Reklama

W skarbcu relikwii

Już na pierwszych kartach powieści „Krzyżacy” Sienkiewicz wspomina o relikwiach świętych, które posłaniec wiózł do Krakowa, a po drodze zatrzymał się w Olkuszu. Posiadanie relikwii w średniowieczu podnosiło powagę kraju w oczach innych, dlatego władcy zabiegali u papieży o pozyskanie doczesnych szczątków świętych

Kult relikwii wyrósł przede wszystkim z ludowej pobożności i jest tak dawny, jak wiara w Najwyższego w religii żydowskiej, o czym można przeczytać w Starym Testamencie. Pierwsze świadectwa kultu relikwii wśród chrześcijan, jeszcze z czasów rzymskich, pochodzą z IV wieku.

Ojciec Pio na Syberce

Kult relikwii trwa. I w naszej diecezji wciąż przybywa szczątków świętych i błogosławionych. W ostatnim czasie parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce wzbogaciła się o relikwie św. Ojca Pio, które dołączyły do obecnych już w tej świątyni relikwii św. Rafała Kalinowskiego. Być może już niedługo będzie tutaj można także oddawać cześć relikwiom bł. Jana Pawła II. „Inicjatywę sprowadzenia relikwii o. Pio podjęli parafianie z grupy modlitewnej, którzy od 31 lat modlą się przez wstawiennictwo świętego. Teraz relikwie będą przez nich adorowane podczas modlitewnych czuwań w każdą 1. sobotę miesiąca” - wyjaśnia proboszcz, ks. Zygmunt Skipirzepa. Na uwagę zasługuje relikwiarz, w którym przechowywane są szczątki o. Pio. To replika oryginału wykonanego na beatyfikację o. Pio i przechowywanego w Watykanie, 16. egzemplarz tego wzoru w świecie, wykonany przez prof. Czesława Dźwigaja z Krakowa.

Święci w małej wspólnocie

Reklama

Jedna z najmniejszych wspólnot diecezji sosnowieckiej, parafia św. Barbary w będzińskiej dzielnicy Koszelew także posiada relikwie. Są to relikwie głównych patronów Polski, męczenników: św. Wojciecha BM, św. Stanisława BM i św. Andrzeja Boboli. „Maleńkie cząsteczki doczesnych szczątków świętych znajdują się w pięknych relikwiarzach. Są wystawiane przy okazji większych uroczystości religijnych” - mówi ks. kan. Stanisław Sarowski, proboszcz parafii. Jego pragnieniem jest, aby kościół na Koszelewie stał się miejscem polskich męczenników, dlatego podjął starania o sprowadzenie relikwii bł. ks. Popiełuszki, bł. Jana Pawła II oraz sł. Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. „Chodzi o to, aby wiarą przodków pobudować wiarę współczesnych” - mówi proboszcz.

Popularni święci

Obecnie już wiele wspólnot Kościoła sosnowieckiego jest w posiadaniu relikwii błogosławionych i świętych żyjących w czasach współczesnych. „Bardzo popularna jest św. Faustyna Kowalska i św. o. Pio. Relikwie nie tak dawno beatyfikowanego ks. Popiełuszki posiada m.in. parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Sosnowcu, bazylika NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej oraz parafia św. Marii Magdaleny w Gołaczewach. W tych ostatnich dwóch i bazylice katedralnej Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu, czy też w parafii św. Maksymiliana w Olkuszu oraz w kilku innych parafiach diecezji przechowywane są także relikwie bł. Jana Pawła II” - zauważa ks. Tomasz Zmarzły, historyk sztuki.

Relikwie patronów

Statystycznie znaczna część kościołów posiada relikwie Krzyża Świętego. Do wyjątkowych świętych na terenie diecezji sosnowieckiej należy św. Ignacy z Antiochii - trzeci z kolei biskup Antiochii po św. Piotrze Apostole i św. Ewodiuszu, który w czasie prześladowania za cesarza Trajana został uwięziony i skazany na śmierć przez pożarcie przez dzikie zwierzęta. Relikwie jego głowy przechowywane są w relikwiarzu puszkowym, datowanym na poł. XVIII wieku, z wykorzystaniem elementów z I poł. XVII wieku - w bazylice św. Andrzeja Ap. w Olkuszu. Świątynia ta posiada także relikwie swojego patrona - św. Andrzeja. W Olkuszu także relikwie swojego patrona (kępkę włosów) ma kościół św. M. Kolbego.

W skarbcach relikwii

Reklama

Z prowadzonych badań nt. obecności relikwii świętych i błogosławionych w diecezji wynika, że najwięcej partykuł ciał świętych zgromadziła bazylika NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, następnie kościół parafialny św. Stanisława w Czeladzi oraz bazylika NSPJ w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach. Ewenementem są relikwie 16 świętych w czeladzkiej świątyni, które umieszczone są w granitowym relikwiarzu. A wśród nich relikwie: św. Franciszka z Asyżu, św. Antoniego z Padwy, św. Wojciecha, św. Rozalii, św. Andrzeja Boboli, św. Stanisława Kostki, św. o. Pio, bł. Edmunda Bojanowskiego, św. Jerzego, św. Szymona, św. Polikarpa, św. Pawła od krzyża i pięciu Świętych z pierwszych wieków.
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Strzemieszycach poszczycić się może publicznym kultem liturgicznym relikwii, które posiada. Szczątki Świętych nie tylko są przechowywane w tutejszej bazylice, gdzie mają swoje godne miejsce w bocznych ołtarzach, ale są czczone przy okazji różnych świąt oraz podczas nabożeństw. Jak wynika z zapisków w kronikach kościół już w 1925 r. posiadał relikwie z Drzewa Krzyża św. W pozostałych relikwiarzach są także relikwie: św. Felicji, św. Teresy, św. Barbary i św. Agnieszki, a także św. Kazimierza, św. Justyna oraz św. Antoniego. Do skarbca relikwii w ostatnim czasie dołączyły także relikwie św. s. Faustyny i św. o. Pio. „Relikwie z Drzewa Krzyża św. czczone są w sposób szczególny przez cały okres Wielkiego Postu, po nabożeństwie Gorzkich Żali, poprzez ich ucałowanie. Szczególną cześć odbierają także relikwie św. Stanisława Kostki podczas Triduum związanego z jego wspomnieniem, we wrześniu. Poza tym, w każdy pierwszy wtorek miesiąca mamy nabożeństwo do św. o. Pio połączone z ucałowaniem jego relikwii. Z kolei w każdy piątek miesiąca odprawiamy nabożeństwo do Jezusowego Serca, po którym jest możliwość ucałowania relikwii św. s. Faustyny. Wszystkie nabożeństwa cieszą się dużą frekwencją wśród tutejszych wiernych, którzy swoją obecnością zaświadczają też swoją wiarę w obcowanie świętych” - podkreśla proboszcz parafii NSPJ w Strzemieszycach, ks. prał. Zbigniew Książek.

Jak pozyskać relikwie?

„Aby pozyskać relikwie należy złożyć odpowiednie pismo do kustosza miejsca, gdzie znajduje się grób świętego lub błogosławionego, z prośbą o otrzymanie jego doczesnych szczątków w celu propagowania kultu i praktykowania wiary. W niektórych przypadkach zgodę na wydanie partykuł danego świętego musi także wydać biskup diecezjalny” - wyjaśnia ks. Zmarzły.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Trzeba chłopa, żeby nie pił

Łatwo jest wpaść w nałóg alkoholowy. Wyjście z niego wymaga poświęcenia nie tylko osoby chorej, ale także najbliższych. Abstynencja pomaga odzyskać człowieczeństwo. O problemach związanych z alkoholem i życiu bez niego rozmawiamy z ks. Aleksandrem Radeckim.

Ks. Łukasz Romańczuk: Rozpoczynamy sierpień. Dlaczego Kościół troszczy się i zachęca w tym miesiącu do abstynencji od alkoholu?

Ks. Aleksander Radecki: Alkoholizm niszczy całe społeczeństwo. Zachęta daje zawsze nadzieję na pokonanie tej fali. Pamiętam, a było to bardzo dawno, na Dworcu PKP we Wrocławiu, był taki baner: „Przez abstynencję wielu, do trzeźwości całego narodu”. Potem ten baner niestety zniknął, ale znacznie później dowiedziałem się, że była to koncepcja ks. Franciszka Blachnickiego, którego słuchałem na własne uszy i on w 1980 r. przekonał mnie osobiście do tego, aby zdeklarować taką wolę podjęcia abstynencji ze względu na tych, którym pić absolutnie nie wolno. Podejmując próbę uświadomienia sobie, dlaczego ludzie mają jakieś opory przed abstynencją, odkryłem takie punkty: Pierwszy – to uzależnienie. Człowiek nie jest w stanie odmówić sobie wypicia alkoholu, a także nie jest w stanie się przyznać do tej słabości. Drugi – to strach przed opinią otoczenia (Co powiedzą, gdy nie wypiję?). Przeczytałem kiedyś takie zdanie: „Wszyscy wiedzą, że alkoholizm jest chorobą, ale jak nie pijesz, to pytają, czy jesteś chory”. Pojawia się obawa samotności, odrzucenia i wzięcia za donosiciela. Kolejna rzecz – to potrzeba zagłuszenia sumienia ostrzegającego przed popełnieniem grzechu – na trzeźwo byśmy pewnych rzeczy nie zrobili. Pewnego razu przygotowując się do zastępstwa „Orzecha”, na wykładach dla rodziców narzeczonych na zakończenie przygotowania do małżeństwa otrzymałem plan spotkania. Był tam m.in. punkt: oczepiny. Nie wiedziałem, co to jest i obejrzałem dwa filmiki na YouTubie. Zachowania i zabawa były takie, że na trzeźwo nikt by tego nie zrobił. To pozwoliło mi też zrozumieć, dlaczego po takiej uroczystości mało kto przyjdzie do kościoła na Mszę św. w niedzielę, a do Komunii św. tym bardziej. W takich i podobnych sytuacjach, jak przymus towarzyski („ze mną nie wypijesz?”), osiemnastka, imieniny, awans zawodowy – alkohol służy do zmiękczenia i zagłuszenia sumienia.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: staramy się zrozumieć testament Powstańców Warszawskich

2021-08-02 12:47

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Powstanie Warszawskie

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Powstanie Warszawskie, groby uliczne, sierpień 1944 r.

Powstanie Warszawskie, groby uliczne, sierpień 1944 r.

77 lat później staramy się zrozumieć testament tamtych ludzi, tamtych dni, naszych rodaków, którzy ginęli za wolną Polskę. Stąd dramatyczne pytanie, które także dziś musimy sobie stawiać, pytanie Wyspiańskiego: czy nam się „chce chcieć”? Czy chcemy być prawdziwie wolni? - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w Bazylice Mariackiej w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Na początku Mszy św. głos zabrał archiprezbiter Bazyliki Mariackiej, ks. Dariusz Raś. – Prosimy Boga, aby każdy Polak znał bohaterską historię powstańców walczących w stolicy w 1944 r. i znajdował w nich wzór męstwa, patriotyzmu i poświęcenia – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję