Reklama

Aspekty

Seminaryjna wigilia

W poniedziałek 21 grudnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Gorzowie odbyła się tradycyjna wigilia seminaryjna. Jak co roku, zanim alumni wyjadą do na święta domów i na rodzinne parafie, spotykają się wraz z przełożonymi, pracownikami seminarium oraz z biskupem diecezjalnym na wspólnym opłatku i wieczerzy.

[ TEMATY ]

wigilia

Wyższe Seminarium Duchowne w Gorzowie

kl. Tomasz Dragańczuk

Wigilia obyła się w Domu Biskupów Gorzowskich, gdzie obecnie mieszkają i studiują klerycy. Wspólnej modlitwie przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który także złożył zebranym bożonarodzeniowe życzenia. Do wspólnego świętowania zaprosił mieszkańców i gości rektor seminarium ks. dr Mariusz Jagielski. Uroczyście zapalono świecę, odczytana została Ewangelia opisująca narodzenie Pana Jezusa, przedstawiciel kleryków złożył życzenia, a także zaśpiewano wspólnie kolędę. Po tej części była wspólna wieczerza

Tradycja wigilii seminaryjnej jest tak stara jak nasze diecezjalne seminarium duchowne. Każdego roku była ona i jest nadal bardzo uroczyście przygotowywana przez moderatorów oraz samych kleryków. Do swoistego rytuału należy także przygotowywanie i ubieranie szopki bożonarodzeniowej i pozostałego wystroju świątecznego.

W tym roku wigilia seminaryjna po raz pierwszy od wielu dziesięcioleci odbyła się w Gorzowie, gdzie w latach 1947-1961 mieściło się nasze seminarium diecezjalne.

2020-12-22 00:03

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wigilie dla ubogich, chorych i potrzebujących

[ TEMATY ]

wigilia

_Alicja_/pixabay.com

Jak co roku w całej Polsce odbędą się wigilie oraz świąteczne obiady dla ubogich, chorych i potrzebujących. Świąteczne posiłki przygotowują diecezjalne Caritas, zakony, wspólnoty oraz urzędy miejskie.

24 grudnia ponad 250 osób ubogich może zasiąść do wspólnego wigilijnego stołu w klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie. Wieczerza wigilijna zgromadzi osoby potrzebujące czy bezdomne, którym na co dzień towarzyszą kapucyni oraz pracownicy i wolontariusze Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

CZYTAJ DALEJ

Zachęcanie do sprzeciwu wobec oddawania organów jest głęboko niemoralne

2022-12-02 13:55

[ TEMATY ]

wywiad

Bioetyka

Adobe.Stock

Dostrzegam bliskie podobieństwo między propagowaniem postaw antyszczepieniowych i zniechęcaniem Polaków do oddawania organów do przeszczepów – stwierdził w rozmowie z KAI bp Józef Wróbel SCJ. Przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych ocenił też jednoznacznie, że zachęcanie do sprzeciwu wobec dawstwa organów jest po prostu głęboko niemoralne.

Tomasz Królak (KAI): Czy apelowanie do Polaków o to, by deklarowali niezgodę na pobieranie od nich po śmierci organów do przeszczepów to dobry pomysł?

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję