Reklama

Wiadomości

Srebrny Medal Wojska Polskiego dla brytyjskiego oficera

Dziś w Białymstoku odbyła się ceremonia wręczenia Srebrnego Medalu Wojska Polskiego dla majora Luke'a Dodingtona, dowódcy brytyjskiego komponentu Batalionowej Grupy Bojowej NATO. To pierwszy polski medal przyznany dla brytyjskiego żołnierza służącego w Polsce w ramach sił NATO.

[ TEMATY ]

wojsko

PAP

Medal został przyznany w uznaniu zasług za kreatywne wspieranie na arenie międzynarodowej pokojowej działalności Wojska Polskiego oraz rozwój potencjału obronnego RP. Major Luke Dodington kończy służbę w Polsce. Jego pododdział - "Legion Troop" z Pułku Lekkiej Piechoty "The Light Dragoons" - stacjonował w Bemowie Piskim od kwietnia br. Podczas tej zmiany nawiązała się intensywna współpraca pomiędzy żołnierzami 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Brytyjczykami. Wśród wspólnych przedsięwzięć znalazły się obszary z zakresu: bezzałogowych statków powietrznych, szkolenia saperskiego, łączności, rozpoznania. Na zaproszenie strony brytyjskiej podlascy Terytorialsi uczestniczyli w ćwiczeniu pk. "Masurian Lightning" oraz w zajęciach obejmujących zapoznawanie się z taktykę działań pododdziałów lekkiej piechoty.

W uroczystości wzięli udział dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, attaché obrony Wielkiej Brytanii w Polsce, dowódca jednostki rozpoczynającej zmianę w Polsce - Royal Yeomanry oraz starsi podoficerowie dowództw.

Reklama

Medal wręczył dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Sławomir Kocanowski. "Bardzo mi miło (...), w imieniu ministra obrony narodowej wręczyć medal majorowi Dodingtonowi. Luke, pracujemy już ze sobą kilka miesięcy. Zrealizowaliśmy wiele przedsięwzięć, za co jesteśmy Ci bardzo wdzięczni. Zarówno ty, jak i twoi żołnierze, wykazaliście się profesjonalizmem. Myślę, że to zostanie wykorzystane w przyszłości w budowaniu Wojsk Obrony Terytorialnej. Jako dowódca, cieszę się, że spotkałem takiego człowieka jak major Dodington w swojej karierze wojskowej" - powiedział płk Kocanowski.

"W imieniu Legion Troop, The Light Dragoons i Batalionowej Grupy Bojowej był to dla mnie ogromny zaszczyt pracować z WOT. Nawiązaliśmy przyjaźnie, które będą trwać do końca życia. Całe nasze wspólne szkolnie było niesamowite. Mam nadzieję kiedyś wrócić do Polski, aby dalej tu służyć" - podsumował mjr Luke Dodington.

Obecny na ceremonii attaché obrony Wielkiej Brytanii w Polsce płk Dominic Morgan podkreślił donośność tej uroczystości oraz przypomniał wydarzenia łączące Polskę i Wielką Brytanię: "Możecie być pewni, że dla brytyjskich sił współpraca z polskimi Siłami Zbrojnymi zawsze była honorem, przyjemnością i zaszczytem".

Reklama

Warto podkreślić, że współpraca pomiędzy żołnierzami przeniosła się także na inne obszary m.in. sport (w tym wspólne mecze piłki nożnej i rugby). Brytyjscy żołnierze uczestniczyli też 1 lipca br. w obchodach rocznicy rozpoczęcia Akcji "Burza" w Białymstoku.

Wśród obecnych na uroczystości był także dowódca nowej zmiany sił brytyjskich, które rozpoczęły w Polsce służbę. Większość personelu tej jednostki stanowią żołnierze niezawodowi, którzy - podobnie jak żołnierze WOT - łączą służbę wojskową z pracą i życiem cywilnym.

kpt. Łukasz WILCZEWSKI

Oficer Prasowy 1. Podlaskiej Brygady OT

2020-10-13 18:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończenie XXVIII Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymki Żołnierzy na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wojsko

BPJG

W ostatnim dniu XXVIII Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymki Żołnierzy na Jasną Górę, uczestniczący w niej pątnicy spotkali się na Przeprośnej Górce koło Częstochowy, gdzie w Sanktuarium św. Ojca Pio biskup polowy Józef Guzdek przewodniczył Mszy św. wieńczącej dziesięciodniowy marsz na Jasną Górę. W homilii podkreślał, że udział w pielgrzymce przyniesie owoce. – Obyście byli powodem zachwytu i zdumienia wielu! – zachęcał. W kończącej się dziś pielgrzymce wzięli udział goście zagraniczni z USA, Litwy, Słowacji, Niemiec i Chorwacji. Wczoraj dołączyli do nich reprezentanci Straży Granicznej.

Święta Górka Przeprośna k. Częstochowy zwana jest Górą Pojednania Narodów ze względu na pielgrzymujących tu wraz z kadrą dowódczą żołnierzy z różnych krajów członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego NATO. Znajduje się tu Sanktuarium św. Ojca Pio nazywane „polskim San Giovanni Rotondo”.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję