Reklama

Niedziela Wrocławska

Duch Jezusa

U franciszkanów na wrocławskich Karłowicach rozpoczął się cykl katechez przygotowujących do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

2021-04-22 12:02

ks. Łukasz Romańczuk

o. Oskar Maciaczyk OFM

o. Oskar Maciaczyk OFM

Spotkania prowadzone są przez o. Oskara Maciaczyka OFM, duszpasterz akademicki. Temat pierwszej konferencji brzmiał: “Duch Jezusa”.

Duch Święty pełni bardzo ważną rolę w życiu Kościoła. Jego działanie widoczne jest także w życiu Jezusa od momentu poczęcia w łonie Maryi - Życie Jezusa było kierowane przez Ducha Świętego. Był doskonale posłuszny Ojcu dlatego, że Duch zapewniał stałą więź z Ojcem, która nie została nigdy zerwana - mówił o. Oskar.

Reklama

Początkiem wspólnoty Kościoła jest moment Zesłania Ducha Świętego. To On działa czynnie w Kościele - Duch Boży kieruje Kościołem w sposób niewidzialny. Równocześnie wyraźnie wyczuwalny. Decyduje on o strukturze Kościoła - podkreślił o. Maciaczyk.

Przywołując wydarzenia Soboru Jerozolimskiego nakreślone zostało ukierunkowanie wspólnoty na działanie Ducha Świętego - Duch Święty prowadzi nie tylko wspólnotę. On prowadzi życie poszczególnych ludzi. (...) I robi to od czasów Apostołów do powtórnego przyjścia Chrystusa. Teraz jest czas Ducha Świętego, który działa. Jaką pokorę mieli Apostołowie i jak bardzo jej nas uczą pokazując, że nie robią to co chcą, ale to co Duch chce - zaznaczył prowadzący konferencję.

Zwracając uwagę na zadanie Kościoła, podkreślone zostało, że “Kościół powołany jest do dawania Chrystusa”. Przytoczona została historia z życia Maryi, gdy zdecydowała się przyjąć Boże posłannictwo, dała światu Chrystusa, a to oznacza, że Maryja zanosząc Jezusa daje Ducha Jezusa.

Reklama

Prowadzi to do ważnego zadania, jakim jest ewangelizacja - My siebie wciąż umacniamy Ewangelią. A przez to dajemy sobie Jezusa. Wszyscy powołani jesteśmy do tego, aby dawać drugiemu Jezusa poprzez dzielenie się miłością, nadzieją. I zawsze przez to dajemy Ducha Jezusa. Jednocześnie, wtedy dzieje się w naszym życiu nawrócenie - podkreślił o. Oskar i dodał - Gdy mówimy o Jezusie zdarza się zapomnieć o Duchu. Przyzwyczailiśmy się o mówić Jezusie jako o jakimś samotniku (...), ale Jezus nigdy nie rozstawał się z Duchem.

Każdy wierzący powołany jest do świadectwa. Wiąże się to z pójściem za Jezusem - Jeżeli mamy być naśladowcami Jezusa Chrystusa i iść za nim wiernie, to musimy żyć w Jego Duchu - powiedział franciszkanin.

Rozważając działanie Chrystusa podczas ziemskiego nauczania można odnaleźć jego działanie w Duchu. Uwydatnia się to szczególnie poprzez czynienie cudów i nauczanie - W Jezusie Duch Święty nie stanowi nowej osobowości. Jezus jest Bogiem, Duch Święty jest Bogiem - mówił o. Oskar.

Działanie Ducha Świętego jest kluczowe w życiu Apostołów i znacząco przyczyniło się do wzrostu Kościoła w świecie - To Duch Święty tchnąć na uczniów, aby głosili i spisali słowo. Dlatego mówimy o podwójnym autorze Biblii. Pierwszym jest Duch Święty, a drugim człowiek, który spisał to pod natchnieniem Ducha Św. - nauczał o. Maciaczyk..

Następne spotkania:

5 maja (środa), 19:15-20:15 Drugie spotkanie przygotowujące do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego (Konferencja + nabożeństwo) Żyć w Duchu Świętym

19 maja (środa), 19:15-20:15 Trzecie spotkanie przygotowujące do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego (Konferencja +nabożeństwo) Duch w Kościele

Miejsce: Kościół pw. św. Antoniego we Wrocławiu - Karłowicach [FRANCISZKANIE]

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Działania premiera i szefa KPRM w związku z wyborami korespondencyjnymi w pełni legalne

2021-05-13 10:35

[ TEMATY ]

premier

wybory

PAP

Wszystkie decyzje o rozpoczęciu technicznych przygotowań do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich były zgodne z prawem – świadczy o tym wiele ekspertyz prawnych, którymi dysponuje KPRM.

Premier i szef KPRM stali na straży Konstytucji RP. Ich wszelkie działania miały na celu przeprowadzenie wyborów w konstytucyjnym terminie. Premier nie zarządził nigdy wyborów prezydenckich ani głosowania w trybie korespondencyjnym. Celem podjętych działań było umożliwienie udziału w wyborach grupom uprawnionym, których życie i zdrowie ze względu na pandemię były zagrożone (seniorom, osobom z niepełnosprawnościami), a także przebywającym w izolacji.

CZYTAJ DALEJ

Gdy buciory zadudnią na twoim korytarzu…

2021-05-05 07:42

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 66

Red.

Myśleliśmy: tak musi być, chodzi o bezpieczeństwo.

Kiedy zamknęli nas w domach, myśleliśmy: tak musi być, chodzi o bezpieczeństwo. Kiedy nakazali nosić maski na twarzach, myśleliśmy: tak musi być, chodzi o bezpieczeństwo.

CZYTAJ DALEJ

Polichna. Wdzięczni za trud pracy rolnika

2021-05-14 05:57

Małgorzata Kowalik

W niedzielę, 9 maja, parafia Polichna przeżywała odpust ku czci św. Izydora Oracza. Posługiwał ks. Jerzy Krawczyk z Lublina, diecezjalny moderator Ruchu Światło Życie. W duchu wiary spojrzał na ludzką pracę, ukazując szczególny wymiar trudu rolnika: ''Praca na ziemi jest wyjątkowa, choć niedoceniona.'' Podkreślał, że odkupiona i odkupiająca moc pracy otwiera człowieka na Boga, na bliźniego, na świat i włącza go ściśle w wymiar nadprzyrodzony. Apelował, by pośród codziennego trudu, różnorodnych trudności, częstych alienacji, pamiętać o zbawczym wymiarze pracy, szacunku do chleba, miłości do ojczystego zagonu uprawianego wzorem dziadków i rodziców z pobożnością. Mówiąc o wiosennych pracach polowych i czasie na modlitwę, przypominał zawołanie: ''Módl się i pracuj, a Bóg Ci dopomoże.'' Przypominając legendę o św. Izydorze Oraczu, uwrażliwiał na miłość do ziemi, modlitwy i świętowania niedzieli oraz tradycji chrześcijańskich. Na postawione przez siebie pytanie: ''Czego może nas nauczyć ten św. Izydor?'', odpowiedział: - W każdej pracy człowiek może zostać świętym, jeśli przyjmuje to zaproszenie od Pana Boga. Praca może być dla człowieka uświęceniem; Każdą pracę należy polecać Bogu: znakiem krzyża rozpoczynać pracę; Szanować każdą kromkę chleba; Swoją pracę czynić modlitwą poprzez ofiarowanie jej Bogu. W drugiej części homilii kaznodzieja, nawiązując do Ewangelii przedstawił obraz Boga Miłującego, pytał o wiarę i miłość każdego uczestnika Eucharystii. Umacniał w wytrwałości, ofiarności i heroizmie, konstatując: ''Można pokochać życie tak, jak ziemię''. Po Mszy św. zgromadzeni uczcili Pana Jezusa utajonego w Najświętszym Sakramencie, ks. Jerzy odmówił Litanię do św. Izydora, a następnie w asyście Proboszcza oraz liturgicznej służby ołtarza wyszedł z monstrancją przed kościół i pobłogosławił wszystkich mieszkańców Polichny. W świątyni wszyscy odśpiewali radosne ''Te Deum''.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję