Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Abp Ryś do katechumenów: jesteś wybranym i posłanym przez Boga!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu w łódzkiej katedrze podczas Mszy świętej celebrowanej przez metropolitę łódzkiego, miał miejsce obrzęd wybrania i uroczystego wpisania imienia katechumenów przygotowujących się do Chrztu w Archidiecezjalnym Ośrodku Katechumenalnym przy Bazylice Archidiecezjalnej pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Łodzi.

O wybraniu Noego, który jako sprawiedliwy ocalał w czasie biblijnego potopu i o Jezusie, który jest wybranym i ukochanym Dzieckiem Boga mówił w swojej homilii do katechumenów arcybiskup metropolita łódzki.

Reklama

- Dobrze jest poddać się Duchowi Świętemu, który chce wykonać z nami jakąś pracę umieszczając głęboko gdzieś takie rozumienie siebie samych, takie odkrycie i przeżycie swojej własnej tożsamości – jesteś kimś – jestem kimś wybranym przez Boga. Potrzeba czasu, żeby to we mnie osiadło. – tłumaczył kaznodzieja.

Ksiądz arcybiskup przestrzegał zebranych - możecie być pewni, że niejednokrotnie szatan będzie do was podchodził i mówił do was: nie prawda! Nie prawda, nie jesteś wybrany przez Boga! Nie jesteś jego ukochanym dzieckiem! (…) nie wierz, że On cię kocha. Nie myśl, że się dla Niego liczysz! Jakby cię kochał, to musiałoby być inaczej w twoim życiu. To jest jedna wielka pomyłka. To jest jedno wielkie oszustwo! On zawsze od tej strony. Potrzeba takiego działania Ducha, żeby było w nas wyryte to przekonanie – ty jesteś mój Syn wybrany! To jest praca Ducha w człowieku! – podkreślił arcybiskup Grzegorz.

- Wybranie jest zawsze posłaniem, dlatego czytamy w dzisiejszej ewangelii, że po 40 dniach spędzonych w Duchu na modlitwie, na medytacji, na poznawaniu i potwierdzaniu siebie przed Bogiem - zaowocowało w Jego życiu misją. Wybranie nie jest do kontemplacji i nie chodzi o samozachwyt! W wybraniu nie chodzi o potwierdzanie: kim to ja nie jestem, ale wybranie jest do posłania, i to jest to, co trzeba usłyszeć w katechumenacie. – podkreślił ksiądz arcybiskup.

Reklama

Po homilii metropolita łódzki zaprosił do prezbiterium katedry dziesięciu katechumenów wraz z chrzestnymi, a następnie, każdy z nich przedstawił swoje imię i wpisał je do księgi katechumenów. Po czym została odmówiona modlitwa za przygotowujących się do Chrztu, w czasie której rodzice chrzestni trzymali rękę na prawym ramieniu katechumena – czym dali wyraz, że są razem z nimi w imieniu Kościoła, są obok i wspierają swoją modlitwą. Obrzęd zakończyło odesłanie katechumenów, na wzór tego, jak czyniono to w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

Obrzęd wybrania i uroczystego wpisania imienia jest drugim stopniem przygotowania do przyjęcia Sakramentów Wtajemniczenia Chrześcijańskiego, które katechumeni otrzymają w Noc Paschalną.

Więcej na temat przygotowania dorosłych do Chrztu, Eucharystii i Bierzmowania można znaleźć na stronie www Archidiecezjalnego Ośrodka Katechumenalnego działającego przy Bazylice Archidiecezjalnej pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Łodzi.

2021-02-21 21:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bogu na chwałę - ludziom na ratunek! - pielgrzymka strażaków województwa łódzkiego

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Do Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi w ramach 5. Wojewódzkiej Pielgrzymki Strażaków przybyli funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej oraz druhowie i druhny z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa łódzkiego.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję