Reklama

Niedziela Częstochowska

Pokolenie Blachnickiego

– Oblubienico Ducha Świętego, wyproś nam charyzmat ognia, który na nowo rozpali te charyzmaty, które dał Kościołowi Bóg przez posługę sługi Bożego – mówił bp Andrzej Przybylski podczas Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej 24 marca, w 100. rocznicę urodzin sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego (24 marca 1921 – 27 lutego 1987).

„Nie pytaj czy wolno, pytaj czy trzeba” – te słowa sługi Bożego zjednoczyły uczestników diecezjalnych obchodów 100. rocznicy urodzin i chrztu ( 3 kwietnia) twórcy Ruchu Światło-Życie. Odbywały się one 24 marca w kościele św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie i na Jasnej Górze z udziałem ludzi w różnych powołań, wieku i zawodów, w tym tych, którzy spotkali osobiście ks. Franciszka: ks. Leonarda Gołkowskiego, sióstr adoratorek Krwi Chrystusa – s. Krystyny Kusak i s. dr Janikuli Gabrieli. W parafii św. Brata Alberta Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Adam Polak, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie.

Tego dnia parafia św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie znalazła się na szlaku kościołów stacyjnych. – Dziękujemy Bogu za ten wielki dar. Łączymy się z rzymskim kościołem św. Marcelego i pragniemy przeżywać szczególny czas naszej modlitwy, naszej pokuty i błagania Boga o miłosierdzie dla naszych rodzin i parafii – powiedział proboszcz ks. kan. Sławomir Wojtysek. W homilii ks. Polak zaprosił zebranych do rozpoznania znaków towarzyszących liturgii. Owe znaki to: kościół stacyjny, chrzest i Eucharystia oraz krzyż, także ta świątynia pełna symboli. Wyjaśnił, że sensem tej stacji jest zatrzymanie się po to, by nabrać sił do dalszej drogi. Święty Marceli, św. Brat Albert Chmielowski i ks. Franciszek Blachnicki byli ludźmi przejrzystymi, nad którymi było widać Chrystusa. W tym kontekście kaznodzieja podkreślił: – Całe życie i cała posługa ks. Franciszka Blachnickiego były skoncentrowanie na tym, aby wszystkich doprowadzać do Jezusa, jak ktoś pozna Chrystusa, to pozna prawdę, pozna żywego Boga w Jezusie. I wyjaśnił: – Dzisiejsza Ewangelia stała się kluczem do zrozumienia jego życia i posługi, szczególnie posługi na rzecz wolności: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. Wyjaśnił, że chodzi to o Osobę, czyli o Jezusa. Dlatego wszystkie dzieła ks. Blachnickiego powstały po to, by, aby głosić Chrystusa, który jest prawdą i odkupicielem człowieka. Dlatego zachęcał zebranych: – Zapragnijcie wolności zgodniej z życiem, prawdą i Chrystusem.

Reklama

Ksiądz Franciszek Blachnicki to nie tylko założyciel Ruchu Światło-Życie, lecz także teolog pastoralista, katechetyk, propagator nowej ewangelizacji, człowiek zatroskany o głęboką odnowę liturgii, wieloletni duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza, założyciel Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, apostoł trzeźwości, autor wielu publikacji. Z jego posługi, nauczania i życia wyrosło wiele innych dzieł w Kościele w Polsce. Także wielu z nas wiele zawdzięcza jego osobie.

Ksiądz Blachnicki pierwszą Mszę św. sprawował na Jasnej Górze i oddał Maryi całe kapłaństwo. Stąd obchody odbyły się także na Jasnej Górze: modlitwa dziękczynna w Sali Papieskiej oraz Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej prowadzony przez bp. Andrzeja Przybylskiego. Dziękował on Bogu za osobę, życie i dzieło ks. Blachnickiego: – Człowiek, któremu tysiące ludzi w Polsce zawdzięcza doświadczenie osobistej relacji z Bogiem i odkrycie żywego Kościoła. Charyzmatyczny kapłan, który czasach komunizmu potrafił przyciągać do Jezusa pokolenia młodych i tak promieniował kapłaństwem, że wielu z nich odważnie poszło drogą kapłańskiego i zakonnego powołania. Inny byłby dziś Kościół w Polsce, ale nawet inna byłaby Polska, gdyby nie jego ewangeliczny żar i duchowa strategia konsekwentnie realizowana w Kościele na w miarę wielkich wizjonerów i proroków.

Wśród zebranych na obchodach była m.in. s. Krystyna Kusak, która uczestniczyła w rekolekcjach dla sióstr zakonnych w Krościenku w 1976 r. prowadzonych przez ks. Blachnickiego. – Zapamiętałam sługę Bożego jako człowieka bardzo otwartego i radosnego. On mnie nastawił do tego, aby żyć w Kościele w sposób otwarty, radosny, dawać świadectwo i żyć Słowem Bożym.

– To mój idol – powiedziała „Niedzieli” s. dr Janikula Gabriela, która spotkała ks. Franciszka na dniach wspólnoty, wówczas była animatorką, a także uczestniczyła w przekazaniu do Krościenka funduszy i listy uczestników III stopnia w Rzymie, a potem w rekolekcjach oazowych, które tam prowadził ks. Franciszek. Była na jego grobie i jej prace magisterska i doktorat są związane z Ruchem Światło-Życie. – Pokolenie 50-60-latków to pokolenie Blachnickiego – podkreśliła. I dodała: – To był człowiek, który całkowicie wierzył w Opatrzność Bożą, ale trzeba Bogu całkowicie zaufać. W zadumie dodała: – Byliśmy za młodzi i nie dorośliśmy do jego kazań, wizji Polski i Kościoła.

2021-03-24 22:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezent na urodziny

Świadectwo oazowiczów z naszej archidiecezji stanowi swoisty prezent dla ojca Franciszka, czcigodnego sługi Bożego. W ten sposób pragną uczcić 100. rocznicę jego urodzin, która przypada 24 marca, i wyrazić wdzięczność za to, co mu zawdzięczają.

Wiara, odwaga i entuzjazm

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Europy: tylko Chrystus jest prawdziwą nadzieją Europy!

2021-09-26 12:39

[ TEMATY ]

Europa

Karol Porwich/Niedziela

Nasz głos nie jest potężny, ale niesie ze sobą echo wielu wieków: istnieje tylko jedno imię, które należy głosić ze wszystkich dachów świata: Jezus Chrystus. On jest prawdziwą nadzieją Europy, bowiem jest prawdą, a tylko prawda czyni wolnymi - napisali przewodniczący europejskich episkopatów w przesłaniu do wszystkich mieszkańców Europy.

Członkowie Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), którzy w minionych dniach obradowali w Rzymie w ramach zebrania plenarnego w 50. rocznicę utworzenia tego gremium, skierowali przesłanie do wszystkich mieszkańców Europy. Przypomnieli w nim, że istotą Kościoła i wszelkich podejmowanych w nim działań, a także odpowiedzią na wyzwania, z jakimi mierzy się współczesnie kontynent europejski, musi być głoszenie Chrystusa i absolutna wierność Jego nauczaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję