Reklama

Niedziela Lubelska

Wierny sługa. Śp. ks. Franciszek Haładyj

Długie życie śp. ks. Franciszka Haładyja, wypełnione gorliwą służbą, zakończyło się 27 października.

Archiwum

Syn krasnostawskiej ziemi, po 95 latach ziemskiej wędrówki powrócił w rodzinne strony, by spocząć obok swoich rodziców i bliskich. 29 października w parafii św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie, a następnie na cmentarzu, żegnali go krewni i kapłani z bp. Mieczysławem Cisło.

- Ubywa kapłanów z pokolenia niezłomnych, którzy wyrwali w wierności. Oni nauczyli nas, że trzeba przylgnąć do Chrystusa, w Jego losie widzieć swój los. Tylko Chrystus jest zwycięzcą, Panem życia i śmierci - powiedział podczas żałobnej liturgii ksiądz biskup. - Zakończyło się ziemskie życie ks. Franciszka Haładyja. Dziękujemy mu za lata gorliwej służby, za głoszone słowo Boże, za sprawowane sakramenty; za to, że był wiernym świadkiem Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. W duchu nadziei, że po drugiej stronie życia przyjął go Bóg, który obdarzył go życiem i powołaniem do kapłaństwa, składamy na ołtarzu Chrystusa całe życie zmarłego. Wierzymy, Bóg oczyścił go z win i dopuścił do społeczności świętych; że usłyszał już ewangeliczne słowa: sługo dobry i wierny, wejdź do domu swego pana - powiedział bp Cisło.

Reklama

Za głosem powołania

Ks. Franciszek Haładyj urodził się w styczniu 1925 r. w Rudce. Otrzymał imię na cześć patrona rodzinnej parafii, św. Franciszka Ksawerego. Jak on niósł Ewangelię bliźnim, mieszkańcom ziemi lubelskiej od Puław po Hrubieszów. Po latach nauki w krasnostawskim liceum, w 1948 r. odpowiedział na głos powołania i zgłosił się do seminarium duchownego w Lublinie. Jego katecheta z lat szkolnych zaświadczył wówczas, że „Franciszek wyróżnia się pracowitością, sumiennością, prawością charakteru, szczerością, czystością obyczajów, głęboką wiarą i pobożnością”. Tego wszystkiego nauczył się w rodzinie, która wierna Bogu i ojczyźnie była zawsze przywiązana do Kościoła i szczególną miłością darzyła Matkę Najświętszą.

Po otrzymaniu święceń kapłańskich w 1953 r. ks. Franciszek został skierowany do pracy w sanktuarium Matki Bożej w Krasnobrodzie. Tam po raz pierwszy spotkał go 9-letni Mieczysław Cisło. - Młody wikary przyszedł do mojego domu rodzinnego z wizytą duszpasterską. Nałożył mi wówczas na ramiona stułę kapłańską - wspominał ksiądz biskup. Zapamiętał młodego kapłana jako pracowitego i pogodnego człowieka, który nie przeszedł obojętnie obok bliźnich. Wierni darzyli go szacunkiem i sympatią.

Reklama

Dla Boga i ojczyzny

Kapłańska droga prowadziła ks. Franciszka przez liczne parafie, m.in. w Lublinie, Kraśniku, Puławach i Milejowie, gdzie jako proboszcz zbudował plebanię. W 1978 r. został proboszczem parafii św. Jana Nepomucena w Fajsławicach i w tej wspólnocie pozostał aż do emerytury w 1998 r. Dwie dekady gorliwej pracy przyniosły mu wdzięczność wiernych i uznanie biskupów. Wśród uczestników pogrzebu śp. ks. Haładyja obecny był ks. Tomasz Musiej, który jako mały chłopiec przyjął z rąk proboszcza sakrament chrztu świętego. Jak to zostało podkreślone, był to pierwszy chrzest w Fajsławicach, jakiego udzielił nowy proboszcz.

Gdy przyszła zasłużona emerytura, na ks. Franciszka spadły choroby, które z czasem rozwinęły się w śmiertelne dolegliwości. Cierpienie, przeżywane w łączności z Chrystusem, pozwoliło mu dojrzeć do spotkania z Bogiem twarzą w twarz. W jesieni życia, u progu wieczności, napisał: - „Nadszedł czas, by stanąć przed Bogiem, podziękować za dar życia i łaskę powołania do kapłaństwa. Zawierzam życie i wieczność Chrystusowi Królowi i Matce Bożej. Dziękuję za rodziców, za trud wychowania mnie dla Kościoła i narodu. Oświadczam, że dobro ojczyzny i świętość Kościoła były dla mnie zawsze wartościami nadrzędnymi. Tym wartościom służyłem, oddając to, co najdroższe w moim życiu”.

2020-11-16 10:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adwokaci w obronie św. Jana Pawła II

2021-01-14 11:42

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Arturo Mari, Adam Bujak/Biały Kruk

72 adwokatów podpisało list w obronie św. Jana Pawła II.

Publikujemy treść listu:

CZYTAJ DALEJ

W poniedziałek rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

2021-01-16 09:22

[ TEMATY ]

ekumenizm

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Adobe.Stock

Pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc“ zaczerpniętym z Ewangelii św. Jana, od poniedziałku 18 stycznia obchodzony będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Choć w wymiarze ograniczonym z powodu pandemii, także w tym roku wierni różnych wyznań spotkają się na ekumenicznych nabożeństwach i wysłuchają homilii przedstawicieli innych Kościołów.

Ze względów sanitarnych odbędzie się mniej nabożeństw ale będą one organizowane w większych kościołach, tak, żeby mogło w nich uczestniczyć więcej osób – powiedział KAI Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady ds. Ekumenizmu KEP. „Niektóre wydarzenia będą transmitowane online, a poza tym każdy z nas może też modlić się indywidualnie” - zachęca duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Przed 30 laty św. Jan Paweł II wskrzesił łacińską hierarchię katolicką na Ukrainie

2021-01-16 18:59

[ TEMATY ]

Ukraina

św. Jan Paweł II

©Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Odrodzenie się Kościoła katolickiego na Ukrainie było wielką zasługą przede wszystkim św. Jana Pawła II, ale także miejscowych wiernych i tych nielicznych księży, którzy pozostali na dawnych Kresach Rzeczypospolitej. To oni, mimo skrajnie trudnych warunków i wieloletnich prześladowań, potrafili przechować wiarę i tradycje katolickie i – co nie mniej ważne – również narodowe.

Mówili o tym uczestnicy sesji naukowej w trybie zdalnym "Triginta anni" (Trzydzieści lat), zorganizowanej 16 stycznia przez Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II z okazji przypadającej w tym dniu 30. rocznicy wskrzeszenia hierarchii katolickiej na Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję