Reklama

Eksportowa grupa

Mariusz Rzymek
Edycja bielsko-żywiecka 32/2011

Zespół „Magnificat”, działający przy parafii Trójcy Przenajświętszej w Wilamowicach, zagra koncert na Światowych Dniach Młodzieży, które odbędą się między 16 a 18 sierpnia w stolicy Hiszpanii, Madrycie

Żeby zagrać przed uczestnikami ŚDM, zespół „Magnificat” musiał przejść przez sito eliminacyjne, które wymyślili hiszpańscy organizatorzy tego przedsięwzięcia. O wszystkim decydował formularz zgłoszeniowy oraz płyta z utworami, które nadsyłali zainteresowani pojawieniem się na ŚDM wykonawcy. Dla zespołu „Magnificat” wszystko stało się w pełni jasne wraz z początkiem lipca br. Wtedy to został podpisany przez obie strony kontrakt, który muzykom z Wilamowic zapewniał udział w koncercie i gwarantował im przeszło godzinny występ przed uczestnikami ŚDM w Madrycie.
- Specjalnie na okoliczność koncertu w Madrycie przetłumaczyliśmy kilka naszych utworów na język angielski. Pojawią się one obok innych, prezentowanych w języku polskim. W sumie, mając do dyspozycji 1,15 godz. zdążymy zagrać jakieś 12 do 14 piosenek. W większości jest to materiał, który znajdzie się na naszej nowej płycie - mówi gitarzystka, Ewa Zemanek.
Aby wyjechać do Madrytu i dać tam koncert na ŚDM, zespół z Wilamowic musiał uzbierać fundusze na podróż. Środki na ten cel pozyskał dzięki pomocy duchowego opiekuna grupy, ks. Andrzeja Zawady oraz dzięki występom w różnych częściach kraju. Na przestrzeni ostatnich 2 miesięcy, muzyków z „Magnificat” zobaczyła i wysłuchała festiwalowa oraz pielgrzymkowa publiczność m.in. w Białymstoku, Malborku, Różanymstoku, czy w Świnoujściu.
- Wyjazd do Madrytu okazał się być niezwykle kosztownym przedsięwzięciem, którego bez pomocy ks. Andrzeja i bez funduszy pozyskanych dzięki zagranym koncertom nie bylibyśmy w stanie zrealizować. Na razie więc, mimo iż myśleliśmy o nowej płycie, będziemy musieli jeszcze trochę na nią poczekać. Oczywiście sytuacja może ulec zmianie, jeżeli tylko pojawią się na horyzoncie jakieś nowe środki finansowe - mówi E. Zemanek.
„Magnificat”, jak podkreśla ks. A. Zawada, to grupa, na którą warto zwrócić uwagę nie tylko z powodu muzycznego warsztatu i jakości stworzonych kompozycji, ale też ze względu na bliski związek z Kościołem.
- Muzycy, którzy tworzą ten zespół, swoim życiem dają świadectwo wiary. Są abstynentami, widać ich na pierwszych piątkach miesiąca, a jak trzeba to muzycznie ubogacają wydarzenia, jakie odbywają się w naszej parafii - stwierdza z uznaniem ks. A. Zawada.
Co zaś się tyczy profesjonalizmu członków grupy, to wystarczy wspomnieć, że wokalistka Ewelina Rivillo wzięła udział wraz z teamem braci Golców w telewizyjnym programie rozrywkowym „Bitwa na głosy”, zaś Szczepan Cieślak to organista znany z grania w jednej z bielskich parafii oraz laureat tegorocznego przeglądu muzycznego w Warszawie.
- Z początku patrzyłem na próby muzyków z „Magnificat”, jakie odbywały się na probostwie, z przymrużeniem oka. Oni wtedy zaczynali i wydawało się im, że od razu będą mistrzami. Tymczasem pierwszy ich występ na festiwalu „Psallite Deo” w Kętach był dla nich niczym zimny prysznic. Wrócili z niego na tarczy, ale się nie załamali. W końcu przez upór i ciężką pracę doszli do perfekcji. Teraz można powiedzieć, że stali się wspaniałym zespołem - podsumowuje dokonania grupy „Magnificat” ks. Michał Boguta, proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Wilamowicach.

Kard. Becciu: nowa błogosławiona wskazuje na niebo

2019-06-15 17:40

vaticannews.va / Pozzomaggiore (KAI)

Nowa błogosławiona pokazuje współczesnym kobietom, że prawdziwą świętość można wykuć w codziennym, nawet bardzo skromnym życiu. Wystarczy jednie zaufać Bogu. Kard. Angelo Becciu przypomniał o tym w czasie beatyfikacji świeckiej mistyczki i stygmatyczki Jadwigi Carboni. Liturgia beatyfikacyjna odbyła się w jej rodzinnym miasteczku Pozzomaggiore na Sardynii.


Edvige Carboni

Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych podkreślił, że życie nowej błogosławionej cechowało nieograniczone miłosierdzie, wielka pokora oraz nieustanna modlitwa. Zauważył, że jej świętość nie polega na tym, iż Jezus przemówił do niej z krzyża czy że miała stygmaty. „Swym życiem pokazała, że najważniejsze dla niej było podążanie za wolą Bożą, a nie swymi nawet najbardziej świętymi pragnieniami. Ona nie mówiła wiele, tylko po prostu żyła Ewangelią, oddaniem dla innych i intensywną relacją z Bogiem” – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Becciu.

„Wielkość tej kobiety polega na tym, że zrozumiała, iż to co się liczy to nie piękne czy nawet święte pragnienia, ale odkrycie i przyjęcie woli Bożej. Bo świętość nie jest podążaniem za najświętszymi nawet pragnieniami, tylko polega na odkryciu woli Boga wobec nas i pójściem za nią, jak Maryja – mówi papieskiej rozgłośni kard. Becciu. – Ona całe życie pełniła najbardziej pokorne posługi, to było odbiciem jej całkowitego oddania Bogu i ludziom. Pomagała chorym, odwiedzała potrzebujących, niosła wsparcie materialne ubogim. Nie była w stanie usiedzieć bezczynnie, czuła w sobie impuls Ducha Świętego popychający ją do służby innym. Ofiarowała też swe życie za nawrócenie Rosji. Często mawiała, że naszym celem powinno być niebo. To ważne przypomnienie w dzisiejszym świecie, gdzie nawet w kazaniach uciekamy od mówienia o raju. Ona uczy, że nasze życie musi być ukierunkowane na zdobycie nieba”.

Bł. Jadwiga Carboni żyła w latach 1880-1952. Jako pięciolatka oddała swe życie Bogu. Marzyła o byciu zakonnicą, ale choroba matki, którą się opiekowała pokrzyżowała jej plany. Odczytała w tym nowy plan Boga na swoje życie i z pokorą służyła rodzinie angażując się przy tym mocno w życie Kościoła. Zasłynęła jako mistyczka, doświadczała bilokacji (jednoczesnego przebywania w dwóch różnych miejscach) i ekstaz połączonych z unoszeniem się w powietrzu. Pozostała przy tym skromną, cichą kobietą, pomagającą chorym i ubogim, a zarazem osobą o głębokiej i prostej wierze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Mali szachiści rywalizowali w auli „Niedzieli”

2019-06-15 20:42

Renata Olczyk, wiceprezes DIAK

W sobotę 15 czerwca w godzinach popołudniowych w auli „Niedzieli” zakończył się II Turniej o Puchar Szkoły Szachowej Edyty Szromby. Organizatorami zawodów była Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej, „Niedziela” oraz stawiająca na rozwój dziecka poprzez zabawę krakowska Szkoła Szachowa Edyty Szromby.

Renata Olczyk

Przybyłych do „Niedzieli” wraz z rodzinami uczestników turnieju przywitał prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, dr Artur Dąbrowski. W swoim wystąpieniu prezes DIAK, dziękując podmiotom odpowiedzialnym za organizację zawodów powiedział: „Wielu słynnych ludzi grywało w swoim życiu w szachy. Poprzez wytrwałość, trud, waleczność i taktykę, nauczyli się być dobrymi, mądrymi i przewidującymi ludźmi. Dawno temu Arystoteles mawiał do współczesnych sobie ludzi: „graj w szachy, a podniosą cię na duchu”. W dzisiejszych zawodach podnoszą was na duchu wasi rodzice i dziadkowie, którym podobnie jak i wam, należą się wielkie brawa.

Zobacz zdjęcia: Mali szachiści rywalizowali w auli „Niedzieli”

W rozgrywkach szachowych uczestniczyło dwudziestu sześciu zawodników w przedziale wiekowym 6-7 lat. Młodzi szachiści grali systemem szwajcarskim. Po sześciu niezwykle zaciętych rundach wyłoniono zwycięzcę turnieju. Pierwsze miejsce przypadło w udziale Marcinowi Szczepanikowi, który w tegorocznym Szachowym Pucharze Polski, zdobył wysokie, szóste miejsce. Na miejscu drugim uplasował się Tomasz Łukasik. Miejsce trzecie zajął Marcel Górski. W turnieju wyróżniono również najlepszą zawodniczkę. Wśród dziewcząt najlepiej spisała się Antonina Mucha.

Na koniec zawodów nagrodzono zwycięzców pucharami, pamiątkowymi medalami oraz nagrodami rzeczowymi. Organizatorzy dziękują Państwu Krzysztofowi i Edycie Szromba, Redakcji „Niedzieli”, zarządowi Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, wspierającym szachowe działania trenerom: Wiesławowi Goliszkowi i Adamowi Adamowi Pfrangerowi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem