Reklama

Niedziela Lubelska

Parafie w czasie pandemii

Czas pandemii to szczególne wyzwanie dla duszpasterzy i wiernych do troski o wspólnotę.

Justyna Orłowska

Wierni częściej przyjmują Komunię św. na rękę

Wierni częściej przyjmują Komunię św. na rękę

Informujemy z przykrością, że u księdza wikariusza naszej parafii stwierdzono pozytywny wynik na obecność koronawirusa. Pozostali księża przebywają na kwarantannie zaleconej przez sanepid i czują się dobrze. W związku z tym mogą wystąpić drobne utrudnienia w funkcjonowaniu parafii, dlatego prosimy o wyrozumiałość. Tego typu ogłoszenia to nowość w parafiach.

Szybka informacja

Reklama

Pandemia postawiła w nowej sytuacji całe życie społeczne, przyniosła także nowe wyzwania dla organizacji życia religijnego we wspólnotach parafialnych. Ponieważ na tym poziomie informacje roznoszą się tzw. pocztą pantoflową, księża proboszczowie w parafiach, gdzie występują podejrzenia o zakażenie, zdecydowali się na szybką i jawną informację.

Tak było niedawno w parafii św. Stanisława w Lublinie czy parafii Podwyższenia Krzyża w Niedrzwicy Dużej. Komunikaty mają charakter rzeczowy i informacyjny, pojawiają się na stronach internetowych i zapobiegają panice. Duszpasterzy przebywających na kwarantannie zastępują inni księża, nie dochodzi do zawieszania nabożeństw. Wierni odnoszą się ze zrozumieniem do nowych sytuacji, a zagrożenia mobilizują do solidarności i modlitwy. Do modlitwy różańcowej włączane są intencje za chorych, przebywających na kwarantannie i za służbę zdrowia.

Zmiany w kościołach

Reklama

W kościołach podczas liturgii niemal wszyscy uczestnicy używają maseczek. Ten rygor jest przestrzegany bardziej niż w innych miejscach publicznych, np. galeriach czy supermarketach. Sami parafianie dbają o to, żeby nie powtórzyła się sytuacja z początku pandemii, kiedy w nabożeństwach mogło brać udział maksymalnie pięć osób. Życzliwe zachęty do zachowywania odległości pomiędzy wiernymi sprawiają, że nie ma tłoku. Wzrosła liczba osób przyjmujących Komunię św. na rękę, np. w parafii Chrystusa Odkupiciela w Chełmie sakrament w ten sposób udzielany jest w osobnym miejscu.

Parafie szybko znalazły sposób na zmniejszenie możliwości zakażenia przy okazji uroczystości pierwszokomunijnych. Przeniesiono je z okresu wiosennego na następne miesiące, niekiedy odbywają się w małych grupach lub nawet indywidualnie. Okazuje się, że wrzesień jest także dobrym czasem dla Pierwszych Komunii Świętych, tak na przykład było w przypadku dzieci ze szkoły sióstr Urszulanek w parafii Nawrócenia św. Pawła w Lublinie. Zmiana formuły została dobrze przyjęta przez rodziców, którzy podkreślają, że mniejsze grupy wpływają na bardziej skupione i duchowe przeżywanie spotkania z Chrystusem.

Lepszy świat

Władze kościelne wychodzą naprzeciw potrzebom wiernych w czasie pandemii. Metropolita Lubelski abp Stanisław Budzik wydał w lipcu dekret o udzieleniu dyspensy od obowiązku zachowania charakteru pokutnego oraz od przepisów o wstrzemięźliwości dla par zawierających sakrament małżeństwa i urządzających wesela w piątki. W związku z koniecznością przekładania terminów ślubów taka możliwość ułatwia zorganizowanie uroczystości. Zezwolenie obowiązuje do końca czerwca przyszłego roku. Nie wiadomo jak będzie przeprowadzana tradycyjna kolęda. W diecezji katowickiej zrezygnowano z wizyt duszpasterskich w domach wiernych, księża będą odprawiać Msze św. w intencji mieszkańców poszczególnych ulic i przyjmować indywidualne zaproszenia od rodzin.

Kościół przechodził w swojej historii przez wiele trudnych doświadczeń. Ograniczenia w kulcie narzucane były w czasach okupacji i komunistycznych restrykcji. Czas pandemii to szczególne wyzwanie dla duszpasterzy i wiernych do troski o swoje wspólnoty. Papież Franciszek przekonuje, że „z pandemii wyjdziemy lepszymi, jeśli będziemy służyć wspólnemu dobru”.

2020-10-15 06:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chorzy na COVID-19 w domach zmierzą saturację i tętno, przekażą dane, pomiary będą monitorowane

2020-11-30 14:43

[ TEMATY ]

opieka

Adobe.Stock.pl

Pełnoletni pacjenci z COVID-19, którzy nie wymagają hospitalizacji, mają mieć monitorowany stan zdrowia w domach. Chorzy zmierzą saturację i tętno, przekażą dane za pomocą aplikacji, a pomiary będą weryfikowane przez konsultantów i lekarzy.

Program Domowej Opieki Medycznej (DOM) - jak argumentuje Ministerstwo Zdrowia - ma umożliwić szybkie wykrycie pacjentów, którzy są w izolacji domowej, a ze względu na pogorszenie stanu powinni trafić na leczenie szpitalne. Do zdalnego monitoringu stanu zdrowia potrzebny jest pulsoksymetr i system PulsoCare.

Pulsoksymetr to niewielki urządzenie, nakładane na palec wskazujący. Pomiar jest prosty i bezinwazyjny. Pulsoksymetr mierzy m.in. saturację, czyli nasycenie krwi tlenem. U osób zdrowych prawidłowa saturacja wynosi ok. 95-100 proc.

Wykonując pomiar, należy pamiętać, by robić go w pozycji siedzącej, po kilku minutach odpoczynku. Przed pomiarem należy umyć ręce i dokładnie je wysuszyć. Korzystając z pulsoksymetru nie można mieć pomalowanych paznokci. Na nieprawidłowy pomiar może wpływać m.in. ruch palca podczas pomiaru oraz zbyt długie paznokcie.

Chorzy otrzymają pulsoksymetry za pośrednictwem Poczty Polskiej, a w paczce znajdą instrukcję obsługi i ulotkę na temat programu DOM.

Po zalogowaniu się mogą prowadzić badanie z użyciem pulsoksymetru. Aplikacja – jak zapewnia MZ - w prosty i intuicyjny sposób prowadzi przez cały proces, na który składa się badanie pulsoksymetrem i wywiad medyczny w postaci ankiety.

Badania powtarza się co kilka godzin zgodnie z zaleceniami, a wyniki wpisuje w systemie PulsoCare. Wszystkie wyniki badań są przesyłane do centralnej bazy danych i – jak zapewnia resort - na bieżąco monitorowane przez Centrum Kontaktu. Konsultanci i lekarze weryfikują wyniki pomiarów. W sytuacji niepokojącej pacjenci są kierowani na teleporadę. W razie konieczności wzywane jest pogotowie ratunkowe.

Do programu automatycznie włączani są pacjenci, którzy kończyli 55 lat. Pełnoletni chorzy do 55. roku życia mogą dołączyć wypełniając formularz na stronie resortu lub zostać zakwalifikowani przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mhr/

CZYTAJ DALEJ

Challenge eucharystyczny - 20 minut dla Pana

2020-11-30 18:29

Bożena Sztajner/Niedziela

Challenge eucharystyczny to 20 minut indywidualnej adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. To być może spełnienie marzeń dla wielu osób pragnących doświadczyć niezwykłej bliskości z Chrystusem w relacji jeden na jeden.

„Ta propozycja jest dla nas wszystkich. To 20 minut tylko dla Ciebie przed Jezusem eucharystycznym, w najbliższy piątek 4 grudnia. Zaczynamy o 19, potem każdy ma dla siebie 20 minut modlitwy. Możesz oczywiście modlić się dłużej, ale potrzeba tylko 20 minut. Adoracja będzie trwała tak długo, jak długo będą chętne osoby” - piszą organizatorzy.

Zapisy przyjmowane są pod adresem e-mail: zlocienparafia@gmail.com.

Adres:

Parafia pw. bł. Jerzego Popiełuszki

ul. Agatowa 39, Kraków

„Prosty przepis, a owoce mogą być wielkie. Nie musisz nic mówić, trzeba tylko być. To jest Twoje 20 minut dla Pana! Ze względu na sytuację epidemiczną między godziną 23 a północą zaplanowaliśmy także transmisję na FB i YouTube" - dodają organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję