Reklama

Papież na dzień walki z nowotworami dziecięcymi

Papież Franciszek pamięta o chorych dzieciach. W najnowszym wpisie na Twitterze odnosi się do przypadającego dziś Międzynarodowego Dnia Walki z Nowotworami Dziecięcymi.

[ TEMATY ]

dzieci

papież Franciszek

nowotwór

Grzegorz Gałązka

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

„Niech Pan pobudza każdego do bycia blisko tych, którzy cierpią, szczególnie najmniejszych, do stawiania słabych na pierwszym miejscu. Powierzam Dziewicy Maryi lekarzy i wszystkie chore dzieci, aby z matczyną miłością czuwała nad nimi” – napisał Ojciec Święty.

Reklama

We Włoszech jednym z głównych ośrodków leczenia nowotworów dziecięcych jest watykański szpital Dzieciątka Jezus. Pracująca tam doktor Francesca Del Bufalo wskazuje na ogromny postęp, jaki dokonał się w onkologii dziecięcej w ostatnich dziesięcioleciach. Dziś we Włoszech co roku diagnozuje się u dzieci do 15. roku życia około 1500 nowotworów. Są to przede wszystkim białaczka oraz nowotwory mózgu, które stanowią dwie trzecie wszystkich przypadków na oddziałach onkologii dziecięcej. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków rokowania są pozytywne – mówi dr Del Bufalo.

„Dane są pokrzepiające w tym sensie, że u dzieci, w odróżnieniu od tego, co zwykliśmy niestety widzieć u dorosłych, 70 proc. pacjentów może liczyć na powrót do zdrowia. W niektórych kategoriach te dane są jeszcze bardziej pokrzepiające. Na przykład w przypadku białaczki udaje się wyleczyć 85 proc. małych pacjentów. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że jeszcze w latach 70. współczynnik ten sięgał zaledwie 10 proc., to widzimy, że postęp jest ogromny. Na szczęście udało się nam usprawnić strategię leczenia w tych przypadkach – mówi Radiu Watykańskiemu dr Del Bufalo. - Tym niemniej nowotwory dziecięce nadal istnieją. Na szczęście są to przypadki stosunkowo rzadkie, bo mniej niż 2 proc. wszystkich zdiagnozowanych nowotworów dotyczy pacjentów do 15. roku życia. Ale one istnieją i nawet jeśli w ostatnich latach udało się nam rozwinąć wiele różnych terapii, które przynoszą doskonałe rezultaty, tak iż są to przypadki z zasady uleczalne, to jednak musimy nadal pracować, aby dążyć do osiągnięcia tego, co zawsze będzie naszym celem, czyli do uleczenia 100 proc. chorych dzieci. Mam nadzieję, że pewnego dnia uda się nam to osiągnąć”.

2021-02-15 16:46

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie orędzie „Urbi et orbi”: zmartwychwstanie Ukrzyżowanego daje nadzieję tym, którzy cierpią

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Urbi et Orbi

Screen TVP stream

W duchu „internacjonalizmu szczepionek” wzywam całą wspólnotę międzynarodową do wspólnego zaangażowania, by przezwyciężyć opóźnienia w ich dystrybucji oraz ułatwić dzielenie się nimi, zwłaszcza z krajami najuboższymi – z takim apelem zwrócił się papież Franciszek w swoim wielkanocnym orędziu „Urbi et Orbi”.

Wygłosił je w bazylice św. Piotra w Watykanie. Podkreślił, że zmartwychwstanie ukrzyżowanego Chrystusa „jest nadzieją dla tych, którzy nadal cierpią z powodu pandemii, dla chorych i dla tych, którzy stracili bliskich”.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przed „Anioł Pański”: służenie innym sprawia, że wzrastamy

2021-09-19 12:24

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Służba nas nie umniejsza, ale sprawia, że wzrastamy” – przypomniał Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”

Papież nawiązał do czytanego w 25 niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mk 9, 30-37), mówiącego o sprzeczce uczniów w drodze do Jerozolimy o to, który „z nich jest największy”. Wtedy Pan Jezus powiedział im, że „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” (w. 35). Oznaczają one, że wartość osoby nie zależy od kryteriów świata, lecz mierzy się je służbą. Oznacza to czynienie, jak Jezus, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” (Mk 10, 45). Zatem jeśli chcemy naśladować Jezusa, musimy podążać drogą służby. Nasza wierność Panu zależy od naszej gotowości do służby – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję