki rzeczowe. Największą nagrodą jest jednak spotkanie z żywym słowem Bożym i ludźmi, którzy uczynili z niego życiowy drogowskaz.

2020-10-02 15:32

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

By lepiej rozumieć Biblię

Niedziela podlaska 17/2022, str. I

[ TEMATY ]

konkurs biblijny

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Tegoroczny konkurs dotyczył przypowieści Jezusa

Tegoroczny konkurs dotyczył przypowieści Jezusa

W szkole podstawowej w Domanowie miało miejsce podsumowanie konkursu Życie w Biblii, Biblia w życiu. Przypowieści Jezusa, dedykowanego uczniom szkół podstawowych.

W spotkaniu 6 kwietnia wziął udział bp Piotr Sawczuk, który wraz z Akademią Katolicką w Warszawie oraz wójtem gminy Brańsk Andrzejem Jankowskim objął konkurs honorowym patronatem.

CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: On żyje i chce, abyś żył!

2022-06-25 21:00

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Adobe Stock

Serce Jezusa, życie i zmartwychwstanie nasze... Być może spośród wszystkich trzydziestu trzech wezwań litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa to właśnie najbardziej potrzebujemy usłyszeć i odkryć jako aktualne. Aktualne dzisiaj. Aktualnej tutaj. W tym konkretnym – być może do bólu – miejscu i momencie naszego życia.

Bo to na ten moment, na tę chwilę i sytuację potrzebujemy wiary, czyli światła, które pozwoli nam widzieć prawdziwy sens wydarzeń i spraw, oraz rozumieć ludzi (w tym nas samych) i rzeczy w ich istocie. Tylko wówczas potrafimy rzeczywiście żyć, a nie tylko wegetować, skupiając się na „przetrwaniu”, czy też zatracać w namiastkach życia, które nieodmiennie sprowadzają się do „użycia”.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 41. Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego

2022-06-26 15:58

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rzemiosło

Adobe Stock

O Boże błogosławieństwo w codziennej pracy, solidarność w działaniu w niełatwym dla gospodarki czasie modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 41. Pielgrzymki Rzemiosła Polskiego. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Pielgrzymka odbyła się w stulecie powstania Katowickiej Izby Rzemieślniczej, po powrocie Górnego Śląska do Macierzy. Izba katowicka należy do jednych z największych, najbardziej prężnych gospodarczo i najbardziej zasłużonych izb w Polsce. W tym roku stała się też organizatorem jasnogórskiej pielgrzymki.

Abp Skworc w homilii zachęcał, by rzemieślnicy byli wciąż dla młodych pokoleń świadkami solidności, wartości ludzkiej pracy jako drogi duchowego rozwoju. Podkreślił odpowiedzialność rzemieślników i przedsiębiorców za dobro zatrudnianych osób i ich rodzin, odpowiedzialność gospodarczą w płaszczyźnie innowacyjności i rozwagi ekologicznej. Zauważył, że odpowiedzialność ekologiczna jest dziś szczególnym wezwaniem dla człowieka i świata, bo dzieła stworzenia nie można tylko konsumować i eksploatować, nie licząc się z jego prawami i obowiązkiem przekazania „tego wspólnego domu następnym pokoleniom”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję