Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla mnie, jak i dla Was wszystkich, Rok Święty pozostaje wielką zachętą. Widzieliśmy te tłumy, które gromadziły się przed Bazyliką św. Piotra, by przejść przez Święte Drzwi. Widzieliśmy niezliczoną ilość spowiedzi. (...) Wydaje się, że to, co przyniósł nam Rok Jubileuszowy, widzą ci, którzy nie należą może do naszych przyjaciół. Nawet prasa świecka mówi to wyraźnie: nie można nie pogodzić się z tym, co jest faktem, co zostało przeżyte. Dzięki Bogu! Wielkie dzięki Bogu!

Jan Paweł II (Do duchowieństwa rzymskiego - 1 marca 2001 r.)

Jan Paweł II do Polaków

"Katecheza dzisiejsza w krótkich słowach przypomina tę walkę, która toczy się między Kościołem, między Matką Kościoła, a siłami zła, szatanem i wszystkim tym, co służy złu w świecie. Dzisiejsza katecheza przypomina nam o tej walce i zarazem zapewnia, że ostateczne zwycięstwo w tej walce należy do Maryi i do sił dobra. Niech w ten sposób ta katecheza dzisiejsza umocni naszą nadzieję. W okresie Wielkiego Postu, przygotowań do Wielkanocy, żyjemy tą wielką nadzieją: nadzieją zmartwychwstania Pańskiego. Szczęść Boże wszystkim obecnym!".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna 14 marca 2001 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

Reklama

11 marca br. przed południową modlitwą Anioł Pański, kończącą Mszę św. beatyfikacyjną, Ojciec Święty podkreślił rolę Różańca zarówno w życiu beatyfikowanych Męczenników wojny domowej w Hiszpanii, jak i w życiu każdego chrześcijanina. Oto pełny tekst przemówienia papieskiego:
"Zanim zakończy się ta uroczysta celebra, pragnę skierować serdeczne pozdrowienie i wdzięczność Wam wszystkim, najdrożsi Bracia i Siostry, którzy swoją obecnością okazujecie żywą pobożność ku tym nowym Błogosławionym.
Wraz z nimi kierujemy teraz spojrzenie na Maryję Najświętszą, którą wiara każe nam czcić jako Królową Świętych każdego czasu i narodu. Jest Ona zwłaszcza Matką i Królową Męczenników, obecną przy nich w godzinie próby, tak jak trwała pod Krzyżem obok swego Syna Jezusa.
Ci nowi Błogosławieni zawierzyli się Jej, Pannie wiernej, w dramatycznych chwilach prześladowań. Gdy zabroniono im wyrażać w wolny sposób wiarę lub później, w warunkach uwięzienia, w najwyższej chwili życia, znajdowali stałe wsparcie w świętym Różańcu, odmawianym pojedynczo lub w małych grupach. Jakże skuteczna okazywała się ta tradycyjna modlitwa maryjna w swej prostocie i głębi! Różaniec stanowi w każdym czasie cenną pomoc dla niezliczonych wiernych.
Niech tak będzie również dla nas! Prośmy o to Maryję Pannę w modlitwie Anioł Pański. Módlmy się zwłaszcza za wspólnoty chrześcijańskie, które cierpią prześladowania z powodu wiary, aby dzięki sile Ducha Świętego dawały świadectwo miłości Chrystusa, który ´gdy cierpiał, nie groził, ale oddawał się Temu, który sądzi sprawiedliwie´ (1 P 2, 23).
Maryja, Matka Nadziei, niech nam wyjedna to, abyśmy byli głęboko zjednoczeni z Chrystusem w godzinie próby, doświadczając świetlanej chwały Jego zmartwychwstania".

Wizyta "ad limina" biskupów z Bliskiego Wschodu

Reklama

W dniach 12-17 marca br. biskupi z Bliskiego Wschodu skupieni w Konferencji Biskupów Łacińskich Regionu Arabskiego (CELRA) przebywali z wizytą "ad limina" w Stolicy Apostolskiej. Na czele delegacji stał przewodniczący Konferencji, patriarcha łaciński Jerozolimy - abp Michel Sabbah, który 12 marca został przyjęty przez Jana Pawła II na prywatnej audiencji.
W składzie delegacji znajdowali się biskupi z Ziemi Świętej (bp Marcuzzo z Nazaretu i bp Bathish z Jerozolimy), Libanu (bp Dahdah - wiceprzewodniczący Konferencji), Jordanii (bp Sayegh), Kuwejtu (bp Micallef), Iraku (bp Sleiman z Bagdadu), Syrii (bp Bortolaso), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (bp Gremoli), Dżibuti (bp Perron) i Kenii (bp Bertin). Delegacji biskupów towarzyszyli także: o. Barato, franciszkanin z Cypru i o. Grech, sercanin z Jerozolimy - sekretarz Konferencji.
W trakcie tygodniowego pobytu w Watykanie biskupi z Bliskiego Wschodu złożyli wizytę w wielu kongregacjach i dykasteriach Stolicy Apostolskiej, w tym w Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, Papieskiej Radzie ds. Dialogu Międzyreligijnego i Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych.
Biskupi dokonali prezentacji życia Kościoła katolickiego w trudnym regionie, zdominowanym przez islam, gdzie chrześcijanie znajdują się w zdecydowanej mniejszości, sięgającej od promili do najwyżej dziesięciu procent, a wspólnoty katolickie są mikroskopijne. Działalność Kościoła w tym regionie świata podlega wielu ograniczeniom. Kościół katolicki w świecie arabskim stoi przed wyzwaniem nowej ewangelizacji i chrześcijańskiej edukacji swoich wiernych. Trudnym problemem pozostaje dialog z islamem, prowadzony często w atmosferze konfrontacji z fundamentalizmem muzułmańskim. Chrześcijanie z Bliskiego Wschodu coraz częściej emigrują na Zachód - do Europy i Ameryki Północnej - w obliczu trudności społecznych, ekonomicznych i życia religijnego oraz wobec braku perspektyw dla młodego pokolenia.
Inną bolesną kwestią jest głęboki konflikt izraelsko-palestyński, który destabilizuje sytuację na Bliskim Wschodzie, odbija się negatywnie na życiu Kościołów i chrześcijan oraz zamyka Ziemię Świętą przed pielgrzymami.
Biskupi rzymskokatoliccy z regionu arabskiego przybywają do Stolicy Apostolskiej jako świadkowie wiary swoich wiernych i pasterze, którzy proszą o duchowe wsparcie dla swoich Kościołów lokalnych.

List papieski do biskupów niemieckich

Reklama

Ojciec Święty Jan Paweł II wyraził uznanie dla działalności Kościoła katolickiego w Niemczech, ale jednocześnie ubolewanie z powodu niewłaściwych tendencji w ekumenizmie, w kształceniu teologów oraz współpracy księży i świeckich. W osobistym liście skierowanym do wszystkich niemieckich kardynałów z okazji ostatnich nominacji kardynalskich Ojciec Święty wezwał do podejmowania skutecznych środków, które by w porę zapobiegły niewłaściwym tendencjom i gwarantowały jedność Kościoła katolickiego Niemiec z Papieżem i Kościołem powszechnym.
Jan Paweł II ubolewa z powodu zeświecczenia Kościoła. Wprawdzie dysponuje on "solidną strukturą organizacyjną" i wieloma instytucjami obecnymi w życiu publicznym, jednak coraz więcej ludzi odchodzi od aktywnego życia wiarą lub też przyjmuje tylko część Ewangelii i nauczania Kościoła.
Zdaniem Papieża, konieczne jest także krytyczne spojrzenie na ośrodki kształcenia. Nauki na wydziałach teologicznych "nie wolno pozostawiać własnym upodobaniom", lecz musi ona "wynikać z wiary i do wiary prowadzić".
Jasnego stanowiska oczekuje też Jan Paweł II od niemieckich biskupów w takich kwestiach, jak małżeństwo, rodzina i seksualność. Papież z troską zauważa, że pojmowanie małżeństwa i rodziny jako związku kobiety i mężczyzny na całe życie kwestionuje coraz więcej ludzi, ale też i ustawodawstwo.
Wśród obowiązków biskupów Papież wymienia także "jeszcze lepsze nastawienie" do współpracy Kościołów chrześcijańskich. Droga ekumenizmu, jaką otworzył Sobór Watykański II, jest "nieodwracalna" - napisał Papież do biskupów niemieckich. Jednak, jak zauważył, występują niekiedy "nadużycia i zamieszanie", jak np. "często praktykowana inter-Komunia".
Papież wyjaśnił, że chodzi tu o udział katolików w protestanckiej wspólnocie stołu i przyjmowanie przez protestantów katolickiej Komunii św. "Ekumenizm, odsuwający w mniejszym czy większym stopniu kwestię prawdy, może prowadzić jedynie do pozornych sukcesów". W związku z tym Papież raz jeszcze wskazał na deklarację Dominus Iesus, która przypomniała katolikom zasadnicze i niezbywalne prawdy.
Papież zaapelował też o wyraźne rozgraniczenie zakresu działalności księży i świeckich w posłudze duszpasterskiej "istotnej dla życia Kościoła". Mimo wielu wyjaśnień w dalszym ciągu mają miejsce zdarzenia w liturgii, głoszeniu kazań i kierowaniu wspólnotą parafialną, niezgodne z przepisami kościelnymi. Ojciec Święty przypomniał w związku z tym opublikowaną w 1997 r. Instrukcję dotyczącą niektórych kwestii współpracy świeckich w posłudze kapłanów, która w Niemczech napotkała na silne protesty katolików świeckich.

Obrady Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu

W połowie marca odbyła się sesja plenarna Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Członkowie Rady podsumowali obchody Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 oraz rozmawiali na temat wyzwań stojących przed Kościołem, o których pisze Jan Paweł II w liście apostolskim Novo millennio ineunte.
Rada złożyła szczegółowe sprawozdanie dotyczące sposobu relacjonowania przez wszystkie rodzaje mediów wydarzeń Wielkiego Jubileuszu. Podkreśliła m.in., że Wielkiemu Jubileuszowi towarzyszyło ogromne zainteresowanie mediów z całego świata, o wiele większe niż na początku sądzono. W relacje z obchodów Wielkiego Jubileuszu zaangażowanych było ponad 8 tys. dziennikarzy, dziesiątki stacji telewizyjnych i radiowych.
Podczas obrad pojawiły się także uwagi krytyczne. Zauważono, że np. media z obszaru języka niemieckiego i angielskiego nie przywiązały zbytniej uwagi do Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w sierpniu 2000 r. Spotkaniu Papieża z młodzieżą nadano niewielkie znaczenie, a ich relacje były zbyt powierzchowne.
Osobno swe sprawozdania z obsługi Roku Świętego złożyło m.in. Radio Watykańskie oraz Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Zapowiedź nowych kanonizacji

Na 10 czerwca i 25 listopada br. Jan Paweł II zapowiedział dwie kanonizacje, podczas których ogłosi świętymi łącznie 9 osób. Kanonizacja tych błogosławionych była przedmiotem Zwyczajnego Konsystorza Publicznego, który obradował 13 marca br. w Sali Konsystorialnej Watykańskiego Pałacu Apostolskiego pod przewodnictwem Ojca Świętego.
Podczas pierwszego obrzędu Papież zaliczy w poczet świętych: Alojzego Scrosoppiego, Augustyna Roscellego, Bernarda z Corleone (Filippo Latino), Teresę Eustochio Verzeri z Włoch oraz Libankę - Rebekę Petrę Ar-RaycSs z Himlaya.
25 listopada świętymi zostaną ogłoszeni Józef Marello i Paula Montal ForneMs od św. Józefa Kalasancjusza z Włoch oraz Francuzka Franciszka Salezja Aviat i Niemka Maria Krescencja Hoass.
Przyszli święci to w większości założyciele zgromadzeń zakonnych.

Ojciec Święty zaproszony do Słowacji

Konferencja Biskupów oraz rząd Słowacji we wspólnym liście zaprosili Papieża Jana Pawła II do złożenia wizyty w ich kraju w 2002 r. Poinformowali o tym biskupi na zakończenie dwudniowej sesji wiosennej. Podczas swej trzeciej wizyty w tym regionie Papież przybędzie do diecezji Rożnawa i Bańska Bystrzyca. Jan Paweł II odwiedził już Słowację w 1990 r. (gdy jeszcze była częścią Czechosłowacji) oraz w 1995 r. Premier Mikulas Dzurinda oficjalnie zaprosił Papieża już w 1999 r., jednak wówczas nie było mowy o żadnym konkretnym terminie.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

2025-05-07 14:05

[ TEMATY ]

konklawe

Kaplica Sykstyńska

dym

Redakcja/Vatican News

Transmisja Konklawe

Transmisja Konklawe

Już dziś wieczorem odbędzie się pierwsze głosowanie kardynałów elektorów podczas rozpoczynającego się o 16.30 konklawe. Pierwszy dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej - biały oznaczający wybór nowego biskupa Rzymu, lub czarny wskazujący, że wybór nie został jeszcze dokonany - spodziewany jest najwcześniej około godziny 19.00.

CZWARTKOWA TRANSMISJA: W oczekiwaniu na wybór Papieża. Transmisja na żywo z Watykanu.
CZYTAJ DALEJ

Konklawe jest sakramentem

2025-05-07 16:42

[ TEMATY ]

konklawe

Milena Kindziuk

Red

W ten oto sposób, po złożeniu przysięgi przez kardynałów i wypowiedzeniu słynnych słów: "extra omnes" – wszyscy na zewnątrz - kończy się konklawe medialne, a rozpoczyna to prawdziwe, mające wymiar religijny.

Teraz naprawdę nie liczą się już prognozy dziennikarskie, strategie medialne, prezentowane frakcje. Klucz pozostaje jeden – to klucz do Królestwa. A sześć tysięcy dziennikarzy akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej przeobraża się w grono „maluczkich”, którzy muszą zgodzić się na paradoks, że najbardziej medialnego wydarzenia na świecie nie dadzą rady przedstawić w mediach.
CZYTAJ DALEJ

Kim jest kard. Mamberti, który ogłosi wybór nowego papieża?

2025-05-08 16:58

[ TEMATY ]

Kardynał‑protodiakon

kard. Dominique Mamberti

Vatican Media

Kardynał Dominique Mamberti

Kardynał Dominique Mamberti

Kardynał-protodiakon, czyli najstarszy z grona kardynałów-diakonów, ogłosi wybór nowego papieża. Jest nim Francuz, kard. Dominique Mamberti. Od stycznia 2015 r. był on prefektem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, jednak jego funkcja ustała z chwilą śmierci papieża Franciszka.

Dominique François Joseph Mamberti urodził się 7 marca 1952 r. w Marrakeszu w Maroku, w rodzinie francuskiej, która wkrótce po jego narodzinach powróciła do Francji. Przed wstąpieniem do Papieskiego Seminarium Francuskiego w Rzymie studiował prawo publiczne i nauki polityczne. 20 września 1981 r. został wyświęcony na kapłana diecezji Ajaccio na Korsyce. Kontynuował studia, uzyskując dyplomy z prawa cywilnego i kanonicznego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję