Reklama

Powołanie zakonne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień 2 lutego nazywamy popularnie świętem Matki Bożej Gromnicznej. Słusznie i pięknie, ale w języku liturgii jest to święto Ofiarowania Pańskiego. W liturgii wschodniej jest to celebracja Spotkania Pańskiego, spotkania Zbawiciela z ludem wybranym. W nawiązaniu do tej wzruszającej tajemnicy Kościół wybrał to święto, by właśnie wtedy w całym świecie obchodzić uroczyście dzień życia konsekrowanego.

Sedno życia konsekrowanego

Powołanie do świętości jest powołaniem powszechnym w łonie Kościoła, którego Chrystus jest głową, a wszyscy ochrzczeni członkami - członkami Mistycznego Ciała Chrystusa. Jednakże Duch Święty, ożywiający to Ciało, sprawia, że te poszczególne członki w sensie indywidualnym bądź wspólnotowym otrzymują różne wezwania.
W tym Mistycznym Ciele wyróżniają się chrześcijanie powołani do realizacji rad ewangelicznych. Osoby zakonne mają być dla całego Kościoła, a nawet dla ogółu ludzi wzorem gotowości, by wciąż umierać dla grzechu, a żyć dla Boga w Jezusie Chrystusie. Zakonna konsekracja ustanawia serdeczną więź między braćmi czy siostrami charyzmatycznej wspólnoty a Osobą Chrystusa. Jej wyrazem są składane i realizowane śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Osoby zakonne przeżywają swoją konsekrację we wspólnocie kościelnej, aby w niej być dla chrześcijan szczególnym znakiem przymierza między Bogiem a ludźmi.

Rady ewangeliczne

Ewangeliczna czystość, przeżywana w celibacie jako totalne umiłowanie Boga, jest darem Ducha Bożego. Wyzwala osoby konsekrowane dla służby ludziom i dla Królestwa Bożego. Czystość konsekrowana, misterium śmierci i zmartwychwstania, ofiary i płodności, daje świadectwo o wartości życia w takiej miłości, która wszystkim służy.
Ewangeliczne ubóstwo czyni osoby konsekrowane naśladowcami Chrystusa ubogiego dla służby ludziom, ich braciom, zwłaszcza najbardziej wydziedziczonym. Wymogi Kościoła pobudzają ich do ukształtowania w sobie serca ubogiego i do nawrócenia się, by być świadkiem Boga, ich jedynego bogactwa.
Ewangeliczne posłuszeństwo to zjednoczenie w Duchu utożsamiającym wolę osoby zakonnej z wolą Chrystusa, który stał się posłuszny aż po śmierć.

"Idźcie i wy do winnicy mojej" (Mt 20, 7)

Wciąż aktualny jest apel Jezusowy: "Proście Pana żniwa, aby posłał robotników na swoje żniwo" (Mt 9, 38). Wybór życia w małżeństwie, we wspólnocie zakonnej, w kapłaństwie, w laikacie jest wyborem własnego miejsca w Kościele. Takie powołanie jest całym ciągiem podejmowanych wyborów. Każde powołanie jest zależne od misterium szczególnego spotkania z Bogiem. Inicjatywa jest zawsze po stronie Pana Boga. Człowiek ze swej strony jest zaproszony do dawania prawdziwie wolnej odpowiedzi.
Kandydat, którego Chrystus powołuje słowami: "Pójdź za Mną", nie przestaje być człowiekiem mającym specyficzne uzdolnienia, zainteresowania, uczucia, skłonności, popędy. Apostolat powołaniowy musi mieć związek i z historią, i ze współczesnością. Trzeba realistycznie uznać nowość warunków życia młodego człowieka, którego PAN ŻNIWA raczy powołać u bram współczesnego Damaszku, przeobrażając Szawła w Pawła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ikona Nawiedzenia zawitała do parafii w Białej

17 kwietnia był kolejnym dniem peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Tym razem Ikona Nawiedzenia trafiła do Białej koło Wielunia, gdzie została przywitana przez bp. Andrzeja Przybylskiego, bp. Jana Wątrobę oraz całą wspólnotę parafialną i zaproszonych gości.

Karol Porwich / Niedziela

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w obu warszawskich diecezjach

2024-04-18 16:38

[ TEMATY ]

Warszawa

rodzina Ulmów

peregrynacja relikwii rodziny Ulmów

Karol Porwich/Niedziela

Sięgająca do starożytności cześć oddawana relikwiom, modlitwa w aktualnych potrzebach (m. in. dla mających trudności ze spłatą kredytu), wsparcie i inspiracje dla rodzin oraz integracja parafii i lokalnego środowiska - to jedne z celów stojących za zaplanowaną na maj peregrynacją relikwii bł. Rodziny Ulmów w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej. W tematykę peregrynacji wprowadzili jej organizatorzy podczas briefingu w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Ks. Tadeusz Sowa, moderator wydziałów duszpasterskich Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, zaprezentował ideę stojącą za peregrynacją relikwii. Przypomniał, że rok 2024 ogłoszony został przez Sejm Rokiem Rodziny Ulmów, a polscy biskupi postanowili, by od 24 września relikwie Rodziny Ulmów peregrynowały po polskich diecezjach, co rozpoczęło się na Jasnej Górze podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin.

CZYTAJ DALEJ

Peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów

2024-04-19 10:33

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Już jutro rozpocznie się w naszej diecezji peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów, która przebiegać będzie pod hasłem „Rodzina drogą do świętości”.

Relikwie nawiedzą sześć rejonów duszpasterskich w następującym porządku: rejon tarnobrzeski, stalowowolski, janowski, sandomierski, staszowsko-świętokrzyski oraz ostrowiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję