Reklama

Kościół

Kard. Zenari: miłosierdzie niesie wielką siłę uzdrawiającą

„Działalność instytucji katolickich ma podstawowe znaczenia dla odbudowania zaufania w kraju, który jest bliski utraty nadziei” – tak obecną sytuację w Syrii ocenia nuncjusz apostolski w tym kraju, kard. Mario Zenari. Naród jest naznaczony głębokimi ranami fizycznymi, ekonomicznymi oraz społecznymi, spowodowanymi trwająca od 10 lat wojną, sankcjami oraz kryzysem sanitarnym spotęgowanym przez pandemię koronawirusa. Te wszystkie rany można zdaniem hierarchy uleczyć dzisiaj jedynie „bronią miłosierdzia”.

[ TEMATY ]

kard. Zenari

radiovaticana.va

Abp Mario Zenari

Abp Mario Zenari

W szczególnie trudnej sytuacji są w tej chwili młodzi Syryjczycy, którzy nie widzą dla siebie szans na pozostanie w kraju. Według źródeł ONZ 83 proc. społeczeństwa żyje poniżej progu ubóstwa. Pandemia COVID-19 zwielokrotniła cierpienia fizyczne ludności już dotkniętej przez konflikty zbrojne, nawet przy uwzględnieniu, że dane wskazują na ograniczoną liczbę zarażeń. Kard. Zenari zauważa jednak, że wirus atakuje w bardzo szczególnej sytuacji, gdzie szpitale znajdują się w ekstremalnych warunkach i funkcjonują jedynie w niewielkiej części. Cały czas muszą nieść pomoc poszkodowanym przez wojnę oraz trwale okaleczonym.

Reklama

Oficjalne dane wskazują na 12 tys. przypadków zakażonych COVID-19, około 6 tys. uzdrowionych oraz 750 osób zmarłych, ale bilans może być o wiele większy z powodu braku informacji z regionu Idlibu, w północno-zachodniej części kraju. 10 lat bombardowań i starć zbrojnych, do których dochodzą akty przemocy ze strony dżihadystów spowodowały załamanie systemu opieki zdrowotnej. Od trzech lat dzięki współpracy ze Stolicą Apostolską oraz osobistemu wsparciu Papieża Franciszka działają tzw. „Szpitale otwarte” w Damaszku i w Aleppo. W ciągu tego okresu udzieliły one pomocy 40 tys. osób, szczególnie biednym chrześcijanom i muzułmanom.

Oprócz ran fizycznych trzeba również odnotować wiele ran mniej lub bardziej widocznych w postaci ran społecznych. To jest szczególnie bolesne w przypadku kraju charakteryzującego się przez całe lata pokojowym współistnieniem różnych grup wyznaniowych i religijnych. Są również rany ekonomiczne, o zaleczeniu których mówi się bardzo mało, a jeszcze mniej chce się je widzieć. Te rany pogłębiły się poprzez sankcje zewnętrzne, które wstrzymały prawie całkowicie dzieło odbudowy kraju. Dochodzi do tego poważny kryzys libański na poziomie bankowym i finansowym. Pandemia spowodowała również wstrzymanie działań przez kraje, które udzielały Syrii dotychczas pomocy ekonomicznej.

Jak zauważa kard. Zenari, w tym dość krytycznym kontekście, działalność instytucji katolickich ma zasadnicze znaczenie, ponieważ wychodzi ponad przynależność etniczną i religijną. Miłosierdzie okazywane przez te instytucje dociera do wszystkich: muzułmanów i chrześcijan, przejawia się w odbudowie domów, w udzielaniu wsparcia żywnościowego oraz zapewnieniu prawa do nauki w szkołach.

2021-01-20 15:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nuncjusz apostolski w Syrii kończy 75 lat

[ TEMATY ]

Syria

kard. Zenari

Grzegorz Gałązka

Kard. Mario Zenari z pielgrzymami z Syrii podczas modlitwy „Anioł Pański”. Watykan, 2 grudnia 2018 r.

Kard. Mario Zenari z pielgrzymami z Syrii podczas modlitwy „Anioł Pański”.
Watykan, 2 grudnia 2018 r.

Kardynał Mario Zenarin, nuncjusz apostolski w ogarniętej wojną domową Syrii, ukończy 5 stycznia 75 lat. Osiągnie więc granicę wieku, w którym – zgodnie z prawem kanonicznym - biskupi i dyplomaci watykańscy muszą zwrócić się do papieża o zgodę na odejście ze sprawowanego przez nich urzędu.

Niezwykle rzadko zdarza się, żeby papież obdarzał godnością kardynała urzędującego nuncjusza. Ogłaszając nazwiska nowych kardynałów w październiku 2016 roku Franciszek powiedział jednocześnie, że kard. Zenari pozostanie na swoim dotychczasowym stanowisku „w umiłowanej i umęczonej Syrii”. Nuncjusz przyjął te słowa jako „wyraźny znak solidarności z cierpiącą ludnością Syrii”.

CZYTAJ DALEJ

Kęty: pogrzeb tragicznie zmarłego 34-letniego narciarza, oddanego męża, wspaniałego ojca

2021-02-25 07:48

[ TEMATY ]

pogrzeb

fot. KanczakStudio.pl/diecezja.bielsko.pl

Ta śmierć wstrząsnęła mieszkańcami Kęt i Podbeskidzia, dlatego na pogrzebie 34-letniego Wojciecha Wawrzyniaka, doświadczonego instruktora i pasjonata narciarstwa, który zginął w tragicznym wypadku na pilskim stoku, nikt nie ukrywał łez. Szczególnie w chwili, gdy ze zmarłym mężem żegnała się Anna – żona.

Do tragicznego zdarzenia doszło 15 lutego na zboczu Pilska w Beskidzie Żywieckim. Narciarz podczas zjazdu stracił panowanie nad nartami i uderzył z ogromną siłą w drzewo. Wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Mimo reanimacji mężczyzna zmarł.

CZYTAJ DALEJ

Bp Piotrowski do maturzystów: człowiek niedojrzały wewnętrznie jest jak liść na wietrze

2021-03-02 17:42

[ TEMATY ]

maturzyści

bp Piotrowski Jan

pielgrzymka maturzystów

TER

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Bez wewnętrznej dojrzałości, która pozwala na właściwe korzystanie z wolności i na dobre życiowe wybory, człowiek jest raczej podobny do liścia, który trzepocze się na wietrze. Wtedy łatwo go uwieść – mówił bp Jan Piotrowski na Jasnej Górze, do delegacji maturzystów diecezji kieleckiej.

Tylko w takiej, ograniczonej i symbolicznej formie, mogła się odbyć ich pielgrzymka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję