Reklama

Puławy

Wpatrzeni w Świętą Rodzinę

Niedziela lubelska 5/2012

Uroczystość Świętej Rodziny w puławskiej parafii dedykowanej Rodzinie z Nazaretu co roku przeżywana jest jako wyjątkowe święto wszystkich małżeństw. Podobnie było 30 grudnia 2011 r., gdy Mszy św. odpustowej przewodniczył abp Stanisław Budzik. Metropolita modlił się w intencji wszystkich rodzin parafii, prosząc, by „Święta Rodzina napełniała pokojem serca i domy” oraz by była wzorem w budowaniu wspólnoty rodziny jako domowego Kościoła.
Podczas wszystkich Mszy św. sprawowanych w tym dniu małżonkowie mieli możliwość odnowienia przysięgi małżeńskiej. - Małżeństwo jest jedynym sakramentem w Kościele rzymskokatolickim, który tak mocno dotyczy relacji między dwojgiem ludzi: mężczyzną i kobietą. Sakrament małżeństwa jest darem Boga, który daje małżonkom siłę do tworzenia wspólnoty małżeńskiej. Musi być jednak odnawiany i przypominany dla dobra samych małżonków, a także jakości i trwałości małżeństwa. Nie przesyci się, podobnie jak nigdy nie będzie przesytu w sprawowaniu Eucharystii - mówił proboszcz z puławskiej „Niwki” ks. Henryk Olech. - Współpracując z Jezusem Chrystusem w każdej sytuacji, nawet po ludzku patrząc beznadziejnej, możliwe jest odrodzenie małżeństwa. Dlatego zachęcaliśmy wszystkie małżeństwa z naszej parafii do udziału w odpustowych Mszach św., modlitwy i odnowienia przysięgi małżeńskiej - dodaje. Z zaproszenia skorzystało wiele małżeństw, które na nowo przeżywały treść przysięgi małżeńskiej. Eucharystycznemu spotkaniu towarzyszyła radość obecnych z rodzicami dzieci, a nawet skrycie ocierane łzy. - Przez wstawiennictwo Świętej Rodziny prosimy o przymnożenie wiary, aby każdy z nas mógł odpowiedzieć Jezusowi jak św. Piotr: Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham - mówili przedstawiciele rodzin.
W homilii abp Stanisław Budzik ukazał Świętą Rodzinę z Nazaretu jako wzór dla wszystkich rodzin. Zwrócił uwagę, że chociaż w Świętej Rodzinie przyszedł na świat Syn Boży, to jednak życie rodziny z Nazaretu nie było „romantyczną idyllą”. - Obraz zapisany na kartach Ewangelii jest pasmem bolesnych i dramatycznych wydarzeń: od zaskoczenia Zwiastowania, przez ubóstwo nocy betlejemskiej, ucieczkę, wędrówkę przez pustynię i niezrozumienie aż po krzyż. Co było siłą Świętej Rodziny, że potrafiła przetrwać? W czym możemy naśladować ją my, ludzie XXI wieku? - pytał Pasterz. Odpowiadając na postawione pytania, podkreślił, że „tą siłą był Jezus; Bóg który stał się człowiekiem”. - Dlatego tak ważne jest, by Chrystusa postawić w centrum spraw, otoczyć Go miłością, żyć w Jego bliskości i obecności, uznać za Pana, Nauczyciela i Przewodnika - mówił Metropolita. - To sprawdzona recepta na udane życie małżeńskie i rodzinne - zapewniał. Mówiąc o Świętej Rodzinie, Pasterz podkreślał, że „Jezus, Maryja i Józef stanowili wspólnotę ludzi posłusznych woli Ojca, otwartych na natchnienia Ducha Świętego”. - Najlepszą szkołą wiary, nadziei i miłości jest rodzina. Ci, którzy naśladują Świętą Rodzinę mogą stawać się szkołą i domem komunii - mówił ks. Arcybiskup. Metropolita przywołał też nauczanie bł. Jana Pawła II nt. rodziny, apelując za wielkim Papieżem o jak najlepsze realizowanie „najważniejszego i najpiękniejszego zadania rodziny, jakim jest przekazywanie życia i stwarzanie warunków do jego duchowego i materialnego rozwoju”. - Nasza ojczyzna znajduje się na jednym z ostatnich miejsc w Europie pod względem wskaźnika urodzin. Narzekamy na brak polityki rodzinnej, trudną sytuację materialną, ale statystyki wskazują też, że wraz z dobrobytem zmniejsza się otwartość na przyjęcie nowego życia - mówił ks. Arcybiskup.
Rodzinom zgromadzonym na odpustowej uroczystości abp Stanisław Budzik życzył, by „każde spotkanie ze Świętą Rodziną pomogło uwierzyć w siebie, w swoje piękno i niezastąpione powołanie; pozwoliło przezwyciężyć duchowe i materialne trudności, umacniało w jedności, otwierało na życie i na bogactwo łask”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeba chłopa, żeby nie pił

Łatwo jest wpaść w nałóg alkoholowy. Wyjście z niego wymaga poświęcenia nie tylko osoby chorej, ale także najbliższych. Abstynencja pomaga odzyskać człowieczeństwo. O problemach związanych z alkoholem i życiu bez niego rozmawiamy z ks. Aleksandrem Radeckim.

Ks. Łukasz Romańczuk: Rozpoczynamy sierpień. Dlaczego Kościół troszczy się i zachęca w tym miesiącu do abstynencji od alkoholu?

Ks. Aleksander Radecki: Alkoholizm niszczy całe społeczeństwo. Zachęta daje zawsze nadzieję na pokonanie tej fali. Pamiętam, a było to bardzo dawno, na Dworcu PKP we Wrocławiu, był taki baner: „Przez abstynencję wielu, do trzeźwości całego narodu”. Potem ten baner niestety zniknął, ale znacznie później dowiedziałem się, że była to koncepcja ks. Franciszka Blachnickiego, którego słuchałem na własne uszy i on w 1980 r. przekonał mnie osobiście do tego, aby zdeklarować taką wolę podjęcia abstynencji ze względu na tych, którym pić absolutnie nie wolno. Podejmując próbę uświadomienia sobie, dlaczego ludzie mają jakieś opory przed abstynencją, odkryłem takie punkty: Pierwszy – to uzależnienie. Człowiek nie jest w stanie odmówić sobie wypicia alkoholu, a także nie jest w stanie się przyznać do tej słabości. Drugi – to strach przed opinią otoczenia (Co powiedzą, gdy nie wypiję?). Przeczytałem kiedyś takie zdanie: „Wszyscy wiedzą, że alkoholizm jest chorobą, ale jak nie pijesz, to pytają, czy jesteś chory”. Pojawia się obawa samotności, odrzucenia i wzięcia za donosiciela. Kolejna rzecz – to potrzeba zagłuszenia sumienia ostrzegającego przed popełnieniem grzechu – na trzeźwo byśmy pewnych rzeczy nie zrobili. Pewnego razu przygotowując się do zastępstwa „Orzecha”, na wykładach dla rodziców narzeczonych na zakończenie przygotowania do małżeństwa otrzymałem plan spotkania. Był tam m.in. punkt: oczepiny. Nie wiedziałem, co to jest i obejrzałem dwa filmiki na YouTubie. Zachowania i zabawa były takie, że na trzeźwo nikt by tego nie zrobił. To pozwoliło mi też zrozumieć, dlaczego po takiej uroczystości mało kto przyjdzie do kościoła na Mszę św. w niedzielę, a do Komunii św. tym bardziej. W takich i podobnych sytuacjach, jak przymus towarzyski („ze mną nie wypijesz?”), osiemnastka, imieniny, awans zawodowy – alkohol służy do zmiękczenia i zagłuszenia sumienia.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski do sióstr nazaretanek: tylko miłość wszystko wyjaśnia

2021-07-31 17:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

nazaretanki

profesja zakonna

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Jak to jest, że trzy młode, ładne, zdrowe, sprytne i mające przed sobą masę perspektyw dziewczyny nagle to wszystko rzucają i idą w rzeczywistość, która zupełnie nie przystaje do pędu tego świata? Tylko miłość to wszystko wyjaśnia – mówił w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył 31 lipca uroczystościom złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez trzy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Swoje pierwsze śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożyły: s. Klara Krawczyk, s. Karmela Baryła i s. Izabela Ciuk.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: objęcie urzędu przez nowego prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa

2021-08-02 11:17

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Swoje obowiązki jako prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa objął dzisiaj pochodzący z Korei Południowej arcybiskup Lazarus You Heung-sik.

Emerytowany biskup Daejeon przybył do Rzymu w piątek, a na lotnisku Rzym-Fiumicino powitało go około 20 osób, w tym ambasador Korei przy Stolicy Apostolskiej Choo Kyu-ho oraz jego odpowiednik przy Kwirynale, Kwon Hee-seog.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję