Reklama

25. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej w Ostrożanach

Katarzyna Kryńska
Edycja podlaska 30/2012

W sanktuarium diecezjalnym w Ostrożanach, gdzie od pięciu lat kustoszem jest ks. dr Roman Szmurło, 1 lipca odbyły się uroczystości 25. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Ostrożańskiej. Już tydzień wcześniej wierni duchowo przygotowywali się na to świętowanie, uczestnicząc w rekolekcjach i adorując Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Rekolekcjom przewodniczył ks. Mirosław Łaziuk, który zwrócił szczególną uwagę na przyczyny grzechu oraz dobre wyspowiadanie się wiernych. Pośredni czas przygotowań zakończył się 24 czerwca Nieszporami, w trakcie których ks. Mirosław wygłosił konferencję o Chlebie z nieba, dziękując jednocześnie Panu Bogu za to, że został z nami pod postacią Chleba.
Czas bezpośrednich przygotowań rozpoczął się w sobotę 30 czerwca Nieszporami ku czci Najświętszej Maryi Panny. Następnie w montażu słowno-muzycznym wystąpiła aktorka Halina Łabonarska. W dalszej kolejności odbywała się adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwy grup parafialnych. O godz. 20 została odprawiona uroczysta Eucharystia sprawowana przez księży wywodzących się z tej wspólnoty: ks. Stanisława Jaszczołta, ks. Piotra Arbaszewskiego, księży Zbigniewa i Janusza Bolewskich, ks. Andrzeja Lubowickiego oraz ks. Tomasza Szmurło, który swoje dziecięce lata spędził u boku Ostrożańskiej Pani. Tego wieczoru głównym celebransem Mszy św. był ks. Zbigniew Bolewski, zaś homilie wygłosił jego młodszy brat ks. Janusz, który w pierwszych słowach nawiązał do wiersza ks. J. Twardowskiego „O oczach Matki Bożej”. „Na obrazie częstochowskim ma oczy brązowe. Na ostrobramskim - srebrne. W wiejskim kościele, w którym modliłem się kilkanaście lat temu, miała oczy niebieskie” - mówił ks. Janusz Bolewski.
W czasie homilii ks. Janusz przypomniał motywy, dla których wierni gromadzą się u stóp Ostrożańskiej Pani. Pierwszy to ten, że możemy tu się gromadzić, że mamy Matkę, która sprawia, że człowiek czuje się bezpieczny, tu dochodzi do wewnętrznej równowagi, nabiera sił do przezwyciężania problemów. Dziękujemy, że możemy spojrzeć w zatroskane oczy Matki. Drugim motywem jest chęć oddania się Jej i zawierzenia, chęć złożenia Jej czystych naszych serc, chęć osiągnięcia szczytu świętości, aby to osiągnąć, musimy mocno wszczepić się w Chrystusa, który rozpala w nas gorliwość i miłość do swej Matki.
Wieczorne czuwanie zakończyło się Apelem Jasnogórskim, w trakcie którego ks. Piotr Arbaszewski w imieniu całej wspólnoty dziękował Panu Bogu za dar koronacji, za to wszystko, co rodziło się przez wiele lat, za kapłanów, za powołania zrodzone na tej ziemi, za wszystkie rodziny, za cierpiących, za jedność małżeństw, za wszystko, co zostało uczynione przez Matkę, za ludzi, którzy szerzą sławę Matki w świecie. Następnie cała wspólnota zawierzyła się Matce Najświętszej, polecając wszystkie intencje i rozważając trzecią tajemnicę radosną Różańca - Narodzenie Pana Jezusa.
W niedzielę 1 lipca już od godzin rannych pielgrzymi przybywali do Pani Ostrożańskiej, by oddać jej cześć. Najliczniejszą grupą była pielgrzymka z Siemiatycz, licząca ponad trzysta osób, licznie przybyli również pielgrzymi z Drohiczyna, Grodziska, Śledzianowa, Ciechanowca i Perlejewa. O godz.10 odbyło się spotkanie grupy AA wraz opiekunami Apostolstwa Trzeźwości z ks. Krzysztofem Kościeleckim z Hajnówki i ks. Zbigniewem Grabowskim ze Stoczka Węgrowskiego. W trakcie spotkania swoje świadectwo powiedział pan Leszek - członek grupy. Przed uroczystą Eucharystią dr Tomasz Jaszczołt, autor książki o Ostrożanach pt. „Ostrożan Śliczna Pani”, wydanej na okoliczność 25. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej, przedstawił wykład o historii sanktuarium maryjnego w Ostrożanach.
O godz. 12 uroczystej Sumie przewodniczył i homilię wygłosił bp Stanisław Stefanek - emerytowany pasterz diecezji łomżyńskiej. W koncelebrze uczestniczyli ks. inf. Jan Sobiechowicz, wspomniani księża oraz inni kapłani. Nie mogło zabraknąć ks. kan. Krzysztofa Maksimiuka, który doprowadził do koronacji Obrazu Matki Bożej Ostrożańskiej przed 25-ciu laty.
W homilii bp Stefanek nawiązał do Ewangelii ze sceny Nawiedzenia św. Elżbiety, w której spotykają się dwie Matki, przekazując sercami swe pozdrowienia, oraz do sceny spotkania Jana Chrzciciela ze Słowem Wcielonym. Ksiądz Biskup idąc za głosem bł. Jana Pawła II, mówił o godności każdego człowieka, zwłaszcza tego niepełnosprawnego. Mówił też o dyskryminacji kobiet wychowujących dzieci i poświęcających się rodzinie, z niechęcią odniósł się do reklamy i przestrzegał przed pokusą pogoni za nią. Nawiązując do Euro 2012, mówił o problemie alkoholowym, o tym, co się dzieje w tzw. strefie kibica. Dziękując Panu Bogu za Matkę, Ksiądz Biskup dziękował również ludowi za wytrwałość przy Niej, za cierpliwość, za tradycję i miłość ku Niej przekazywaną z pokolenia na pokolenie.
W czasie uroczystych obchodów 25. rocznicy koronacji Obrazu Pani Ostrożańskiej śpiewy liturgiczne wykonywał chór „Voci Cantati”, działający przy sokołowskim Domu Kultury, wraz z chórem z Ostrożan.

Litania do św. Mikołaja

2019-12-05 12:18

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy

TER
Św. Mikołaj, patron kościoła

LITANIA DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Kyrie eleison, Chryste eleison

Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas,

Ojcze z nieba, Boże - zmiłuj się nad nami

Synu Odkupicielu świata Boże

Duchu Święty, Boże

Święta Trójco, Jedyny Boże

Święty Mikołaju, Cudotwórco - módl się za nami

Święty Mikołaju, wspomożycielu ubogich,

Święty Mikołaju, obrońco dziewic,

Święty Mikołaju, opiekunie żeglujących,

Święty Mikołaju, wskrzesicielu umarłych,

Święty Mikołaju, odnowicielu świątyń bożych,

Święty Mikołaju, pocieszycielu strapionych,

Święty Mikołaju, ucieczko chorych,

Święty Mikołaju, biskupie cudownie wybrany,

Święty Mikołaju, dobry pasterzu wiernych,

Święty Mikołaju, pogromco złych duchów,

Święty Mikołaju, słowa Bożego głosicielu,

Święty Mikołaju, walczący ze zbrodniami,

Święty Mikołaju, zdrowie niemocnych,

Święty Mikołaju, podporo więźniów,

Święty Mikołaju, strzegący tajemnic,

Święty Mikołaju, szczodry jałmużniku,

Święty Mikołaju, miłujący ubóstwo,

Święty Mikołaju, podporo wstrzemięźliwości,

Święty Mikołaju, opiekunie sierot,

Święty Mikołaju, opiekunie rodzin,

Święty Mikołaju, naśladowco Cnót Chrystusowych,

Święty Mikołaju, pośredniku nasz u Pana,

Święty Mikołaju, ratunku konających,

Święty Mikołaju, wybawicielu dusz czyśćcowych,

Święty Mikołaju, ucieczko w każdej potrzebie,

Święty Mikołaju, ojcze nasz najlepszy,

Święty Mikołaju, patronie naszego kościoła,

Święty Mikołaju, opiekunie naszej parafii,

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

K. Módl się za nami święty Mikołaju

W. Abyśmy stali się godnymi obietnic Chrystusowych

K. Módlmy się:

Miłosierny Ojcze Niebieski, dziękujemy łaskawości Twojej za to, że świętego Mikołaja naznaczyłeś nam jako patrona i opiekuna; racz nas przez całe życie prowadzić drogą przykazań Twoich, abyśmy będąc z łaski Twojej wezwani, za Jego przyczyną służyć Ci mogli na wieki ze świętymi w niebie.

Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: inauguracja szopki na Placu św. Piotra

2019-12-06 11:03

azr (KAI) / Watykan

Na Placu św. Piotra odsłonięto bożonarodzeniową szopkę i zapalono lampki na choince. Tegoroczone symbole Bożego Narodzenia są darem z terenów, przez które przechodził front I wojny światowej i które w ubiegłym roku zostały nawiedzone przez silne nawałnice.

Włodziemierz Rędzioch

Ponad 26-metrowy świerk pochodzi z płaskowyżu Asiago w regionie Veneto, natomiast wykonana z drewna szopka jest darem mieszkańców przysiółka Scurelle w regionie Trydent-Górna Adyga i została zamontowana na placu św. Piotra przez strażaków przybyłych z tej wioski, liczącej 1400 mieszkańców. W odsłonięciu szopki wzięli udział m.in. przewodniczący oraz sekretarz generalny Gubernatoratu Państwa Watykańskiego: kard. Giuseppe Bertello oraz bp Fernando Vérgez Alzaga.

Tego samego dnia papież przyjął na audiencji pielgrzymów z diecezji, które ofiarowały świąteczne symbole. Także w czwartek w Auli Pawła VI odsłonięto szopkę bożonarodzeniową, która jest darem dla papieża Franciszka od wolontariuszy z regionu Veneto, nawiedzanego tej jesieni przez wyjątkowo niebezpieczne powodzie. Obie szopki oraz choinkę będzie można oglądać do 12 stycznia. W ten sposób kontynuowany jest zwyczaj, zapoczątkowany przez papieża Jana Pawła II w 1982 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem