Reklama

Wiadomości

Stanowisko Parlamentarnego Zespołu na rzecz Życia i Rodziny z okazji Narodowego Dnia Życia

„Uważamy, że wartość życia ulega dziś swoistemu zdegradowaniu (…) Należy dokonać wszelkich działań, by przywrócić do świadomości społecznej sens istnienia człowieka, jego praw i obowiązków” – czytamy w Stanowisku Parlamentarnego Zespołu na rzecz Życia i Rodziny opublikowanym z okazji przypadającego dziś Narodowego Dnia Życia. Członkowie zespołu wskazują m.in. na znaczenie działań na rzecz afirmacji ludzkiego życia i wzmacniania pozytywnego wizerunku rodziny w przestrzeni publicznej.

[ TEMATY ]

życie

prolife

adobe.stock.pl

Publikujemy treść stanowiska:

Warszawa, 24 marca 2021 r.

Stanowisko Parlamentarnego Zespołu na rzecz Życia i Rodziny z okazji Narodowego Dnia Życia

Dziś po raz 17. obchodzimy Narodowy Dzień Życia ustanowiony w 2004 roku
przez Sejm RP IV kadencji.

Uchwała Sejmu stanowi, że „Dzień ten powinien stać się okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych.”, a także „Dzień ten powinien stać się okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych. Dzień ten powinien być również motywem solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia.”

W uzasadnieniu uchwały wnioskodawcy m.in. zauważyli, że: „Życie ludzkie, zasadnicza wartość moralna, którą szanować i chronić powinno całe społeczeństwo, zajmuje wysoką pozycję w polskim porządku konstytucyjnym.” Wskazali także, iż „Narodowy Dzień Życia uświadamiać ma całemu społeczeństwu naszą odpowiedzialność za budowanie kultury życia we wszystkich wymiarach – zarówno w porządku państwowo-prawnym, jak i w dziedzinach bardziej podstawowych: w kulturze, obyczajach, nauczaniu, świadomości moralnej narodu.”

Jako Parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny pragniemy podziękować posłom Sejmu IV kadencji za ustanowienie Narodowego Dnia Życia i podkreślamy, że w pełni utożsamiamy się z celami i refleksjami zawartymi w przytoczonej treści uchwały. Zgadzamy się z zawartym w uchwale stwierdzeniem, że władze państwowe są odpowiedzialne za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych. Dlatego przypominamy dziś o podjętym kilka miesięcy temu stanowisku zespołu w sprawie wyroku TK z dnia
22 października 2020 r. Z zadowoleniem przyjęliśmy orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które zapewnia realizację konstytucyjnej ochrony życia oraz godności chorych i niepełnosprawnych dzieci przed ich urodzeniem. Pozytywnie oceniliśmy także zapowiedzi Rządu RP dotyczące zwiększenia zaangażowania Państwa we wsparcie kobiet w ciąży oraz niepełnosprawnych dzieci, zarówno przed jak i po urodzeniu. Przedstawiliśmy także szereg postulatów, które zdaniem zespołu mogłyby zapewnić
większe wsparcie i godniejszą egzystencję tym rodzinom.

Reklama

Wciąż aktualne są postulaty zawarte w uzasadnieniu uchwały dotyczące budowania kultury życia we wszystkich wymiarach. Chcemy włączyć się w realizację tych postulatów, w szczególności zauważając potrzebę proponowania rozwiązań promujących życie, wspierających rodziny w realizacji ich funkcji wychowawczej i sprzyjających prorodzinnemu charakterowi edukacji. Zwracamy uwagę na powinność
większej afirmacji życia ludzkiego i wzmocnienia dobrego wizerunku rodziny w przestrzeni publicznej. Zadania te należałoby budować wieloaspektowo poprzez np.:

1. Organizowanie kampanii reklamowych, konkursów, debat w przestrzeni publicznej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz we współpracy z organizacjami pozarządowymi.
2. Aktywność Polskich Mediów w promocji wyżej wymienionych wartości – np.: stworzenie osobnego kanału, programu telewizyjnego, serialu, portalu internetowego dedykowanego rodzinie. Wszędzie tam rodzina powinna być przedstawiana ciekawie i wiarygodnie, jako naturalne środowisko życia i rozwoju człowieka. Promocja rodziny powinna być akcentowana także w przestrzeni popkultury.
3. Współpracę z przedstawicielami szeroko rozumianego biznesu, w tym ze spółkami skarbu państwa – kampanie reklamowe, konkursy promujące rodzinę.

Reklama

Świadomość społeczna, czym w istocie jest życie ludzkie, powinna znaleźć odzwierciedlenie w edukacji szkolnej. Forma wiedzy powinna być dostosowana do percepcji ucznia.

Uważamy, że wartość życia ulega dziś swoistemu zdegradowaniu, a przyczyn tego zjawiska należy upatrywać w głębokim kryzysie kultury, który sceptycznie odnosi się do samych fundamentów poznania, etyki, oraz genealogii życia ludzkiego.

Należy dokonać wszelkich działań, by przywrócić do świadomości społecznej sens istnienia człowieka, jego praw i obowiązków. W osiągnięciu sukcesu pomocne będą wszelkie działania skierowane na wzmocnienie godności rodziny, na usytuowaniu jej dobra w centrum działań wspólnoty

2021-03-24 13:40

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Utrudnienia dla działalności pro-life na brytyjskich uczelniach

[ TEMATY ]

aborcja

Wielka Brytania

prolife

AnyaLogic / Foter.com / CC BY

Brytyjskie uniwersytety programowo uderzają w swobodę wypowiedzi. Badając ten problem Komitet Praw Człowieka ONZ wykazał, iż uczelnie modelowo utrudniają i wręcz uniemożliwiają działalność studenckim organizacjom obrony życia poczętego.

Na uniwersytetach w Aberdeen, Glasgow i Nottingham studenckie gremia odmówiły organizacjom pro-life uznania oficjalnej działalności. Decyzje musiały cofnąć dopiero pod przymusem prawa.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Na progu niezwykłej tajemnicy. Koncert chórów w Zebrzydowicach

2023-01-30 19:40

[ TEMATY ]

koncert

chór Echo

Przemysław Lose

Oba chóry na wspólnym występie.

Oba chóry na wspólnym występie.

Świątynia w Zebrzydowicach wybrzmiała ponoworocznym śpiewem kolęd.

Chór Mieszano Echo z Zebrzydowic pod dyrekcją Jadwigi Sikory z towarzyszeniem Mykoli Blikhar oraz Chór Żeński Melodia z Nawsia w Czechach pod dyrekcją Aleksandry Zeman wystąpili na styczniowym koncercie w kościele Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach. Na organach zagrał Arkadiusz Popławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję