Reklama

Świat

Abp Ś. Szewczuk dziękuje i wyraża solidarność z polskimi biskupami

[ TEMATY ]

biskup

episkopat

Ukraina

biskupi

pl.wikipedia.org

Podziękowania dla polskiego Episkopatu za działania na rzecz pojednania między narodami Polski i Ukrainy złożył w imieniu Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk. W liście datowanym 28 października, przesłanym na ręce przewodniczącego KEP abp. Józefa Michalika, wyraża też solidarność z biskupami w związku z trwającymi obecnie atakami na Kościół w Polsce.

„Jest nam bardzo przykro, iż z powodu słabości nielicznej grupy osób cierpi cały Kościół a poprzez manipulacje medialne podważany jest autorytet Przewodniczącego Episkopatu” – czytamy w liście arcybiskupa większego kijowsko-halickiego do KEP. „Zauważamy bardzo wyraźnie, iż swoją aktywność nasiliły środowiska, którym bardzo zależy na tym, aby pomniejszyć moralny oraz społeczny autorytet Kościoła w Polsce, który na arenie międzynarodowej od wielu lat konsekwentnie broni stabilności moralnej oraz wymaga działań zgodnych z zasadami chrześcijańskimi na których wyrastała Europa” – napisał zwierzchnik ukraińskich grekokatolików w swym przesłaniu.

Podajemy treść listu abp. Szewczuka:

CHIESA GRECO-CATTOLICA UCRAINA

SVIATOSLAV SHEVCHUK, Arcivescovo Maggiore di Kyiv-Halyć

Kyiv, Vykh. BA 13/628

28 października 2013 Roku Pańskiego

Członkom Konferencji Episkopatu Polski na ręce Arcybiskupa Józefa Michalika, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Eminencje, Ekscelencje, drodzy współbracia w biskupim posługiwaniu!

Niniejszym listem, w imieniu Synodu Biskupów Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej, pragnę złożyć na ręce Arcybiskupa Józefa Michalika, serdeczne podziękowania dla całego Episkopatu Polski, za działania na rzecz pojednania między naszymi narodami oraz podpisanie wspólnej deklaracji w 70. rocznicę tragedii wołyńskiej, w której wyraziliśmy wspólnie potrzebę dawania "świadectwa chrześcijan z Polski i Ukrainy w jednoczącej się Europie, w obliczu wyzwań, jakie stwarza sekularyzacja". Wydarzenie, które miało miejsce 28 czerwca w siedzibie Episkopatu Polski w Warszawie, to akt o ogromnym znaczeniu duchowym, gdyż dzięki pojednaniu nasze Kościoły stają się jeszcze bardziej wiarygodne w wypełnianiu ewangelicznej misji wobec współczesnych wyzwań i zagrożeń.

Reklama

Z medialnych doniesień ostatnich dni dowiedzieliśmy się, iż Kościół Katolicki w Polsce przeżywa szczególne wypróbowania, stając się obiektem ataków antykościelnych środowisk, które rozpowszechniają informacje dotyczące wiarygodności osób duchownych. Słabości osób złamanych przez grzech oraz ich postawy nieprawości nie można usprawiedliwiać, ale ich doświadczenie osobiste nie może być przedmiotem politycznych rozgrywek, o które w tych działaniach chodzi. Zauważamy bardzo wyraźnie, iż swoją aktywność nasiliły środowiska, którym bardzo zależy na tym, aby pomniejszyć moralny oraz społeczny autorytet Kościoła w Polsce, który na arenie międzynarodowej od wielu lat konsekwentnie broni moralnej stabilności oraz wymaga działań zgodnych z zasadami chrześcijańskimi, na których wyrastała Europa.

Jest nam bardzo przykro, iż z powodu słabości nielicznej grupy osób cierpi cały Kościół a poprzez manipulacje medialne podważany jest autorytet Przewodniczącego Episkopatu. Pragniemy wyrazić naszą solidarność i życzyć, aby Kościół w Polsce pozostawał, mimo trudności, mocną ostoją prawd ewangelicznych. Jesteśmy przekonani, iż tylko na fundamencie chrześcijańskich wartości Europa będzie mogła odgrywać taką rolę, do jakiej jest w sposób szczególny powołana.

Prosimy Wszechmogącego o wytrwałość i dziękujemy za Wasze świadectwo wiary, tak bardzo potrzebne również nam w obecnym czasie.

Złączeni z Wami w modlitwie,

+ Światosław
w imieniu Synodu Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej

2013-10-31 08:37

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydium KEP: kampania „Przekażmy sobie znak pokoju” rozmywa jednoznaczne wymagania Ewangelii

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat.pl

– Wyrażamy przekonanie, że katolicy nie powinni brać udziału w kampanii „Przekażmy sobie znak pokoju”, gdyż rozmywa ona jednoznaczne wymagania Ewangelii – czytamy w komunikacie Prezydium KEP przekazanym KAI.

Biskupi podkreślają: Kościół nigdy nie dzieli ludzi według orientacji seksualnej, ale uświadamia wszystkim, że jako stworzeni „na obraz i podobieństwo Boga”, są ukochanymi dziećmi Bożymi – siostrami i braćmi w Chrystusie – i stąd cieszą się równą godnością (...) Szacunek dla godności każdej osoby jest jednak nie do pogodzenia z szacunkiem dla samych czynów homoseksualnych.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: dominikańska akcja “Ciacho za ciacho” zbliża się wielkimi krokami

2022-12-07 17:55

[ TEMATY ]

Kraków

dominikanie

hocpicjum

Adobe.Stock

Już 11 grudnia odbędzie się kolejna edycja akcji charytatywnej “Ciacho za ciacho” organizowanej przez Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie “Beczka”. Inicjatywa ta powstała w 2003 roku. Wydarzenie najczęściej odbywa się cyklicznie, dwa razy do roku, przed Wielkanocą oraz przed Bożym Narodzeniem, w klasztorze oo. dominikanów w Krakowie Całkowity dochód z akcji zawsze jest przeznaczany na wsparcie organizacji niosących szeroko rozumianą pomoc potrzebującym.

Hasło najbliższej edycji brzmi “Wiele dla Niewielkich”. Zebrane środki zostaną przeznaczone na Krakowskie Hospicjum im. ks. Józefa Tischnera. Jest to hospicjum domowe, którego podopiecznymi są najmłodsi pacjenci, zmagający się z nieuleczalnymi chorobami. Dzieło to zapewnia każdemu choremu opiekę medyczną oraz psychologiczną w jego domu, gwarantując potrzebny sprzęt i aparaturę w znajomym, komfortowym i bezpiecznym środowisku. Hospicjum zajmuje się opieką perinatalną już od poczęcia, pomocą przy nagłej chorobie dziecka, a także wspiera rodziny cierpiące po jego odejściu.

CZYTAJ DALEJ

Szlachetna Paczka: jeszcze ponad 1100 rodzin czeka na wsparcie

2022-12-07 14:56

[ TEMATY ]

szlachetna paczka

Materiał prasowy

W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się Weekend Cudów Szlachetnej Paczki. Na wsparcie w ramach akcji wciąż czeka ponad 1100 rodzin w potrzebie.

- Wolontariusze Szlachetnej Paczki dotarli do tysięcy osób, dla których głód, osamotnienie, chłód, strach o jutro są chlebem powszednim. Ponad 14300 rodzin otrzyma pomoc, ale ponad 1100 wciąż na nią czeka. To ostatni moment, kiedy można wybrać rodzinę na www.szlachetnapaczka.pl - mówi Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję