Reklama

Kościół

Radoszyce: pogrzeb tragicznie zmarłego ks. Myszkowskiego

[ TEMATY ]

Radom

PAP/Piotr Polak

Kościół radomski pożegnał tragicznie zmarłego ks. prałata Adama Myszkowskiego, proboszcza parafii w Wielkiej Woli Paradyżu i dziekana dekanatu żarnowskiego w diecezji radomskiej. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 24 marca w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Radoszycach. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W koncelebrze uczestniczył m.in. biskup radomski Marek Solarczyk. Uroczystości odbyły się w reżimie sanitarnym.

Do napaści na ks. Adama Myszkowskiego doszło 2 marca ok. godz. 19.30 na terenie plebanii w Paradyżu. Duchowny z ciężkimi obrażeniami m.in. głowy trafił najpierw do szpitala w Opocznie, a później do Łodzi. Mimo starań lekarzy kapłan zmarł 17 marca.

Reklama

Abp Wacław Depo mówił, że „każdy chrześcijanin, a szczególnie kapłani i biskupi, w naszej wciąż pełnej zamętu rzeczywistości, chociażby w kontekście zbliżającego się lockdown’u, naznaczeni są stygmatem cierpienia złączonego z Chrystusem, niosąc w sobie rany ludzkiego losu, nie tylko osobistego, lecz także losu ludzi do których byli, czy są posłani”.

Podziel się cytatem

Ufamy, że świętej pamięci ks. prałat Adam modli się już w rzeczywistości nieba przed obliczem miłosiernego Jezusa, swoją miłością pasterską, którą rozdawał, jak również wniesionym cierpieniem, które w miłości wobec Chrystusa przyjął. Niech ta Eucharystia będzie pochwałą jego człowieczeństwa i chrześcijaństwa, bo cóż by ona znaczyła bez Chrystusa, Jego krzyża i zmartwychwstania? Co przedstawilibyśmy pokusie beznadziei, gdyby śmierć była ostatnim słowem życia? Niech ta Eucharystia będzie pochwałą Chrystusowego kapłaństwa, w którym ksiądz Adam miał swoje współuczestnictwo przez życie, posługę, cierpienie i śmierć. Niech krew, która pulsowała w jego sercu dla Chrystusa i dla drugich, będzie owocnym nasieniem dla nowych powołań kapłańskich i zakonnych. Niech nowi kapłani zastąpią księdza Adama za ołtarzem, w konfesjonale i na drodze poszukiwań Chrystusa, zarówno na ziemi polskiej i poza jej granicami – mówił ksiądz arcybiskup Wacław Depo.

Wcześniej abp Depo przywołał kilka faktów z życia ks. Myszkowskiego, w tym jego dwuletnią obowiązkową służbę wojskową w kompanii kleryckiej w Szczecinie-Podjuchach. Nasi współbracia klerycy odbywali tę służbę w trzech jednostkach na terenie Polski, również w Bartoszycach i Brzegu nad Odrą. A cel był podwójny, aby oderwać ich od realizacji drogi powołania kapłańskiego albo, by stali się ukrytymi w seminariach współpracownikami służby bezpieczeństwa celem niszczenia Kościoła. Powrócił więc, aby skończyć tę drogę łaski i powołania poprzez święcenia kapłańskie – powiedział metropolita częstochowski.

Reklama

Przed liturgią ostatni dzień życia przybliżył wiernym ks. Marek Polak, oficjał Sądu Kościelnego w Radomiu. Przyszedł dzień 2 marca, kiedy rozpoczęła się droga krzyżowa księdza Adama. Mocno trzymał się ołtarza, pilnował świątyni, gdy został skatowany. Szedł poprzez swoje mieszkanie, kierując kroki do świątyni, choć cały był zalany krwią, to jednak wiedział, że ostają i fundamentem życia kapłańskiego jest ołtarz i Chrystus. Niestety, przyszedł dzień 17 marca, gdy o godzinie 9.57 przestało bić jego serce – mówił ks. Marek Polak.

W imieniu kolegów z rocznika święceń głos zabrał ks. Kazimierz Chojnacki, proboszcz parafii św. Krzyża w Kozienicach. Kochany Adasiu, Bóg powołał Cię. Jesteś już po tamtej stronie życia, ty już doświadczasz tajemnicy żywej obecności Boga. Do zobaczenia przed Panem w niebie – mówił ks. Chojnacki.

W imieniu księży z dekanatu żarnowskiego przemówił ks. Grzegorz Zbroszczyk. Dziękuję za Twoja otwartość, życzliwość i troskę. Dziękuje za twoje kapłaństwo, które warte jest naśladowania. Zawsze można było cię spotkać z różańcem i brewiarzem w ręku – mówił ks. Zbroszczyk.

Podziel się cytatem

W imieniu rodziny przemówił Rafał Myszkowski. Wujku Adamie, byłeś dla nas bratem, wujem, przyjacielem i członkiem naszej rodziny, zawsze gotowym pomóc we wszystkim – wspominał Rafał Myszkowski.

W imieniu wiernych radoszyckiej parafii przemówiła Stanisława Cuper. Adasiu, pamiętamy Cię jako wzorowego ministranta i aktywnego pielgrzyma jasnogórskiego – wspominała.

Na koniec ks. Marek Polak, oficjał Sądu Kościelnego w Radomiu powiedział, że w czasie pobytu w szpitalu ks. Adam Myszkowski słyszał, co do niego mówiono. Będąc skatowany przez bliską sobie osobę, to jestem przekonany, że tej osobie z głębi swojego serca przebaczył, to tego uczył się klęcząc przed Najświętszym Sakramentem, wpatrując się w oblicze Chrystusa Cierniem Ukoronowanego – powiedział ks. Polak.

Bp Solarczyk nawiązując do swojego pobytu w sanktuarium w Paradyżu na rozpoczęcie Wielkiego Postu powiedział, że dla księdza Adam po dwóch tygodniach trwania tego okresu rozpoczęła się tajemnica męki w Ogrójcu i drogi krzyżowej a po miesiącu naszego ziemskiego czasu, on już stoi w tajemnicy zmartwychwstania. Proszę, aby jego życie i posługa, to wszystko, co razem z nim przeżywamy w tegorocznym Wielkim Poście, było dla nas umocnieniem naszej jedności z Bogiem, umocnieniem naszej wierności dla Boga i naszej tęsknoty, aby również razem z nim stanąć w obliczu Boga – powiedział ksiądz biskup Solarczyk.

Ks. prał. Adam Myszkowski urodził się 18 grudnia 1952 roku w Radoszycach. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu w 1971 roku. W czasie formacji seminaryjnej odbył dwa lata obowiązkowej służby wojskowej w kompanii kleryckiej w Szczecinie-Podjuchach. Święcenia kapłańskie otrzymał 3 czerwca 1978 roku z rąk Sługi Bożego bpa Piotra Gołębiowskiego. Jako wikariusz był duszpasterzem w Brzeźnicy (1978-1980), Jastrzębiu koło Wierzbicy (1980-1988) i w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach (1988-1992). W 1992 roku został proboszczem parafii w Wielkiej Woli – Paradyżu zastępując ks. prał. Izydora Papiera oraz kustoszem Sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego oraz Krwi Zbawiciela. Od roku 2000 był dziekanem dekanatu żarnowskiego. W grudniu 2002 r. został kanonikiem honorowym Kapituły Świętego Bartłomieja w Opocznie, a w 2008 r. otrzymał godność kapelana honorowego Jego Świątobliwości (tytuł prałata). Pochowany został na cmentarzu w Radoszycach.

2021-03-24 17:29

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Tomasik: pomoc drugiemu człowiekowi jest znakiem wiary

[ TEMATY ]

Caritas

Radom

Bp Henryk Tomasik

episkopat.pl

Bp Henryk Tomasik

Bp Henryk Tomasik

Pomoc drugiemu człowiekowi jest pięknym znakiem miłości bliźniego, jest znakiem wiary - mówił biskup Henryk Tomasik podczas spotkania opłatkowego dla pracowników i wolontariuszy Caritas Diecezji Radomskiej. W jego trakcie uhonorowano osoby i instytucje, które wspierają potrzebujących.

- Pragnę złożyć wyrazy szacunku Caritas, wszystkim wolontariuszom, ale także instytucjom i osobom, które podejmują z nią współpracę, bo owocem tej współpracy jest pomoc ludziom naprawdę potrzebującym dobrego serca, otwartej dłoni. Ta współpraca, której celem jest pomoc człowiekowi potrzebującemu, to jest piękny znak Radomia - mówił biskup Henryk Tomasik.

CZYTAJ DALEJ

W pandemii wzrasta zainteresowanie ezoteryzmem

2021-09-27 14:13

[ TEMATY ]

okultyzm

Adobe.Stock

Podczas pandemii Covid-19 nastąpił ogromny wzrost zainteresowania ezoteryzmem i okultyzmem. W Stanach Zjednoczonych dziesięciokrotnie wzrosła w tym czasie liczba ludzi, którzy konsultowali się z wróżbitami. Ludzie boją się jutra, a nauka okazała się zawodna – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Jean-Christophe Thibaut, który od dwudziestu lat pełni posługę uwolnienia w diecezji Metz. Ostrzega on, że praktyki ezoteryczne to najczęstsza przyczyna demonicznych zniewoleń.

Francuski kapłan podkreśla, że gwałtowny rozwój okultyzmu był możliwy dzięki internetowi i sieciom społecznościowym, gdzie łatwo można znaleźć niezbędne instrukcje, bez potrzeby nawiązywania dodatkowych kontaktów. Ludzie nie zdają sobie jednak sprawy z grożących im niebezpieczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Masz gorszy czas? Te modlitwy mogą ci pomóc!

2021-09-28 08:59

[ TEMATY ]

modlitwa

modlitewnik

Adobe Stock

Cierpienie, ból, życiowe zawirowania i trudności - kto z nas ich nie zna? Próbowałeś już wszystkiego i nic nie pomaga? Może najwyższy czas poprosić o pomoc Stwórcę?

Jezus obiecał: "O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię." Nie masz pomysłu w jaki sposób rozpocząć modlitwę do Boga w twoich utrapieniach? Prezentujemy zbiór skutecznych modlitw w potrzebie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję