Reklama

Radość wiary

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90 w Legnicy dla uczczenia 20. rocznicy powstania diecezji legnickiej i 15. rocznicy pobytu papieża Jana Pawła II na ziemi legnickiej zaprosiło z okolicznościowym wykładem ks. dr. Józefa Lisowskiego - kanclerza Legnickiej Kurii Biskupiej.
Wykład poprzedziła Msza św. Ksiądz kanclerz wygłosił homilię, która w nawiązaniu do czytanej Ewangelii (Łk 1, 39-45) poświęcona została Maryi, jako Matce Jezusa Chrystusa. Dziś w sposób szczególny nasze serca i postawa kierują się ku Maryi, która jest przewodniczką w naszej wierze. Tak się szczęśliwie składa, że my - żyjący na Dolnym Śląsku - mamy wspaniałą okazję na co dzień doświadczać opieki Maryi, Matki Jezusa Chrystusa, Matki Kościoła, Matki każdego z nas - mówił kaznodzieja - Przed 20 laty, Jan Paweł II, erygując 25 marca 1992 r. diecezję legnicką, pisał, że ma być ona diecezją Maryjną, ze swoim głównym sanktuarium w Krzeszowie. Dwa tysiące lat temu Maryja przychodząc do św. Elżbiety przyniosła jej Jezusa Chrystusa. Do dziś Maryja przez cały ten czas przynosi Jezusa Chrystusa każdemu z nas. Maryja ukazuje nam prawdę Boga, który przychodzi, aby z nami pozostać. Pokazuje nam radość wiary, która jest spotkaniem z Bogiem.

Początek

Po Mszy św. ks. J. Lisowski wygłosił odczyt pt. „20-lecie diecezji legnickiej i 15. rocznica obecności bł. Jana Pawła II w Legnicy - relacja naocznego świadka”. Na wstępie powiedział, że czasy erygowania diecezji były bardzo trudne. Przypomniał wszystkich jej uczestników, na czele z pierwszym biskupem legnickim Tadeuszem Rybakiem, jego kolejnymi biskupami pomocniczymi Adamem Dyczkowskim i Stefanem Regmuntem, którzy zostali następnie biskupami zielonogórsko-gorzowskimi. Za podwaliny i przygotowania pod przyszłą diecezję (od 1988 r.) odpowiedzialny był ks. Władysław Bochnak - proboszcz parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła, następnie proboszcz katedralny. Na terenie diecezji pracuje 540 księży, znajduje się 740 kościołów i kaplic. Pod względem administracyjnym składa się ona z 241 parafii. Chrześcijańska tradycja jest tu bardzo bogata. Nie należy ona w całości do Kościoła katolickiego. Swoje obiekty sakralne budowali tu luteranie, ewangelicy i inne Kościoły reformowane. Zdarza się tu tak, że w jednej niewielkiej miejscowości znajdują się 2-3 kościoły wymagające opieki, odbudowy i zachowania ich funkcji związanych z krzewieniem wiary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kuria biskupia

To dawny Dom Oficera Armii Radzieckiej, w którym przed przekazaniem diecezji spłonął częściowo dach i trzeba go było odbudowywać. W budynku kurii mieści się wiele instytucji kościelnych, w tym Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej, które ksiądz kanclerz nazwał „źrenicą oka” biskupa legnickiego. Powstało ono już w rok po erygowaniu diecezji. To stąd wychodzą kolejni księża do pracy w diecezji. W tym roku biskup legnicki Stefan Cichy wyświęcił siedmiu nowych, tak bardzo potrzebnych Kościołowi legnickiemu, księży. Jedną z pierwszych decyzji bp. T. Rybaka było powołanie Caritas diecezjalnej. Jest ona jedną z form pełnienia ewangelicznej miłości bliźniego, służbą charytatywną, mobilizującą wiernych do ofiarności i pomocy poszkodowanym przez różne wydarzenia losowe i kataklizmy w kraju i na świecie. Inną ważną decyzją pierwszego Biskupa legnickiego było utworzenie Domu Księży Emerytów. W tym celu zakupiono i wyremontowano odpowiedni budynek, w którym księża, przechodząc w wieku 75 lat (po wieloletniej służbie) na emeryturę, znajdują warunki do spokojnego życia. Uruchomiono dla nich także dom opiekuńczy, w którym mogą się leczyć. Diecezja troszczy się zarówno o młodych księży jak i o tych, którzy w podeszłym wieku potrzebują utrzymania i troski o zdrowie.

Sanktuaria

Dwudziestoletniego dorobku diecezji nie można postrzegać tylko w kategoriach materialnych. Od początku istnienia diecezji legnickiej głównym jej sanktuarium jest zespół pocysterski w Krzeszowie, z cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej. Świątynia w której przebywa Obraz, w 1998 r. podniesiona została do godności bazyliki mniejszej. Drugą w diecezji bazyliką mniejszą jest kościół pw. Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze (od 2011 r.). Na terenie diecezji znajdują się jeszcze inne sanktuaria, w tym św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu, św. Jacka w Legnicy, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bolesławcu, Matki Bożej Wojcieszowskiej ze wspaniałą zabytkową rzeźbą z końca XV w.

Reklama

Wizyta Jana Pawła II w Legnicy

Byłem przy wszystkich wizytach bp. Tadeusza Rybaka w Watykanie - mówił ks. Kanclerz. Przytoczył rozmowę, podczas której Biskup zaprosił Ojca Świętego do Legnicy. Spytał on wtedy o główny motyw przyjazdu. Biskup wspomniał o potrzebie przypominania o bitwie pod Legnicą w 1241 r. z Mongołami, która zahamowała najazd Tatarów i określił naszą diecezję jako na wskroś Maryjną. Powołał się przy tym nie tylko na sanktuarium w Krzeszowie, ale także na peregrynację po diecezji Matki Boskiej Częstochowskiej w kopii cudownego obrazu, która rozpoczęła się już w 5 miesięcy po jej ustanowieniu. Jan Paweł II pokiwał głową i powiedział: „Jak Pan Bóg pozwoli, to przyjadę”. Wielu nie wierzyło, że uda się zaprosić Ojca Świętego. Nawet niektórzy biskupi polscy w to wątpili. A na kilka tygodni przed historyczną wizytą Namiestnika Chrystusa w Legnicy okazało się, że miejsce spotkania z Nim na lotnisku jest zaminowane. Wszystkie przeszkody udało się jednak usunąć. Dzisiaj wiem, że stało się to możliwe dzięki naszej modlitwie i pracy - dodał prelegent. Hasłem pielgrzymki papieskiej w Legnicy 2 czerwca 1997 r. były słowa: „Z wiarą ojców w Trzecie Tysiąclecie”. Uroczysta Msza św. zgromadziła blisko pół miliona wiernych. Jan Paweł II wygłosił fundamentalną homilię i ukoronował cudowną Ikonę Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa. Odwiedził też katedrę legnicką, przy czym decyzja w tej sprawie zapadła w ostatniej chwili - już podczas pobytu Ojca Świętego na legnickim lotnisku. Papież zostawił nam swoją błogosławioną obecność. Na prywatnych audiencjach często wracał do tej wizyty, pytając np. bp. Rybaka, czy pamięta piękną pogodę w Legnicy.

Reklama

Pogłębienie wiary

Ks. Lisowski mówił także o wielu innych realizowanych w diecezji legnickiej inicjatywach, które miały pomóc wiernym w pogłębieniu wiary. Wspomniał o akcjach duchowych podjętych w Roku Jubileuszowym 2000, o Legnickim Roku Jana Pawła II (2006 - 2007), o corocznych pielgrzymkach na Jasną Górę, do Krzeszowa i Legnickiego Pola, o diecezjalnych pielgrzymkach zagranicznych oraz o zakończonym niedawno I Synodzie Diecezji Legnickiej. Mówił też o stowarzyszeniach świeckich działających w diecezji, będących znakiem żywego Kościoła. Wymienił wśród nich DLP ’90, którego spotkania formacyjne gromadzą bardzo wartościowych ludzi - wykładowców i słuchaczy. Zauważył, że jest ono starsze od diecezji, gdyż powstało w 1990 r. Zwrócił też uwagę na potrzebę kształcenia ludzi świeckich, czemu służą np. Studia Teologiczne, Uniwersytet Trzeciego Wieku czy Diecezjalne Studium Organistowskie. Formacji laikatu służy też diecezjalne Radio Plus Legnica.

Wdzięczność

Ks. kanclerz podkreślił wielkie zasługi pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka w budowaniu wspólnoty diecezjalnej i formacji jej wiernych. To on stworzył wszystkie struktury diecezjalne, nowe parafie i dekanaty. Troszczył się o budowę nowych kościołów. Rozpoczął renowację opactwa krzeszowskiego. Wielką pomocą służył mu ks. inf. prof. dr hab. Władysław Bochnak, wieloletni prepozyt kapituły i wikariusz generalny. Za powstanie diecezji legnickiej, która tak wiele zrobiła dla utrwalenia wiary na tym terenie, należy się przede wszystkim wdzięczność Panu Bogu i ludziom, którym pozwolił wykonać swoje zamiary.
Uczestnicy spotkania byli pod wrażeniem bardzo osobistej, swobodnej i ze swadą prowadzonej opowieści ks. Kanclerza o losach diecezji. Zauważył on, że jest ostatnim, działającym w kurii, naocznym świadkiem wydarzeń sprzed 20 i 15 lat. Film z relacją z wykładu można obejrzeć na portalu Radia Plus Legnica www.legnica.fm.
Dopełnieniem nawiązania przez DLP ’90 do wspomnianych rocznic było kolejne spotkanie, które odbyło się kilka dni później (na początku czerwca) w Muzeum Miedzi w Legnicy. Zorganizowane zostało w związku z wystawą „Świadectwo życia. Jan Paweł II w medalierstwie światowym”. Uczestników spotkania oprowadził po niej Bernard Marek Adamowicz - legniczanin i kolekcjoner. Wygłosił on również wykład pt. „Legnicki pentaptyk papieski” (publikowany już na łamach „Niedzieli”) połączony z prezentację multimedialną legnickich medali papieskich.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4. sezonu "The Chosen"

2024-03-28 11:39

[ TEMATY ]

„The Chosen”

Materiały promocyjne/thechosen.pl

Serial o Jezusie z kolejnym sukcesem. W polskich kinach 4. sezon zebrał ponad 50 000 widzów, a licznik wciąż rośnie. Kolejne odcinki serialu, co stało się całkowitym fenomenem w branży filmowej, wciąż wyświetlane są w kinach.

Poza repertuarowym wyświetlaniem w kinach, również społeczność ambasadorów serialu organizuje w całej Polsce pokazy grupowe, które nierzadko mają sale zajęte do ostatnich miejsc. W wielu miejscowościach można wybrać się na taki pokaz czy to do kina sieciowego, lokalnego czy domu kultury. Kina widząc ogromne zainteresowanie same wstawiają do repertuaru kolejne odcinki lub powtarzają wyświetlanie od 1 odcinka. Już pojawiają się pierwsze całodzienne maratony z 4. sezonem.

CZYTAJ DALEJ

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Pio Si/pl.fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 13, 1-15.

Wielki Czwartek, 28 marca

CZYTAJ DALEJ

Widowisko „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” w Kalwarii Zebrzydowskiej

2024-03-28 21:51

[ TEMATY ]

koncert pasyjny

Artur Brocki/Mat.prasowy/Pasja

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Ilustracją dla występujących artystów będą fragmenty Misterium Męki Pańskiej odegrane w przepięknej scenerii Dróżek Kalwaryjskich przez braci z klasztoru Ojców Bernardynów i wiernych, którzy zwyczajowo biorą udział w tych corocznych celebracjach na Dróżkach Kalwarii Zebrzydowskiej. Misterium opisuje pojmanie, osądzenie, drogę krzyżową i ukrzyżowanie Jezusa i jest co roku odgrywane w Wielkim Tygodniu w Kalwarii Zebrzydowskiej, a jego tradycja sięga początków XVII wieku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję