Reklama

Kościół

Ks. T. Jasiński: Opatrzność wyróżniła Wilno jako miejsce narodzin kultu Miłosierdzia Bożego

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Opatrzności Bożej, że zechciała wyróżnić nasze miasto tak wielkim darem jak nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego i że tu powstała jedna z dwóch (po Ojcze nasz) modlitwa podyktowana przez Pana Jezusa – powiedział KAI ks. Tadeusz Jasiński, proboszcz parafii Świętego Ducha w Wilnie.

2021-04-08 21:19

[ TEMATY ]

Wilno

Boże Miłosierdzie

B.M.Sztajner/Niedziela

Przed zbliżającą się Niedzielą Miłosierdzia – 11 kwietnia opowiedział on o obchodach tego święta w mieście, które odegrało ogromną rolę w narodzinach tego kultu i o jego osobliwościach na Litwie.

Oto zapis rozmowy z polskim kapłanem z Wilna:

Reklama

– Wilno, a konkretnie obecny kościół Świętego Ducha, jest kolebką nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego i miejscem objawień Pana Jezusa siostrze Faustynie Kowalskiej. Jak obecnie wygląda ten kult zarówno w samym mieście, jak i na całej Litwie?

- Jeśli chodzi o Wilno, to od czasu rozbudowania tego kultu przez kościół Ducha Świętego w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku bardzo się on rozszerzył na parafie litewskie w tym mieście. Ukazał się Dzienniczek św. Faustyny w języku litewskim, pojawiły się przewodniki w różnych językach po wileńskim Szlaku Miłosierdzia. Gruntownie wyremontowano Domek św. Faustyny na Antokolu, a więc miejsca powstania Koronki do Miłosierdzia Bożego. W innych parafiach na Litwie też kult przyjął się i się rozwija. Szczególnym novum w ostatnich latach jest powstanie w parafiach tradycji tzw. Wypominków za żywych w Tygodniu Miłosierdzia, który na Litwie trwa od Poniedziałku Wielkanocnego do Niedzieli Miłosierdzia.

– Jak Kościół w tym kraju przygotowuje się do obchodów Niedzieli Miłosierdzia Bożego? Jakie inicjatywy duszpasterskie podejmuje w związku z tym?

Reklama

– Głównym ośrodkiem obchodów jest oczywiście Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, które przygotowało niezmiernie bogaty wachlarz propozycji. Poczynając od codziennych 5 Mszy św. – czterech po litewsku i jednej po polsku – po całonocną adorację Najświętszego Sakramentu, konferencje na temat życia rodzinnego, śpiewaną w różnych językach Ewangelię i Apokalipsę św. Jana. Wszystkie te wydarzenia i nabożeństwa są transmitowane na kanale youtube www.gailestingumas.lt i przez litewskie Radio Maryja (Marijos Radijas). Przewidziano też transmisje Mszy świętych po angielsku do Stanów Zjednoczonych za pośrednictwem EWTN Global Catholic Network i po francusku przez Radio Esperance. Z kolei Centrum Pielgrzymkowe Archidiecezji Wileńskiej organizuje pielgrzymkę Szlakiem Miłosierdzia z Ostrej Bramy do Domku św. Faustyny.

– W 2005 roku kard. Juozas Bačkis polecił przenieść oryginalny obraz Jezusa Miłosiernego z Waszej świątyni do kościoła Świętej Trójcy, co wywołało duże niezadowolenie miejscowych Polaków. Jak dzisiaj wygląda ta sprawa, czy Miłosierdzie Boże łączy a nie dzieli mieszkańców Wilna?

– Oczywiście, Miłosierdzie Boże jest ponad podziałami i łączy, chociaż pewien niesmak po tamtym wydarzeniu pozostał.

– Czym dla Księdza jako proboszcza, ale też osobiście jako człowieka wierzącego, jest kult Miłosierdzia Bożego? Czy fakt mieszkania w mieście, w którym (współ)rodziło się to nabożeństwo, miał tu istotne znaczenie?

– Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Opatrzności Bożej, że zechciała wyróżnić nasze miasto tak wielkim darem, że tu powstała jedna z dwóch (po Ojcze nasz) modlitwa podyktowana przez Pana Jezusa, że tu został namalowany obraz Jezusa Miłosiernego i że tu od wieków wznosi się tron Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie. Jest to powodem radości, dumy ale też zadania, bo komu wiele dano, od tego wiele się będzie się wymagało.

– Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Krzysztof Gołębiowski (KAI)

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na szlaku miłosierdzia

Niedziela rzeszowska 34/2019, str. 3

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Wilno

Dominik Sobczyk

Na polskim cmentarzu na Rossie

Na polskim cmentarzu na Rossie

Miejsca związane z kultem Bożego Miłosierdzia były motywem pielgrzymowania 51 pątników, którzy w dniach 29-31 lipca wyruszyli do Sokółki, Augustowa, Wilna i do Świętej Lipki . Wyjazd został zorganizowany przy parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Rzeszowie.

W Sokółce, w parafii pw. św. Antoniego Padewskiego, gdzie w 2008 r. dokonało się cudowne zjawisko eucharystyczne, pielgrzymi mieli Mszę św., a potem projekcję filmu o tych wydarzeniach. W Augustowie odbył się rejs po Kanale Augustowskim, tą samą trasą i tym samym statkiem, którym płynął Jan Paweł II w 1999 r. do sanktuarium Matki Bożej Studzienicznej , położonego na wyspie w malowniczej scenerii wód jeziora Necko. Następnie grupa nawiedziła sanktuarium Matki Bożej w Sejnach.

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje ks. Paweł Mielecki, kapelan małopolskiej policji

2021-04-18 11:46

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Kapłan miał 42 lata

Kapłan miał 42 lata

W nocy z piątku na sobotę odszedł do Pana ks. Paweł Mielecki, wikariusz parafii bł. Jerzego Popiełuszki w Krakowie, kapelan małopolskiej policji. Miał 42 lata.

Jak informuje proboszcz parafii ks. kanonik Bogdan Sarniak na stronie internetowej wspólnoty parafialnej, ks. Paweł Mielecki odszedł do Domu Ojca. W niedzielę 18 kwietnia o godz. 18.30 wierni odmówią Różaniec w intencji pokoju wiecznego dla Duszy księdza wikariusza.

CZYTAJ DALEJ

Wcześniejsze przebycie COVID-19 nie chroni młodych ludzi przed ponowną infekcją koronawirusem

2021-04-20 07:12

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

Wioleta Mucha

U młodych osób przeciwciała wytworzone podczas zakażenia SARS-CoV-2 nie chronią całkowicie przed kolejnym zakażeniem koronawirusem – wynika z badania w grupie ponad 3 tys. rekrutów, o którym informuje pismo "Lancet Respiratory Medicine”.

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku i Naval Medical Research Center w Silver Spring (Maryland) w okresie od maja do listopada 2020 r. Objęto nim 3249 młodych rekrutów (w wieku 18-20 lat) Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych (US Marines Corps). Wszyscy zanim rozpoczęli podstawowe ćwiczenia przeszli dwutygodniową kwarantannę. Wykonano im testy na poziom przeciwciał IgG przeciwko SARS-CoV-2 oraz testy PCR na obecność wirusa – na początku kwarantanny, w jej połowie i na zakończenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję