Reklama

Do Matki Bożej Gidelskiej (3)

W sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej znajduje się najmniejsza na świecie, ozdobiona papieskimi koronami, cudowna figurka Matki Bożej. W Polsce zwiemy ją Matką Bożą Gidelską, za granicą słynie jako "Uzdrowienie Chorych z Polski". Tytuł ten wiąże się z pewnym zwyczajem zachowanym w sanktuarium gidelskim. W pierwszą niedzielę maja przed Sumą wychodzi procesja z kaplicy Matki Bożej do ołtarza polowego. Wierni śpiewają litanię loretańską. Przy wezwaniu: "Uzdrowienie Chorych - módl się za nami" kapłan zanurza figurkę Matki Bożej Gidelskiej w przygotowanych naczyniach z winem.

W ciągu 460 lat istnienia sanktuarium gidelskiego kroniki klasztorne notują setki nadzwyczajnych wydarzeń, przypisywanych wstawiennictwu Matki Bożej. Dzieje Cudownej Statuetki to łańcuch łask, wyjednanych przez Maryję u Syna. Ogólnie możemy wyróżnić trzy epoki, jakby trzy rodzaje cudownych wydarzeń.

Pierwszy okres obejmuje czasy od wyorania z ziemi tej figurki do końca XVIII w. W tym czasie kroniki notują cuda fizyczne, zwłaszcza uzdrowienie chorych.

Drugi okres obejmuje wiek XIX. Matka Boża Gidelska jako " Niebieska Szafarka Łask" wyprasza cuda duchowo-moralne. Kroniki notują liczne podziękowania za doznane łaski, a wierni często zwracają się do Maryi, wzywając Ją jako Pocieszycielkę Strapionych.

Trzecia epoka - to nasze czasy - wiek XX. Matka Boża Gidelska nadal leczy dusze i ciała. Najnowsza historia łask notuje liczne nawrócenia. W obliczu Matki Bożej dokonuje się pojednanie z Bogiem i ludźmi, odnowa życia wewnętrznego, przemiana, której źródłem i ostateczną przyczyną może być tylko łaska Boża.

Sława Cudownej Statuetki słynie nie tylko w archidiecezji i w kraju, ale także za granicą. Nierzadko usłyszeć tu można modlitwy w obcych językach. I tak jest od wieków.

W centrum Gidel, tuż przy rynku, wznosi się potężny masyw bazyliki mniejszej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dzieje świątyni ściśle powiązane są z historią cudownej figury Matki Bożej Gidelskiej, która znajduje się w kaplicy z prawej strony.

W 1516 r. rolnik Jan Czeczek w miejscu, gdzie obecnie jest kaplica, orał swoje pole. I oto - jak mówi podanie - nagle zwierzęta zaprzężone do pługa klękają. Zdziwiony wieśniak w świeżo odrzuconej ziemi widzi mały (wielkości 9 cm) kamienny posążek Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem! Bierze go do domu i ukrywa w skrzyni. Żona rolnika otworzyła skrzynię i widząc figurkę, powiadomiła o niej proboszcza z Gidel. W uroczystej procesji kapłan przenosi posążek do kościoła parafialnego i chowa go w tabernakulum obok Najświętszego Sakramentu. Po pewnym czasie w miejscu wyorania posążka poświęcono krzyż z wydrążoną wnęką, w której ustawiono figurkę.

Mijają lata. Jest rok 1615. Właścicielką Gidel jest Anna z Rosocic Dąbrówka, wdowa po kasztelanie wieluńskim. Chcąc uczcić Najświętszą Dziewicę, buduje dla Matki Bożej murowaną nową kaplicę. Dla opieki nad figurą i kościołem sprowadza z Krakowa ojców dominikanów. Odtąd ojcowie dominikanie szerzą kult Najświętszej Maryi Panny przez modlitwę różańcową.

Posążek Maryi skupia życie religijne przez cały ciąg wieków do dziś. Tutaj pielgrzymują wodzowie narodu, senatorowie, szlachta i duchowieństwo z wiernym ludem. Doznając łask, z wdzięczności zostawiają liczne wota, zawieszane na ścianach kaplicy.

W uznaniu starożytności kultu Cudownej Figury 12 listopada 1922 r. kapituła watykańska w imieniu Ojca Świętego Piusa XI wydaje dekret koronacyjny dla Matki Bożej Gidelskiej. Koronacja cudownej figury Matki Bożej Gidelskiej odbyła się na wzgórzu za klasztorem 19 sierpnia 1923 r.

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gidlach zbudowana jest w kształcie krzyża. Ramię poprzeczne stanowią dwie kaplice: Matki Bożej Gidelskiej i św. Jacka. Przy wejściu, na szczycie rzeźbionej bramy w obłokach i promieniach wznosi się figura Bogarodzicy. Na głowie Matki Bożej i Dzieciątka Jezus błyszczą w świetle, ledwie widoczne, papieskie korony ze złota.

Wierzymy, że Maryja słucha naszych modlitw, tak jak przez wieki słuchała ich z ust naszych przodków, i chociaż ukrywa się pod osłoną obrazów czy figur - jak w Gidlach - to ukrywa się po to, byśmy Ją łatwiej mogli znaleźć. Dlatego zwracając się do Matki Bożej, klękamy przed Jej wizerunkiem gidelskim ze słowami najstarszej modlitwy maryjnej, polecając się Jej opiece: Pod Twoją obronę uciekamy się, Święta Boża Rodzicielko...

Liturgia w Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej

Msze św.:

Dni powszednie: 6.30, 7.00, 17.30

Niedziele i święta: 7.00, 9.30, 12.00, 17.30

Spowiedź: podczas każdej Mszy św. i na każde życzenie

Odpusty:

l I niedziela maja - uroczystość Matki Bożej Gidelskiej;

godz. 11.30 - "Kąpiółka"

l niedziela po 17 sierpnia - odpust ku czci św. Jacka

l I niedziela października - uroczystość Matki Bożej Różańcowej

I sobota miesiąca - modlitwy w intencji polskiej wsi, godz. 17.30

13 dzień miesiąca - Fatimski Różaniec Pokutny, godz. 17.30

Sanktuarium jest otwarte dla pielgrzymów indywidualnych i zbiorowych każdego dnia.

Adres: 97-540 Gidle, Plac Dominikański 6, tel. (0-34) 327-21-23. tel/fax (0-34) 327-21-16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Papież powołał Polkę do Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich

2022-09-30 12:36

[ TEMATY ]

Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich

Włodzimierz Rędzioch

Ewa Kusz, wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie 30 września została powołana przez papieża Franciszka jako członkini Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich na pięcioletnią kadencję.

Pochodząca ze Śląska psycholog i terapeutka zajmuje się tematyką i pomocą osobom wykorzystanym seksualnie, także w strukturach kościelnych od 2009 roku. Prowadzi gabinet terapeutyczny w Katowicach, jest biegłą sądową w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz: troska o dobro narodu musi iść w parze z troską o zbawienie każdej duszy

2022-09-29 20:57

[ TEMATY ]

Paulini

kard. Stanisław Dziwisz

Skałka

Karol Porwich/Niedziela

Kto uznaje prymat Boga w swoim sercu i życiu, ten przestrzega Jego przykazań: nie szerzy przemocy, zgorszenia i rozpusty, nie poniża człowieka w jego godności dziecka Bożego, nie rozbija małżeństw i nie niszczy rodzin, nie sprzyja zabijaniu dzieci i starców – mówił kard. Stanisław Dziwisz na Skałce w Krakowie. Krakowski metropolita senior przewodniczył w klasztorze paulinów Mszy św. odpustowej, wieńczącej obchody 550-lecia ich nieprzerwanej obecności w miejscu męczeństwa św. Stanisława.

Bazylika na Skałce nosi wezwanie św. Michała Archanioła i św. Stanisława, dlatego uroczystości odpustowe odbywają się tutaj w związku ze świętem świętych Michała, Gabriela i Rafała. W tym roku są one połączone z obchodami jubileuszu 550-lecia obecności paulinów w tym miejscu.

CZYTAJ DALEJ

Francuska debata o końcu życia: NIE eutanazji, TAK opiece paliatywnej

2022-09-30 16:31

[ TEMATY ]

Francja

eutanazja

opieka paliatywna

Adobe.Stock.pl

We Francji rozgorzała debata na temat prawa do śmierci. Dyskusja wywołana jest projektem prezydenta Emmanuela Macrona, który dąży do legalizacji w tym kraju eutanazji. Kościół przestrzega, że proponowane zmiany relatywizują ustawowy zakaz zabijania i przypomina, że od 1999 r. francuskie prawo gwarantuje dostęp do opieki paliatywnej dla wszystkich obywateli. Tymczasem w ponad jednej czwartej francuskich departamentów nie zadbano o stworzenie systemu opieki dla osób znajdujących się u kresu życia.

W rozmowie z Radiem Watykańskim doktor Claire Fourcade, która jest przewodniczącą Francuskiego Towarzystwa Opieki Towarzyszącej i Paliatywnej - do którego należy ponad 10 tys. opiekunów i 6 tys. wolontariuszy towarzyszących ludziom u kresu życia - podkreśla, że silny lobbing proeutanazyjny płynie z Holandii i Belgii. Francuska lekarka wskazuje, że w toczącej się obecnie debacie mocno trzeba przypominać, że medycyna ma już środki, aby ulżyć cierpieniu. Stwierdza też, jak ważne jest towarzyszenie ludziom w ostatniej fazie życia, żeby nie byli sami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję