Reklama

Jasna Góra

Bp Czaja na Jasnej Górze: kryzys małżeństwa wynika z kryzysu wiary

[ TEMATY ]

rodzina

Bożena Sztajner

- Kryzys małżeństwa wynika z kryzysu wiary – przypomniał na Jasnej Górze bp Andrzej Czaja. Ordynariusz opolski wygłosił kazanie uczestników 29. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodzin. Dwudniowe spotkanie przebiegało pod hasłem: „Polska odnawia małżeńskie śluby”.

W kazaniu bp Andrzej Czaja zauważył, że dziś zbyt dużo uwagi rodziny poświęcają zdobywaniu środków materialnych zapominając o tym, że dom buduje się przede wszystkim na wzajemnych relacjach i miłości. - Miarą bowiem domu nie jest dostatek, ale to, co się wydarza między ludźmi, między domownikami. Tymczasem dziś są wspaniałe budynki, płoty, domy i pokoje, a tak często brakuje ciepła i miłości – stwierdził bp Czaja. Biskup opolski zauważył, że „zatrzymujemy się dziś na poziomie brania i konsumowania, czyli na poziomie miłości erotycznej, biorącej. Brakuje zaś miłości darzącej, ofiarnej, dlatego jest wiele przedmiotowego traktowania współmałżonka, dzieci, rodziców. Brakuje serdecznego bycia ze sobą, dialogu, dobrej komunikacji, siadania za stołem. Deklaracji miłości jest wiele, niestety coraz rzadziej się ją okazuje”.

Kaznodzieja mówił o problemach dotykających współczesne rodziny. Wymienił m.in. bezrobocie, konieczność emigracji za pracą, życie w ubóstwie. „Potrzeba więcej miejsc pracy i lepszych świadczeń socjalnych dla rodziny, poczynając od świadczeń żłobkowo-przedszkolnych, aby było więcej poczucia bezpieczeństwa w naszych rodzinach, większe i lepsze byłyby możliwości rozwoju”, powiedział ordynariusz opolski. Dodał, że gdy rodzina czuje się bezpieczna i ma dobre warunki rozwoju, to od razu bardziej otwiera się na nowe życie. – To dlatego Polki w Wielkiej Brytanii rodzą nawet wiec dzieci niż Arabki – zauważył bp Czaja. Podkreślił, że choć od osób rządzących mamy prawo oczekiwać „odpowiedzialnej i zaangażowanej służby dla dobra i rozwoju rodziny, bez pustych deklaracji, bez prywaty i destrukcji, bez negatywnych emocji”, to jednak z naszej troski o Polskę musi wynikać współpraca z rządzącymi, przede wszystkim wsparanie ich modlitwą.

Reklama

Zdaniem nowego przewodniczącego Rady Episkopatu ds. Rodziny bp Jana Wątroby, w Polsce zbyt mało mówi się dziś o pięknie małżeństwa i „domowych kościołach”. - Ciągle diagnozujemy sytuację a z tej diagnozy wynika wiele niepokojących zjawisk i wydaje się, że to zło jest już bardzo wszechobecne, trzeba dziś tej pozytywnej narracji, czyli ukazania piękna życia małżeńskiego, heroizmu trwania, niekiedy rzeczywiście bohaterstwa dwojga osób – stwierdził bp Wątroba. Podkreślił, że dziś trzeba „pokazywać piękno rodzin zwłaszcza tych wielodzietnych, które są wielką radością i wielkim skarbem a nie nieszczęściem i obciążeniem, które trzeba w nadzwyczajny sposób wspierać”.

W czasie Mszy św. miało miejsce odnowienie przyrzeczeń małżeńskich a także złożenie przyrzeczeń przez nowych doradców życia rodzinnego. Zebrani dokonali również ponownego zawierzenia Maryi małżeństw i rodzin.

W pielgrzymce uczestniczyły delegacje rodzin ze wszystkich diecezji. W sumie na dzisiejszej Mszy św. zgromadziło się kilka tysięcy osób. Organizatorem tegorocznej pielgrzymki było Duszpasterstwo Rodzin diecezji opolskiej.

2013-09-23 07:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ocal dziecko w sobie

2020-05-26 18:00

Niedziela Ogólnopolska 22/2020, str. 50-51

[ TEMATY ]

rodzina

Adobe.Stock

Czy pytałeś kiedyś dziecko, co by zrobiło, gdyby kolega mu powiedział: „jesteś głupi”?

Wykrzyczałoby takiemu koledze, że sam jest głupi. A zastanawiałeś się, co by odpowiedziało, gdyby taki tekst usłyszało od nauczyciela? Może pomyślałoby to samo o nim. A co by zrobiło, gdyby tekst: „jesteś głupi”, usłyszało od rodzica? Uwierzyłoby...

CZYTAJ DALEJ

Komunia Święta i na rękę i do ust

2020-05-26 17:43

[ TEMATY ]

Msza św.

komunia święta

Bożena Sztajner/Niedziela

Przy okazji pandemii rozgorzał na nowo spór dotyczący sposobu przyjmowania Komunii Świętej. Jakie formy jej przyjmowania są dozwolone w Kościele Katolickim? Czy któraś z nich jest godniejsza? I czy kapłan ma prawo odmówić wiernemu udzielenia Ciała Pańskiego ze względu na preferowany przez niego sposób komunikowania? Na te i inne pytanie odpowiadał ksiądz Paweł Cieślik.

Liturgista przypomniał równocześnie historię przyjmowania Ciała i Krwi Pańskiej w liturgii rzymskiej - W starożytności komunikowano (przyjmowano Komunię Świętą) pod dwiema postaciami. Ciało Pańskie przyjmowano w taki sposób, że dłonie - osoba przystępująca do Komunii, miała złożyć, tak jakby na kształt krzyża, i właśnie na jedną z tych dłoni kapłan kładł konsekrowana hostię - Ciało Pańskie. Wierni je spożywali, a następnie udawali się obok do diakona, spożywając Krew Pańską z kielicha. Taka forma przyjmowania Komunii Świętej, istniała mniej więcej do IX wieku.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo odwołał dyspensę od obowiązku uczestnictwa w Mszach Świętych

2020-05-28 13:58

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

dyspensa

zarządzenie

B.M.Sztajner/Niedziela

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski w odpowiedzi na „Komunikat przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie dyspens od udziału w niedzielnych Mszach Świętych” z dnia 27 maja 2020 r. (zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), biorąc pod uwagę aktualne zarządzenia państwowe,od niedzieli 31 maja br. włącznie, odwołał ogólną dyspensę od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane, udzieloną dnia 24 marca 2020 r.

Równocześnie metropolita częstochowski udzielił zwolnienia od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane: osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji i wszystkim, którzy czują obawę przez zarażeniem.

Metropolita częstochowski zalecił, aby treść zarządzenia została ogłoszona wiernym w świątyniach, umieszczona na stronach internetowych parafii, na tablicach ogłoszeń, w biuletynach parafialnych i w mediach społecznościowych.

Pełny tekst zarządzenia TUTAJ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję