Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do młodzieży: wiara jest życiem

[ TEMATY ]

krzyż

abp Wacław Depo

Ks. Mariusz Frukacz

„By ten kościół siłą ducha promieniował na Częstochowę i wszystkich, którzy do tego miejsca przybywają”- mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który wieczorem 14 września przewodniczył Mszy św. odpustowej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie. Uroczystości były połączone z udzieleniem sakramentu bierzmowania młodzieży z tej parafii. „Z tego miejsca wchodzimy na Jasną Górę. To jest nasza siła i nasza mądrość”- mówił abp Depo.

Uroczystości rozpoczęły się przeniesieniem w procesji relikwii Krzyża Świętego z kościoła pw. Pana Jezusa Konającego. Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali: ks. prał. Andrzej Sobota - proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie i ka. Mariusz Trojanowski - kapelan i sekretarz metropolity częstochowskiego. W uroczystościach wzięli udział kapłani na czele z ks. prał. Andrzejem Filipeckim - dziekanem dekanatu Podwyższenia Krzyża Świętego, ks. prał. Andrzejem Przybylskim - rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich m. in. Bractwa Męki Pańskiej, Rycerzy Kolumba, Akcji Katolickiej, osoby życia konsekrowanego i duża rzesza wiernych.

W homilii abp Depo, zwracając się do młodzieży, przypomniał o konieczności dawania świadectwa Chrystusowi i Prawdzie. - Musicie być świadkami Tego, któremu uwierzyliście. Dzisiaj wobec tajemnicy relikwii Krzyża Świętego stajecie się szczególnie zobowiązującymi świadkami. Ludzie młodzi nie przyjmują tego sakramentu jako swoistego „wyjścia” z Kościoła, a tak niektórzy dziennikarsko czy antyewangelicznie określają ten sakrament - mówił abp Depo.

„Trzeba, abyście byli nie tylko poznającymi prawdę, ale byście byli świadkami tej prawdy”- kontynuował abp Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „z tajemnicy krzyża wypływają sakramenty.” Arcybiskup zauważył, że „można być turystą w kościele, obserwatorem piękna, dzieł sztuki i obrzędów”. - Ale czy te obrzędy są życiem, to zależy od nas. Zależy to od tego, czy my uwierzymy, że na ołtarzu jest Ciało i Krew Chrystusa - podkreślił metropolita częstochowski.

Reklama

„Bardzo ważna w przestrzeni wiary jest współpraca i zmaganie”- dodał metropolita częstochowski.

Abp Depo, zwracając się do bierzmowanych, przypomniał, że „Jezus dał nam Ducha Świętego, byśmy mówili o Nim nie tylko słowami, ale naszym życiem, aby ktoś patrząc na nas powiedział: Tak może żyć człowiek który naprawdę wierzy, dla którego wiara jest nie tylko zespołem informacji ale życiem”.

- Niech więc Maryja, która jest najbliżej tajemnicy Syna Bożego, Odkupiciela prowadzi nas w głąb Jego tajemnicy miłości potężniejszej od zła i śmierci - zakończył.

Młodzież otrzymała z rąk abp Depo krzyż oraz Katechizm Kościoła Katolickiego.

„Żyjemy w bardzo trudnych czasach. Musimy trwać wiernie przy krzyżu Chrystusa”- mówił na zakończenie uroczystości ks. prał. Andrzej Sobota.

Na zakończenie uroczystości wierni ucałowali relikwie Krzyża Świętego.

2013-09-15 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Turnus, który łączy pokolenia

W Poniku koła Janowa tradycyjnie już odpoczywają dzieci z naszej archidiecezji na koloniach zorganizowanych przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Uczestników ostatniego turnusu 27 sierpnia odwiedził abp Wacław Depo.

– Ufam, że ten czas tutaj spędzony będzie czasem wielkich łask i błogosławieństwa na nowy rok szkolny – mówił ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej 27 sierpnia w Ośrodku Wypoczynkowym Caritas Archidiecezji Częstochowskiej w Poniku.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Sejm za zamrożeniem cen gazu w 2023 r.

2022-12-01 22:05

PAP/Radek Pietruszka

Sejm w czwartek uchwalił ustawę, której celem jest zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Jego cena maksymalna wyniesie 200,17 zł za MWh.

Za uchwaleniem ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu głosowało 424 posłów, nikt nie był przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję