Reklama

Diecezjalny Tydzień Biblijny

Mów, o Panie - Twój Kościół Cię słucha!

W dniach 8-12 maja w parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny w Toruniu trwały diecezjalne obchody Tygodnia Biblijnego. Główną rolę w ich przygotowaniu odegrała grupa miejscowych parafian, skupiona w Zespole Spotkań z Biblią, działającym w tej parafii. Temat przewodni wszystkich wydarzeń, składających się na program, brzmiał: „Mów, o Panie, Twój Kościół Cię słucha!”

Niedziela toruńska 22/2011

Obchody Tygodnia Biblijnego zostały zainaugurowane w niedzielę 8 maja podczas wieczornej Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył ks. Tomasz Tułodziecki, diecezjalny moderator Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. Homilię poświęcił on przeżyciom, które stały się udziałem uczniów idących do Emaus. W żywy sposób odmalował miotające nimi uczucia: gniew, smutek i rozczarowanie z powodu losu, który spotkał Jezusa Chrystusa. Oni postawili wszystko na jedną kartę; uwierzyli Mu, poszli za Nim, spodziewając się, że zostaną za to w jakiś sposób wynagrodzeni, że coś zyskają. Tymczasem wszystko skończyło się - tak im, uchodzącym z Jerozolimy, się wydawało - klęską. Mistrz zginął haniebną śmiercią, a im pozostało tylko ratować życie ucieczką. I oto spotkali człowieka, który im zaczął wyjaśniać od początku znaczenie Pisma i Proroków, aż w końcu podczas wspólnego posiłku połamał chleb - i wtedy Go rozpoznali...
Tego dnia po wszystkich Mszach św. wychodzącym z kościoła wiernym były rozdawane karteczki z cytatami z Pisma Świętego. W zamyśle organizatorów miało to być okazją do bardziej osobistego spotkania ze Słowem Bożym, do podjęcia próby skonfrontowania z tym Słowem własnego życia.
Wieczorem, w godzinach 21-24 w kościele miał miejsce maraton biblijny, w trakcie którego czytane były głośno wybrane fragmenty ze Starego i Nowego Testamentu - tzw. fragmenty powołaniowe. Wierni, którzy zdecydowali się skorzystać z tej formy spotkania z Pismem Świętym, usłyszeli urywki mówiące m.in. o powołaniu Abrahama i innych patriarchów, proroków, Maryi, apostołów, Szawła.
- Choć w miarę upływu czasu frekwencja raczej malała, jednak stwierdziliśmy, że będziemy czytać, dopóki będzie słuchała choćby jedna osoba - mówi Wojciech Dembek, jeden z organizatorów obchodów Tygodnia. - Wybrane fragmenty dały całościowe spojrzenie na to, jak człowiek odpowiadał na wezwanie Pana w historii zbawienia, a zarazem wzbudziły podobne pytanie w nas: czytających i słuchających.
W poniedziałek i wtorek odbyła się projekcja dwóch części filmu „Jak powstało Pismo Święte?”. Film został nakręcony przez ks. dr. hab. Wojciecha Piskora z diecezji pelplińskiej, a duży udział w jego powstaniu miał tamtejszy ordynariusz, a zarazem biblista bp Jan Szlaga. W filmie zostały podjęte następujące tematy: problem natchnienia biblijnego, materiał piśmienniczy, języki biblijne, starożytne przekłady Pisma Świętego, historia przekazu tekstu biblijnego, problem tekstu oryginalnego.
- To bardzo wartościowy film - podkreśla Wojciech Dembek. - W pigułce przedstawia on ogrom wiedzy, którą trzeba posiadać, aby mieć jakieś pojęcie o tym, jak powstała Biblia. W obecnych czasach, gdzie w środkach masowego przekazu puszczane są „kaczki”, takie jak wiadomość o „odkryciu” ewangelii Judasza, trzeba budzić świadomość tego, że badania nad Biblią to ogromne wyzwanie naukowe. Na szczęście w Kościele nie brak ludzi, którzy posiadają ogromną wiedzę, a swoje badania prowadzą uczciwie. Dzięki nim nie musimy być zdani na „rewelacje” ignorantów lub ludzi złej woli.
W środę wierni zgromadzili się na uroczystym, pięknie przygotowanym nabożeństwie Słowa Bożego, któremu przewodniczył bp Józef Szamocki. W homilii przytoczył on m.in. fragment książki pt. „Krąg biblijny”, w którym autor Roman Brandstaetter zapisał słowa usłyszane od swego dziadka: Będziesz Biblię nieustannie czytał. „Będziesz ją kochał więcej niż rodziców, więcej niż mnie. Nigdy się z nią nie rozstaniesz. A gdy się zestarzejesz, dojdziesz do przekonania, że wszystkie książki, jakie przeczytałeś w życiu, są tylko nieudolnym komentarzem do tej jedynej księgi”.
- Do niedawna, przed Soborem Watykańskim II, można było spotkać się, zwłaszcza u protestantów, z opinią, że w Kościele katolickim Pisma Świętego się nie czyta, tylko je okadza - powiedział bp Józef. - Trzeba to zmienić. Katolicy powinni być ludźmi żyjącymi Słowem Bożym, czytającymi i rozważającymi Pismo Święte.
Na zakończenie nabożeństwa bp Józef pobłogosławił przyniesione przez wiernych egzemplarze Pisma Świętego.
Dopełnieniem obchodów Tygodnia Biblijnego był czwartkowy wykład ks. prof. dr. hab. Jana Perszona, dziekana Wydziału Teologicznego UMK, zatytułowany „Sekty i stronnictwa religijne w czasach NT”. Wykładowi temu, stanowiącemu ogniwo cyklu zapoczątkowanego we wrześniu ubiegłego roku, poświęcamy osobny artykuł.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa homoseksualnego”

2021-09-15 10:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

„Koncepcja «małżeństwa homoseksualnego» stoi w sprzeczności ze wszystkimi następującymi po sobie kulturami ludzkości, a zatem oznacza rewolucję kulturową, która przeciwstawia się całej tradycji ludzkości, aż po dzień dzisiejszy” – stwierdza papież-senior we wcześniej nie publikowanym artykule, zawarty w tomie „La Vera Europa Identità e Missione (Prawdziwa Europa, tożsamość i misja), który ukaże się jutro we włoskich księgarniach.

Tekst Benedykta XVI jest najnowszym, żarliwym apelem do Europy, aby na nowo odkryła i potwierdziła swój prawdziwy rodowód i tożsamość, które uczyniły ją wielką i stanowią wzorzec piękna i humanizmu. Książka zawiera wstęp Papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - nowy doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję